Wednesday

December 7, 2016
Total # Posts: 2,282

**math**

8 * 10 ^ 3 * 7 * 10 ^ 5 = 8 * 7 * 10 ^ 3 * 10 ^ 5 = 56 * 10 ^ 8 = 5.6 * 10 * 10 ^ 8 = 5.6 * 10 ^ 9 ________________________________ Remark: a ^ n * a ^ m = a ^ ( m + n ) 10 ^ 3 * 10 ^ 5 = 10 ^ ( 3 + 5 ) = 10 ^ 8 10 = 10 ^ 1 10 * 10 ^ 8 = 10 ^ 1 * 10 ^ 8 = 10 ^ ( 1 + 8 ) = 10...

*May 19, 2015*

**prealgebra**

5 / 45 = 5 / ( 5 * 9 ) = 1 / 9

*May 14, 2015*

**Math**

an = a1 + ( n - 1 ) * d an = 4.6 + ( n - 1 ) * 3.2

*May 13, 2015*

**Math**

In arithmetic sequence : an = a1 + ( n - 1 ) * d d is the common difference n is the number of the term to find a6 = a1 + ( 6 - 1 ) * d = 20.6 a1 + 5 d = 20.6 a9 = a1 + ( 9 - 1 ) * d = 30.2 a1 + 8 d = 30.2 Now you must solve system of two equations with two unknown : a1 + 5 d...

*May 13, 2015*

**Math**

- 16 t ^ 2 + 200 = 0 Subtract 200 to toth sides - 16 t ^ 2 + 200 - 200 = 0 - 200 - 16 t ^ 2 = - 200 Divide both sides by - 16 - 16 t ^ 2 / - 16 = - 200 / - 16 t ^ 2 = - 200 / -16 t ^ 2 = 200 / 16 t ^ 2 = 4 * 50 / ( 4 * 4 ) t ^ 2 = 50 / 4 t ^ 2 = 2 * 25 / ( 2 * 2 ) t ^ 2 = 25...

*May 13, 2015*

**Math**

4 sin ( theta ) + 1 = 2 sin ( theta ) Subtract 2 sin ( theta to both sides ) 4 sin ( theta ) + 1 - 2 sin ( theta ) = 2 sin ( theta ) - 2 sin ( theta ) 2 sin ( theta ) + 1 = 0 Subtract 1 to both sides 2 sin ( theta ) + 1 - 1 = 0 - 1 2 sin ( theta ) = - 1 Divide both sides by 2 ...

*May 13, 2015*

**Maths**

a = the length of the larger square b = the length of the smaller square a ^ 2 + b ^ 2 = 65 Possible combinations : a = 1 , b = 8 , a ^ 2 + b ^ 1 = 1 ^ 2 + 8 ^ 2 = 1 + 64 = 65 But the length of the smaller square is greater of the length of the larger square. You must reject ...

*May 5, 2015*

**math**

m = number of male lions f = number of female lions m / f = 21 / 20 Multiply both sides by 20 20 m / f = 21 * 20 / 20 20 m / f = 21 Multiply both sides by f 20 m * f / f = 21 * f 20 m = 21 f Divide both sides by 20 20 m / 20 = 21 f / 20 m = 21 f / 20 m + f = 123 ...

*May 5, 2015*

**math**

L = 2 W + 3 A = L * W = ( 2 W + 3 ) * W = 2 W ^ 2 + 3 W A = 2 W ^ 2 + 3 W 54 = 2 W ^ 2 + 3 W Subtract 54 to both sides 54 - 54 = 2 W ^ 2 + 3 W - 54 0 = 2 W ^ 2 + 3 W - 54 2 W ^ 2 + 3 W - 54 = 0 The solutions are : W = - 6 and W = 9 / 2 Width can't be negative so : W = 9 / ...

*May 5, 2015*

**math**

2 x ^ 2 ( 5 x ^ 2 - 1 x - 4 ) = ( 2 x ^ 2 * 5 x ^ 2 ) - ( 2 x ^ 2 * 1 x ) - ( 2 x ^ 2 * 4 ) = 10 x ^ 4 - 2 x ^ 3 - 8 x ^ 2

*May 2, 2015*

**(Algebra) need help plz**

Straight-line equations is the "slope-intercept" form: y = m * x + b x = - 1 , y = - 2 y = m * x + b - 2 = m * ( - 1 ) + b - 2 = - m + b Add 2 to both sides - 2 + 2 = - m + b + 2 0 = - m + b + 2 Add m to both sides 0 + m = - m + b + 2 + m m = b + 2 x = 0 , y = 1 y = ...

*May 1, 2015*

**math**

Watch x and y values : x = - 2 , y = - 4 , y = 2 x x = 0 , y = 0 , y = 2 x x = 2 , y = 4 , y = 2 x x = 4 , y = 8 , y = 2 x y = 2 x

*April 27, 2015*

**math**

p = $100 + $0.2 * kilometers Answer C.

*April 27, 2015*

**Math**

10 = 2 * 5 20 = 2 * 10 40 = 2 * 20 I geometric sequence : an = a1 * r ^ ( n - 1 ) where a1 is the first term of the sequence. r is the common ratio. n is the number of the term to find In this case : a1 = 5 r = 2 an = a1 * r ^ ( n - 1 ) an = 5 * 2 ^ ( n - 1 )

*April 20, 2015*

**Calculus**

In google type : Shortest Ladder over a Fence When you see list of results click on: Shortest Ladder over a Fence - Mathematics Archives You will see solution.

*April 20, 2015*

**math**

Prime factors decomposition: 4312440 = 2 * 2 * 2 * 3 * 3 * 3 * 3 * 5 * 11 * 11 * 11 Divisors are 2 , 3 , 5 , 11 4 divisors.

*April 20, 2015*

**Algebra 1**

2 x - y = z Add y to both sides 2 x - y + y = z + y 2 x = z + y Subtract z to both sides 2 x - z = z + y - z 2 x - z = y y = 2 x - z

*April 20, 2015*

**Math**

3,000 cm Becouse 1 m = 100 cm 3,000 cm = 3,000 / 100 = 30 m

*April 20, 2015*

**math**

Completely fill the 7 gallon bucket. Pour the water from 7 gallon bucket into 12 gallon bucket. Again completely fill the 7 gallon bucket. Pour the water from 7 gallon bucket into 6 gallon bucket. Now in 7 gallon bucket you have 7 - 6 = 1 gallon. Pour that 1 gallon into 12 ...

*April 16, 2015*

**Math**

1.) a1 = 16.5 a2 = 16.5 + 0.25 = 16.75 a3 = 16.75 + 0.25 = 17 a4 = 17 +0.25 = 17.25 a5 = 17.25 +0.25 = 17.5 2.) an = a1 + ( n - 1 ) * d an = - 1 + ( n - 1 ) * 5 OR an = 5 ( n - 1 ) - 1

*April 16, 2015*

**Math**

In an Arithmetic Sequence the difference between one term and the next is a constant. 19 - 14 = 5 24 - 19 = 5 29 - 24 = 5 So difference = 5 29 + 5 = 34 34 + 5 = 39 39 + 5 = 44 Answer A

*April 16, 2015*

**pre-calc**

When you want to solve system with three unknowns you must write three equations, not two.

*April 16, 2015*

**math**

3. Answer c Becouse : For x = - 4 y = 2 x – 3 = 2 * ( - 4 ) - 3 = - 8 - 3 = - 11 4. Answer d If your expression mean y = - x + 8 6. m = ( y2 - y1 ) / ( x2 - x1 ) In this case : x1 = 6 , x2 = 4 , y1 = 2 , y2 = - 2 m = ( y2 - y1 ) / ( x2 - x1 ) = ( - 2 - 2 ) / ( 4 - 6...

*April 16, 2015*

**math**

( 10 , - 52 ) Becouse : For x = 10 y = - 5 x - 4 = - 5 * 10 - 4 = - 50 - 4 = - 54

*April 16, 2015*

**Geometry**

The interior angles of a triangle always add up to 180° x + x + 10° + 2 x - 6° = 180° 4 x + 4° = 180° Subtract 4° to both sides 4 x + 4° - 4° = 180° - 4° 4 x = 176° Divide both sides by 4 4 x / 4 = 176° / 4 x = 44° Angles...

*April 8, 2015*

**algebra**

In google type : Systems Matrix Calculator When you see list of result click on : Online calculator. Linear equations solver: Matrix solution. When page be open type your coefficients 1 , 3 , 2 , 3 2 , - 1 , - 3 , - 8 5 , 2 , 1 , 9 and click opštion : Solve the system. ...

*April 7, 2015*

**ALGEBRA /116**

-5 x / 7 - 2 > - 1 Multiply both sides by - 1 _______________________________________ Remark : When you multiply or divide each side of the inequality by a negative number, you have to reverse the inequality symbol. ______________________________________ 5 x / 7 + 2 < 1 ...

*April 7, 2015*

**algebra/116**

Put x and y values into equation : y = 6 x - 6 1. x = 0 , y = - 6 y = 6 x - 6 y = 6 * 0 - 6 = 0 - 6 = - 6 Correct x = 12 , y = 3 y = 6 x - 6 y = 6 * 12 - 6 = 72 - 6 = - 66 Not correct One correct set and one uncorrect set. So ansver 1 is not correct. 2. x = 0 , y = - 6 y = 6 x...

*April 7, 2015*

**math**

( 3 / 4 ) * ( 7 / 8 ) = ( 3 * 7 ) / ( 4 * 8 ) = 21 / 32

*April 4, 2015*

**calculus**

W = Width L = Length Draw rectangle W x L Divde rectangle into thirds with two lines parallel with width. Outside fance perimeter = 2 W + 2 L Inside fance length = 2 W Total cost : ( 2 W + 2 L ) * 10 $ + 2 W * 20 $ = 400 $ ( 2 W + 2 L ) * 10 + 2 W * 20 = 400 20 W + 20 L + 40 W...

*April 3, 2015*

**math**

39 = 3 * 13

*April 2, 2015*

**math**

a = First number b = Second number The sum of digit = 9 a + b = 9 Subtract b to both sides a + b - b = 9 - b a = 9 - b The different of digit = 5 b - a = 5 b - ( 9 - b ) = 5 b - 9 + b = 5 2 b - 9 = 5 Add 9 to both sides 2 b - 9 + 9 = 5 + 9 2 b = 14 Divide both sides by 2 2 b...

*April 2, 2015*

**math help**

x + y = 2 Subtract x to both sides x + y - x = 2 - x y = 2 - x 3 x ^ 2 + 4 x y + y ^ 2 = 6 3 x ^ 2 + 4 x ( 2 - x ) + ( 2 - x ) ^ 2 = 6 ________________________________ Remark : ( a - b ) ^ 2 = a ^ 2 - 2 a b + b ^ 2 So : ( 2 - x ) ^ 2 = 2 ^ 2 - 2 * 2 *x + x ^ 2 ...

*March 31, 2015*

**Algebra 1**

This is not systems of equations.

*March 30, 2015*

**Math**

330 ° = 360 ° - 30 ° Circular functions: sin ( 360 ° - theta ) = - sin theta sin 330 ° = sin ( 360 ° - 30 ° ) = - sin 30 ° = - 1 / 2 cos ( 360 ° - theta ) = cos theta cos 330 ° = cos ( 360 ° - 30 ° ) = cos 30 ° = sqroot 2 / 2...

*March 28, 2015*

**General Question.**

In Psychology : Dark orange - Distrust Pink - Caring Blue - Loyalty

*March 27, 2015*

**math**

For example : First : Rectangle 18 x 2 Perimeter = 2 * 18 + 2 * 2 = 36 + 4 = 40 Area = 18 * 2 = 36 Second : Rectangle 7 x 6 Perimeter = 2 * 7 + 2 * 6 = 14 + 12 = 26 Area = 7 * 6 = 42

*March 23, 2015*

**7 grade fraction word problem**

1 1 / 2 = 1 + 1 / 2 = 2 / 2 + 1 / 2 = 3 / 2 If She uses 1 1/2 cups of sugar for every 2 pies she use ( 1 1 / 2 ) / 2 = ( 3 / 2 ) / 2 = 3 / 4 cup for one pie. 5 1 / 4 = 5 + 1 / 4 = 20 / 4 + 1 / 4 = 21 / 4 5 1 / 4 / ( 3 / 4 ) = 21 / 4 / ( 3 / 4 ) = 21 / 3 = 7 pies

*March 23, 2015*

**Math**

Note that, in this sequence, each term is twice the previous term. 6 / 4 = 2 * 3 / 4 12 / 4 = 2 * 6 / 4 = 3 24 / 4 = 2 * 12 / 4 = 2 * 3 = 6 48 / 4 = 2 * 24 / 4 = 2 * 6 = 12 96 / 4 = 2 * 48 / 4 = 2 * 12 = 24 192 / 4 = 2 * 96 / 4 = 2 * 24 = 48 384 / 4 = 2 * 192 / 4 = 2 * 48 = 96...

*March 23, 2015*

**Trigonometry**

943 ° = 720 ° + 223 ° = 2 * 360 ° + 223 ° Coterminal angle = 223 °

*March 19, 2015*

**Math Help Please!!!**

- 10 x + y = 4 x = - 2 - 10 * ( - 2 ) + y = 4 20 + y = 4 y = 4 - 20 = - 16 x = - 1 - 10 * ( - 1 ) + y = 4 10 + y = 4 y = 4 - 10 = - 6 x = 0 - 10 * 0 + y = 4 0 + y = 4 y = 4 x = 1 - 10 * 1 + y = 4 - 10 + y = 4 y = 4 + 10 = 14 x = 2 - 10 * 2 + y = 4 - 20 + y = 4 y = 4 + 20 = 24

*March 19, 2015*

**Math**

an = a1 + ( n - 1 ) d a10 = 3 + ( 10 - 1 ) * 6 a10 = 3 + 9 * 6 = 3 + 54 = 57

*March 14, 2015*

**Math**

In arithmetic sequence : an = a1 + ( n - 1 ) d Where: a1 is the first term of the sequence d is the common difference n is the number of the term a1 = 3 a4 = 3 + ( 3 - 1 ) d = 3 + 2 d a13 = 3 + ( 13 - 1 ) d = 3 + 12 d 1st, 4th, and 13th term forming a geometric sequence, so : ...

*March 14, 2015*

**Math**

2 / 3 = 2 / 3 * 1 = ( 2 / 3 ) * ( 3 / 3 ) = 6 / 9 2 / 9 + 2 / 3 = 2 / 9 + 6 / 9 = 8 / 9

*March 11, 2015*

**MATH**

Both answers are correct.

*March 11, 2015*

**Algebra 2**

3 square root( 2 x + 1 ) = 3 square both sides 3 ^ 2 * square root( 2 x + 1 ) ^ 2 = 3 ^ 2 9 * ( 2 x + 1 ) ^ 2 = 9 Divide both sides by 9 2 x + 1 = 1 Subtract 1 to both sides 2 x + 1 - 1 = 1 - 1 2 x = 0 Divide both sides by 2 x = 0

*March 11, 2015*

**Algebra 2**

square root ( 5 - 2 x ) + 5 = 12 Subtract both 5 to both sides square root ( 5 - 2 x ) + 5 - 5 = 12 - 5 square root ( 5 - 2 x ) = 7 Square both sides 5 - 2 x = 49 Subtract 5 to both sides 5 - 2 x - 5 = 49 - 5 - 2 x = 44 Divide both sides by - 2 x = 44 / - 2 x = - 22

*March 11, 2015*

**Algebra 2**

square root ( 2 x - 5 ) = 7 Square both sides 2 x - 5 = 49 Add 5 to both sides 2 x - 5 + 5 = 49 + 5 2 x = 54 Divide both sides by 2 x = 54 / 2 x = 27

*March 11, 2015*

**MATHS**

In google type : Cryptarithmetic Puzzle Solver When you see list of results click on : bach.istc.kobe-u.ac.jp/llp/crypt When page be open in rectangle type: lass+lad=love and click on: Solve Problem have 250 solutions.

*March 6, 2015*

**5th grade math**

2 3/4 = 2 * 4 / 4 + 3 / 4 = 8 / 4 + 3 / 4 = 11 / 4 1 1/2 = 2 * 1 / 2 + 1 / 2 = 2 / 2 + 1 / 2 = 3 / 2 A = L * W = 11 / 4 * 3 / 2 = 33 / 8 = 32 / 8 + 1 / 8 = 4 1/8

*March 5, 2015*

**5th grade math**

1 1/4 = 1 + 1 / 4 = 4 / 4 + 1 / 4 = 5 / 4 5 / 4 * 1 / 5 = 5 / 4 * 5 = 1 / 4

*March 5, 2015*

**Math**

1.) 3 x - 5 y = 2 Add 5y to both sides 3 x - 5 y + 5 y = 2 + 5 y 3 x = 2 + 5 y Subtract 2 to both sides 3 x - 2 = 2 + 5 y - 2 3 x - 2 = 5 y 5 y = 3 x - 2 2 x + 5 y = 13 2 x + 3 x - 2 = 13 5 x - 2 = 13 Add 2 to both sides 5 x - 2 + 2 = 13 + 2 5 x = 15 Divide both sides by 5 5 x...

*March 3, 2015*

**Math**

Substitution method: x – 2 y = 0 Add 2 y to both sides x – 2 y + 2 y = 0 + 2 y x = 2 y 3 x – y ^ 2 = 0 3 * 2 y - y ^ 2 = 0 6 y - y ^ 2 = 0 - y ^ 2 + 6 y = 0 Multiply both sides by - 1 y ^ 2 - 6 y = 0 y * y - 6 y = 0 y * ( y - 6 ) = 0 Obviously solution y = 0 and...

*March 2, 2015*

**Maths**

What mean x 7 y = 5 ? x - 7 y = 5 x + 7 y = 5 x ^ 7 y = 5

*March 2, 2015*

**math**

3.9 / 11.7 = 16.5 / x Multiply both sides by x 3.9 * x / 11.7 = 16.5 * x / x 3.9 x / 11.7 = 16.5 Multiply both sides by 11.7 3.9 x * 11.7 / 11.7 = 16.5 * 11.7 3.9 x = 193.05 Divide both sides by 3.9 3.9 x / 3.9 = 193.05 / 3.9 x = 49.5 ft OR 11.7 = 3.9 * 3 So : 3. 9 / 11.7 = 3....

*March 1, 2015*

**7th grade math**

Correct answer.

*February 27, 2015*

**calculus**

If your expression mean: lim sin ^ 3 ( 3 x ) / ( x sin ( x ^ 2) ) , as x -> 0 then : f ( x ) = sin ^ 3 ( 3 x ) g ( x ) = x sin ( x ^ 2) lim [ f ( x ) / g ( x ) ] as x->0 = lim f ( x ) , as x -> 0 / lim g ( x ) , as x -> 0 = lim sin ^ 3 ( 3 x ) , as x -> 0 / lim ...

*February 27, 2015*

**alg 2**

h = 25 t - 5 t ^ 2 Replace t with 3 h = 25 * 3 - 5 * 3 ^ 2 h = 75 - 5 * 9 h = 75 - 45 = 30 m

*February 24, 2015*

**Math homework**

20 / 8 = 4 * 5 / ( 4 * 2 ) = 5 / 2 = 2.5 min / page 2.5 * 20 = 50 min OR 8 / 20 = 20 / x Multiply both sides by x 8 * x / 20 = 20 * x / x 8 x / 20 = 20 Multiply both sides by 20 8 x * 20 / 20 = 20 * 20 8 x = 400 Divide both sides by 8 8 x / 8 = 400 / 8 x = 50 min

*February 24, 2015*

**maths**

6 / 9 = 8 / x Multiply both sides by x 6 * x / 9 = x * 8 / x 6 x / 9 = 8 Multiply both sides by 9 6 x * 9 / 9 = 8 * 9 6 x = 72 Divide both sides by 6 6 x / 6 = 72 / 6 x = 12 6 : 9 = 8 : 12

*February 24, 2015*

**math**

6 + x = 12 Subtract 6 to both sides 6 + x - 6 = 12 - 6 x = 6

*February 20, 2015*

**ALGEBRA**

x1 = - 1 x2 = 0 x3 = 1 x4 = 2 x2 - x1 = 0 - ( - 1 ) = 0 + 1 = 1 x3 - x2 = 1 - 0 = 1 x4 - x3 = 2 - 1 = 1 y1 = - 2 y2 = 1 y3 = 4 y4 = 7 y2 - y1 = 1 - ( - 2 ) = 1 + 2 = 3 y3 - y2 = 4 - 1 = 3 y4 - y3 = 7 - 4 = 3 Since both x and y increase by a constant difference ( x increases by...

*February 16, 2015*

**math**

m = 5 n = 8 m - n = 5 - 8 = - 3 m - n divided by 4 = - 3 / 4

*February 16, 2015*

**math**

( m - n ) / 4 = ( 5 - 8 ) / 4 = - 3 / 4

*February 16, 2015*

**Pre-Calculus**

2000 = 1990 + 10 M ( t ) = 29.9 ( t + 10 ) ^ 2 + 3892 M ( t ) = 29.9 ( t ^ 2 + 2 t * 10 + 10 ^ 2 ) + 3892 M ( t ) = 29.9 ( t ^ 2 + 20 t + 100 ) + 3892 M ( t ) = 29.9 t ^ 2 + 29.9 * 20 t + 29.9 * 100 + 3892 M ( t ) = 29.9 t ^ 2 + 598 t + 2990 + 3892 M ( t ) = 29.9 t ^ 2 + 598 t...

*February 16, 2015*

**Algebra**

1. C The degree of a monomial is the sum of the exponents of all its variables. 3 + 2 = 5 2. B ( 7 t ^ 2 + 9 ) + ( 6 t ^ 2 + 8 ) = 7 t ^ 2 + 9 + 6 t ^ 2 + 8 = 13 t ^ 2 + 17 3. A 4 D 5. D ( 5 x ^ 3 + 2 ) ( 5 x ^ 3 - 2 ) = 5 x ^ 3 * 5 x ^ 3 + 5 x ^ 3 * 2 - 2 * 5 x ^ 3 - 2 * 2 = ...

*February 12, 2015*

**math**

( 2000 - 40 ) / 200 = 160 / 200 = 40 * 4 / ( 40 * 5 ) = 4 / 5 = 0.8 = 0.8 * 100 % = 80 %

*February 11, 2015*

**science**

1 mile = 1.609344 km When you convert 26.22 miles in kilometers you get: 26.22 * 1.609344 = 42.19699968 km approx. 42.197 km But he marathon is a long-distance running event with an OFFICIAL DISTANCE of 42.195 kilometres. You can type: Marathon in google

*February 9, 2015*

**math,algebra**

A = W * L = 8 * 16 = 128 ft ^ 2

*February 9, 2015*

**math,algebra**

P = Perimeter L = Length W = Width P = 2 W + 2 L = 2 ( W + L ) L = 2 W P = 2 ( W + L ) = 2 ( W + 2 W ) = 2 * 3 W = 6 W 48 = 6 W Divide both sides by 6 48 / 6 = 6 W / 6 8 = W W = 8 ft L = 2 W = 2 * 8 = 16 ft P = 2 ( W + L ) = 2 ( 8 + 16 ) = 2 * 24 = 48 ft

*February 9, 2015*

**Math Question**

B.) Correction. sin ^ 2 x + cos ^ 2 x = 1 and 1 - sin ^ 2 x = cos ^ 2 x But Answer B.)

*February 9, 2015*

**Math Question**

B.) Becouse : sin ^ 2 x + cos ^ 2 x = 1 and sin ^ 2 x - 1 = cos ^ 2 x Other 3 expression are identity.

*February 9, 2015*

**Percentages ques 2**

A = B - 20 % B = B - 0.2 B = 0.8 B A = 0.8 B Divide both sides by 0.8 A / 0. 8 = 0.8 B / 0.8 1.25 A = B B = 1.25 A B = 2 C Divide both sides by 2 B / 2 = C C = B / 2 C = 1.25 A / 2 C = 0.625 A = 0.625 A * 100 /100 = 62.5 % A

*February 9, 2015*

**Percentages**

60 % = 60 / 100 = 0.6 80 % = 80 / 100 = 0.8 x = Number of games in season A team has played so far x - 15 games and won 60 % of the games . So : 0.6 * ( x - 15 ) + 15 = 0.8 x 0.6 x - 0.6 * 15 + 15 = 0.8 x 0.6 x - 9 + 15 = 0.8 x 0.6 x + 6 = 0.8 x Subtract 0.6 x to both sides 0....

*February 9, 2015*

**math**

You want to find two numbers whose product is 10 and whose sum is 18. So solution 1 and solution 2 are same solution. The numbers are: 9 - sqroot ( 71 ) and 9 + sqroot ( 71 )

*February 9, 2015*

**math**

a = first number b = second number Conditions : a * b = 10 a + b = 18 a + b = 18 Subtract a to both sides a + b - a = 18 - a b = 18 - a a * b = 10 a * ( 18 - a ) = 10 18 a - a ^ 2 = 10 - a ^ 2 + 18 a = 10 Multiply both sides by - 1 a ^ 2 - 18 a = - 10 [ Add ( 18 /2 ) ^ 2 = 9...

*February 9, 2015*

**math/algebra**

Copy your question in google. When you see list of results click on : w w w . a l g e b r a . c o m / c g i - b i n / j u m p - t o - q u e s t i o n . m p l You will see solution.

*February 6, 2015*

**Maths**

5 x + y = 35 Subtact 5 x to both sides 5 x + y - 5 x = 35 - 5 x y = 35 - 5 x 3 x - 2 y = 14 3 x - 2 ( 35 - 5 x ) = 14 3 x - 2 * 35 - 2 * ( - 5 x ) = 14 3 x - 70 + 10 x = 14 13 x - 70 = 14 Add 70 to bopth sides 13 x - 70 + 70 = 14 + 70 13 x = 84 Divide both sides by 13 13 x / ...

*February 4, 2015*

**Algebra**

R = Age of Rosa A = Age of Amy Rosa is 14 years older than her sister Amy. R = A + 14 Three years ago, she was three times as old as amy Three years ago, Rosa and Amy was 3 years younger so. R - 3 = 3 ( A - 3 ) Replace R with A + 14 A + 14 - 3 = 3 ( A - 3 ) A + 11 = 3 A - 3 * ...

*February 4, 2015*

**algebra**

3 * 4 + 20 / 4 = 12 + 5 = 17

*February 3, 2015*

**Math**

L = Length = x W = Width = 2 x - 4 x = 2 + 3 t L = x L = 2 + 3 t W = 2 x - 4 = W = 2 ( 2 + 3 t ) - 4 = W = 2 * 2 + 2 * 3 t - 4 = W = 4 + 6 t - 4 = W = 6 t W = 6 t L = 2 + 3 t A = W * L = A = 6 t * ( 2 + 3 t ) = A = 6 t * 2 + 6 t * 3 t = A = 12 t + 18 t ^ 2 t = 2 A = 12 t + 18 ...

*January 30, 2015*

**math**

L = Length of a wire = 24 cm a = The length of square side. P = Perimeter of a square = 4a Length of a wire = Perimeter of a square L = P 24 cm = 4 a Divide both sides by 4 6 cm = a a = 6 cm A = Area of the square = a ^ 2 A = 6 ^ 2 = 36 cm ^ 2

*January 30, 2015*

**Math**

Copy your question in google. When you see list of results click on : w w w . a l g e b r a . c o m You will see answer.

*January 30, 2015*

**algebra**

For quadratic equation : a x ^ 2 + b x + c = 0 The solutions are: x1/2 = [ - b + OR - sqroot ( b ^ 2 - 4 a c ) ] / 2 a Int this case : a = 1 b = 4 c = 6 x1/2 = [ - 4 + OR - sqroot ( 4 ^ 2 - 4 * 1 * 6 ) ] / ( 2 * 1 ) x1/2 = [ - 4 + OR - sqroot ( 16 - 24 ) ] / 2 x1/2 = [ - 4 + ...

*January 30, 2015*

**Algebra**

x = 1.5 f ( 1.5 ) = 3 * 1.5 -2 = 4.5 - 2 = 2.5 Answer : a

*January 27, 2015*

**algebra 1**

n = even number n - 1 = odd number 3 ( n - 1 ) = 4 n - 11 3 n - 3 = 4 n - 11 Subtract 3 n to both sides 3 n - 3 - 3 n = 4 n - 11 - 3 n - 3 = n - 11 Add 11 to both sides - 3 + 11 = n - 11 + 11 8 = n n = 8 = even number n - 1 = 7 = odd number

*January 26, 2015*

**Maths**

Steve, I am from Sarajevo, Bosnia and Herzegovina. English is foreign language for me. Numerator is typing mistake, so what?

*January 26, 2015*

**Maths**

n = numerator d = denominator n = d - 2 ( n - 3 ) / ( d - 3 ) = 3 / 4 ( d - 2 - 3 ) / ( d - 3 ) = 3 / 4 ( d - 5 ) / ( d - 3 ) = 3 / 4 Multiply both sides by 4 4 ( d - 5 ) / ( d - 3 ) = ( 3 / 4 ) *4 4 ( d - 5 ) / ( d - 3 ) = 3 Multiply both sides by ( d - 3 ) 4 ( d - 5 ) ( d - ...

*January 26, 2015*

**Algebra I**

A = 4 B A + B = 160 _____________ A + B = 160 4 B + B = 160 5 B = 160 Divide both sides by 5 B = 160 / 5 = 32 min A = 4 B = 4 * 32 = 128 min

*January 26, 2015*

**algebra**

( 5 x ^ 2 - 7 x + 23 ) + 2 x ^ 2 + 9 x -72 = 5 x ^ 2 + 2 x ^ 2 - 7 x + 9 x + 23 - 72 = 7 x ^ 2 + 2 x - 49

*January 23, 2015*

**math**

- 0.15 ( x - 13 ) ^ 2 + 7.6 = 7 Subtract 7.6 to both sides - 0.15 ( x - 13 ) ^ 2 + 7.6 - 7.6 = 7 - 7.6 - 0.15 ( x - 13 ) ^ 2 = - 0.6 Divide both sides by - 0.15 ( x - 13 ) ^ 2 = - 0.6 / - 0.15 ( x - 13 ) ^ 2 = 4 Take square root to both sides x - 13 = + OR - 2 Add 13 to both ...

*January 23, 2015*

**math**

( - 5 pi / 12 ) rad = - 75 ° cos ( - x ) = cos x cos ( - 5 pi / 12 ) rad = cos ( 75 ° ) 75 ° = 45 ° + 30 ° cos ( A + B ) = cos ( A ) * cos ( B ) - sin ( A ) * Sin ( B ) cos ( 75 ° ) = cos ( 45 ° + 30 ° ) = cos ( 45° ) * cos ( 30 ° ) - ...

*January 22, 2015*

**math**

Remark : a1 = 2 n a2 = 2 ( n + 1 ) a3 = 2 ( n + 2 ) a4 = 2 ( n + 3 ) n is an integer.

*January 22, 2015*

**math**

The even integers are: a1 = 2 n a2 = 2 ( n + 1 ) a3 = 2 ( n + 2 ) a4 = 2 ( n + 3 ) a2 ^ 2 = a1 * a4 [ 2 ( n + 1 ) ] ^ 2 = 2 n * 2 ( n + 3 ) 4 ( n + 1 ) ^ 2 = 4 n * ( n + 3 ) Divide both sides by 4 ( n + 1 ) ^ 2 = n * ( n + 3 ) n ^ 2 + 2 * n * 1 + 1 ^ 2 = n * n + n * 3 n ^ 2 + ...

*January 22, 2015*

**Mathematics**

V = Velocity L = Length t = Time LA = Distance between meeting point and town A LB = Distance between meeting point and town B L = LA + LB = 120 km LA + LB = 120 Subtract LA to both sides LA + LB - LA = 120 - LA LB = 120 - LA VA = Velocity of a car which travelling town A for ...

*January 18, 2015*

**trigometry**

tan theta + cot theta = tan theta + 1 / tan theta = tan theta * tan theta / tan theta + 1 / tan theta = tan ^ 2 theta / tan theta + 1 / tan theta = ( tan ^ 2 theta + 1 ) / tan theta = ( sin ^ 2 theta / cos ^ 2 theta + cos ^ 2 theta ) / tan theta = [ ( sin ^ 2 theta + cos ^ 2 ...

*January 14, 2015*

**algebra**

z ^ - 4 = 1 / z ^ 4 z ^ - 4 / 6 x ^ 2 = ( 1 / z ^ 4 ) / 6 x ^ 2 = 1 / z ^ 4 * 6 x ^ 2 = 1 / [ 6 ( z ^ 4 * x ^ 2 ) = 1 / [ 6 ( z ^ 2 * x ) ^ 2 ]

*January 14, 2015*

**maths**

7 n + 13 = 5 n + 20 Subtract 5 n to both sides 7 n + 13 - 5 n = 5 n + 20 - 5 n 2 n + 13 = 20 Subtract 13 to both sides 2 n + 13 - 13 = 20 - 13 2 n = 7 Divide both sides by 2 n = 7 / 2

*January 12, 2015*

**algebra 1**

3 x ^ 2 - 4 x + 1 = ( x - 1 ) ( 3 x - 1 ) 3 x ^ 2 - 3 = 3 ( x ^ 2 - 1 ) = 3 ( x + 1 ) ( x - 1 ) ( 3 x ^ 2 - 4 x + 1 ) / ( 3 x ^ 2 - 3 ) = ( x - 1 ) ( 3 x - 1 ) / [ 3 ( x + 1 ) ( x - 1 ) ] = ( 3 x - 1 ) / [ 3 ( x + 1 ) ] = 1 - 4 / [ ( 3 ( x + 1 ) ] Domain : x + 1 # 0 x # - 1 ...

*January 11, 2015*

**math**

1 cm = 1 / 100 m 100,000 x 1 cm = 1000 x 1 / 100 = 1,000 m 1,000 m = 1 km 1 cm on scale = 1 km 7 x 4 cm on scale = 7 km x 4 km = 28 km ^ 2

*January 10, 2015*