Monday
September 26, 2016

Posts by Bosnian

Total # Posts: 2,198

Maths
x = a number x + x / 2 = 6 2 x / 2 + x / 2 = 6 3 x / 2 = 6 Multiply both sides by 2 3 x = 12 Divide both sides by 3 x = 12 / 3 = 4 Proof ; 4 / 2 + 4 = 2 + 4 = 6
April 26, 2016

math
p1 = paper 1 p2 = paper 2 p3 = paper 3 p4 = paper 4 ( a ) The mean of the first three papers Jenny has sat is 72%. ( p1 + p2 + p3 ) / 3 = 72 % Multiply both sides by 3 p1 + p2 + p3 = 72 % * 3 = p1 + p2 + p3 = 216 % After 4 papres mean is : ( p1 + p2 + p3 + p4 ) / 4 If she ...
April 26, 2016

Algebra I DONT KNOW HOW TO DO 3 VARIABLES
x + y + 5 z = 2 4 x - 3 y + 5 z = 3 3 x - 2 y + 5 z = 1 All three equations contain member 5 z Equation ( 1 ) x + y + 5 z = 2 Subtract ( x + y ) to both sides x + y + 5 z - ( x + y ) = 2 -( x + y ) 5 z = 2 - x - y Equation ( 2 ) 4 x - 3 y + 5 z = 3 Subtract ( 4 x - 3 y ) to ...
April 25, 2016

Ratios!!!!
Remark : 1 * ( x - 3 ) : ( 3 x - 2 ) = ( x - 3 ) : ( 3 x - 2 ) 4 / 4 = 1 so : ( 4 / 4 ) * ( x - 3 ) : ( 3 x - 2 ) 4 * ( x - 3 ) : [ 4 * ( 3 x - 2 ) ] = ( 4 x - 12 ) : ( 12 x - 8 ) Question 10 Answers B and D
April 21, 2016

Ratios!!!!
8. A = Abby's part I = Ingrid's part J = John's part There are sixty three candies in the bag. This mean: A + I + J = 63 A / I / J = 2 / 3 / 4 This mean : A / I = 2 / 3 I / J = 3 / 4 so: A / I = 2 / 3 Multiply both sides by I A = 2 I / 3 A = ( 2 / 3 ) I I / J = 3...
April 21, 2016

Math
B = Bill's money S = Sammy's money M = Mary's money J = James's money Sammy has 15 $ more than Billy. S = B + 15 Mary has twice as much as Sammy. M = 2 S = 2 ( B + 15 ) = 2 B + 2 * 15 = 2 B + 30 James has 5 $ less than Mary. J = M - 5 = 2 B + 30 - 5 = 2 B + 25 ...
April 18, 2016

Math
a = First number b = Second number The difference between two numbers is 6. This mean : a - b = 6 Their product is 2016. This mean : a * b = 2016 Now : a - b = 6 Add b to both sides a - b + b = 6 + b a = 6 + b a = b + 6 Replace this value in expression : a * b = 2016 ( b + 6...
April 18, 2016

math
cot x = cos x / sin x sec x = 1 / cos x cot x * sec x = ( cos x / sin x ) * ( 1 / cos x ) = 1 / sin x = csc x
April 18, 2016

Maths
a = the smaller number b = the larger number The product of two natural numbers is 18. This mean : a * b = 18 If one is added to four times the smaller number this is equal to the larger number. This mean : 1 + 4 a = b So : b = 1 + 4 a Replace this value in expression : a * b...
April 18, 2016

Math Trig
Correct answer but you also can write : cos ( 2 u ) = cos ^ 2 ( u ) - sin ^ 2 u In this case : sin ( u ) = 5 / 13 sin ^ 2 ( u ) = ( 5 / 13 ) ^ 2 = 25 / 169 cos ^ 2 ( u ) = 1 - sin ^ 2 ( u ) = 1 - 25 / 169 = 169 / 169 - 25 / 169 = 144 / 169 cos ( 2 u ) = cos ^ 2 ( u ) - sin ^ 2...
April 14, 2016

Math
Correct answer becouse : ( 0.0015 / 0.45 ) * 100 % = 0.003333 * 100 % = 0.3333 %
April 14, 2016

Math
sin theta = + OR - sqroot ( 1 - cos ^ 2 theta ) tan theta = sin theta / cos theta tan theta = + OR - sqroot ( 1 - cos ^ 2 theta ) / cos theta In Quadrant IV tangent are negative so : tan theta = - sqroot ( 1 - cos ^ 2 theata ) / cos theta
April 14, 2016

math
sqrt ( 4 / 32 ) = sqrt [ 4 / ( 4 * 8 ) ] = sqrt ( 1 / 8 ) = sqrt [ 1 / ( 4 * 2 ) ] = sqrt ( 1 ) / [ sqrt ( 4 ) * sqrt ( 2 ) ] = 1 / 2 sqrt ( 2 ) 2 pi sqrt ( 4 / 32 ) = 2 pi * 1 / 2 sqrt ( 2 ) = pi / sqrt ( 2 ) = _________________________________ Remark: sqrt ( 2 ) = 2 ^ ( 1 / ...
April 14, 2016

math
In quadratic equation: a x ^ 2 + b x + c value D = b ^ 2 - 4ac is called the discriminant. When Discriminant is zero we get just one real solution. p x ^ 2 - 12 x + 4 = 0 In this case : a = p , b = - 12 , c = 4 D = b ^ 2 - 4 a c = ( - 12 ) ^ 2 - 4 * p * 4 = 144 - 16 p = 0 Add ...
April 14, 2016

problem solving
S = Susan's age R = Ritas's age Susan is 4 years older than her sister Rita. This mean : S = R + 4 Seven years ago Susan was ( S - 7 ) yrs old, and Rita was ( R - 7 ) yrs old. Seven years ago, Susan was twice as old as Rita. This mean : ( S - 7 ) / ( R - 7 ) = 2 ...
April 10, 2016

Trigonometrt
a. 810 ° = 720 ° + 90 ° = 2 * 360 ° + 90 ° So : sin ( 810 ° - theta ) = sin ( 90 ° - theta ) sin ( A - B ) = sin A * cos B - cos A * sin B In this case A = 90 ° , B = theta. sin 90 ° = 1 cos 90 ° = 0 sin ( 90 ° - theta ) = sin 90 &...
April 9, 2016

Algebra
x + 2 y = 10 Subtract x to both sides x + 2 y - x = 10 - x 2 y = 10 - x Divide both sides by 2 2 y / 2 = 10 / 2 - x / 2 y = 5 - x / 2 x ^ 2 + y ^ 2 = 25 x ^ 2 + ( 5 - x / 2 ) ^ 2 = 25 ________________________________ Remark: ( a - b ) ^ 2 = a ^ 2 - 2 * a * b + b ^ 2 ...
April 6, 2016

math
( - 8 ) * ( - 7 ) = ( - 1 * 8 ) * ( - 1 * 7 ) = ( - 1 ) * ( - 1 ) * 8 * 7 = 1 * 8 * 7 = 1 * 56 = 56
April 5, 2016

Algebra 1
a = larger number b = smaller number One third the sum of two numbers is 10. This mean: ( a + b ) / 3 = 10 Multiply both sides by 3 a + b = 30 Half the difference is 14. This mean: ( a - b ) / 2 = 14 Multiply both sides by 2 a - b = 28 Add b to both sides a - b + b = 28 + b a...
April 5, 2016

Algebra
4 x - 6 y - 3 = 7 x + 2 y - 4 Subtract 4 x to both sides 4 x - 6 y - 3 - 4 x = 7 x + 2 y - 4 - 4 x - 6 y - 3 = 3 x + 2 y - 4 Add 3 to both sides - 6 y - 3 + 3 = 3 x + 2 y - 4 + 3 - 6 y = 3 x + 2 y - 1 Subtract 2 y to both sides - 6 y - 2 y = 3 x + 2 y - 1 - 2 y - 8 y = 3 x - 1...
April 5, 2016

maths
( 14 / 40 ) * 100 % = 0.35 * 100 % = 35 %
April 5, 2016

Math
1 ft = 12 in 2 ft = 24 in r = 24 in = 2 ft The volume of a ball: V = ( 4 / 3 ) * pi * r ^ 3 = ( 4 * pi / 3 ) * 2 ^ 3 = ( 4 * 3.1416 / 3 ) * 2 ^ 3 = ( 12.5664 / 3 ) * 2 ^ 3 = 4.1888 * 2 ^ 3 = 4.1888 * 8 = = 33.5104 ft ^ 3
April 5, 2016

math
3 / 27 = 3 / ( 3 * 9 ) = 1 / 9 3 / 27 = 10 / x 1 / 9 = 10 / x Multiply both sides by 9 1 = 90 / x Multiply both sides by x x = 90 min OR x = ( 10 miles / 3 miles ) * 27 min = ( 10 / 3 ) * 27 min = 270 min / 3 = 90 min
April 5, 2016

Social studies
Ms.Sue Iam from Sarajevo, Bosnia and Herzegovina, former Yugoslavia citizen. YUGOSLAVIA WAS NEVER HAD SOVIET RULE. It was very different from the socialism of the Soviet.
March 30, 2016

pr calc 11
The numbers are: 8 an - 5 becouse: 8 * ( - 5 ) = - 40 and 8 - 5 = 3 x ^ 2 + 3 x - 40 = ( x + 8 ) ( x - 5 )
March 30, 2016

pr calc 11
( a + b ) ^ 2 = a ^ 2 + 2 a b + b ^ 2 so: ( x + 2 ) ^ 2 = x ^ 2 + 2 x * 2 + 2 ^ 2 = x ^ 2 + 4 x + 4 ( x + 2 ) ^ 2 - ( x + 2 ) - 42 = x ^ 2 + 4 x + 4 - x - 2 - 42 = x ^ 2 + 4 x + 4 - x - 44 = x ^ 2 + 4 x - x + 4 - 44 = x ^ 2 + 3 x - 40 Find two numbers whose product is - 40 and...
March 30, 2016

Math
Parabola - 5 t ^ 2 - 25 t is concave downward. That's why you get negative time. You can switch - 5 to 5. If you want to see graph go on: w o l f r a m a l p h a . c o m When page be open in rectangle type: - 5 t ^ 2 - 25 t , t = 0 to - 5 and click option: = You wil see ...
March 29, 2016

math
x = 0.6969... 100 x = 0.6969... * 100 = 69.6969... 100 x - x = 99 x = 69.6969... - 0.6969... = 69 99 x = 69 3 * 33 x = 3 * 23 Divide both sides by 3 33 x = 23 Divide both sides by 33 x = 23 / 33 0.6969... = 23 / 33
March 24, 2016

math
1 / 2 (14 x - 2 ) - 1 / 4 ( - 4 x - 24 ) = 14 x / 2 - 2 / 2 - ( - 4 x / 4 ) - ( - 24 / 4 ) = 14 x / 2 - 2 / 2 + ( 4 x / 4 ) + ( 24 / 4 ) = 7 x - 1 + x + 6 = 8 x + 5
March 24, 2016

Math
In google type: integration by parts online emathelp When you see list of results cilck on: Integral (Antiderivative) Calculator with Steps - eMathHelp When page be open in rectangle type: e^(3x) sin (2x) then clic option: CALCULATE You wil see solution step-by-step.
March 24, 2016

algebra i
You can square rooted only expresiion between brackets, not single number.
March 21, 2016

algebra i
( x - 4 ) ^ 2 = 625 Take square root to both sides + OR - ( x - 4 ) = 25 1 solution: x - 4 = 25 Add 4 to both sides x - 4 + 4 = 25 + 4 x = 29 2 solution: - ( x - 4 ) = 25 - x + 4 = 25 Subtract 4 to both sides - x + 4 - 4 = 25 - 4 - x = 21 Multiply both sides by - 1 x = - 21 ...
March 21, 2016

Math haha
7 / 2 = ( 7 / 2 ) * ( 3 / 3 ) = 21 / 6 ( 7 / 2 + 5 / 6 ) ^ 2 - ( 7 / 2 - 5 / 6 ) ^ 2 = ( 21 / 6 + 5 / 6 ) ^ 2 - ( 21 / 6 - 5 / 6 ) ^ 2 = ( 26 / 6 ) ^ 2 - ( 16 / 6 ) ^ 2 = 676 / 36 - 256 / 36 = ( 676 - 256 ) / 36 = 420 / 36 = ( 12 * 35 ) / ( 12 * 3 ) = 35 / 3
March 20, 2016

Math-Measure's & area
1. A = B * H = 82 * 16.6 = 1,361.2 2. 0.123333.... is a rational number becouse : 0.123333... = 37 / 300
March 17, 2016

Math
Rectangular pyramid
March 17, 2016

algebra
OR x + 9 y = 77 Multiply both sides by 7 7 * x + 9 y * 7 = 77 * 7 7 x + 63 y = 539 - 7 x - y = 27 _______________ 7 x - 7 x + 63 y - ( - y ) = 539 - 27 0 + 63 y + y = 512 64 y = 512 y = 512 / 64 = 8 x + 9 y = 77 x + 9 * 8 = 77 x + 72 = 77 Subtract 72 to both sides x + 72 - 72...
March 13, 2016

algebra
7 x - y = 27 Divide both sides by 7 7 x / 7 - y / 7 = 27 / 7 x - y / 7 = 27 / 7 x + 9 y = 77 x + 9 y * 7 / 7 = 77 * 7 / 7 x + 63 y / 7 = 539 / 7 Subtract x - y / 7 = 27 / 7 from equation x + 63 y / 7 = 539 / 7 x + 63 y / 7 = 539 / 7 - x - y / 7 = 27 / 7 ...
March 13, 2016

Math
Numbers 1 ÷ 9 are one digits numbers. Numbers 10 ÷ 30 are two digits numbers. Obviously Eric will write 9 one digits numbers and 21 two digits numbers. 9 * 1 + 21 * 2 = 9 + 42 = 51 digits
March 9, 2016

Math
55 = 11 * 5
March 8, 2016

Math
You can write original number as : x = 10 a + b Reverse number you can write as : y = 10 b + a x + y = 10 a + b + 10 b + a = 11 a + 11 b = 11 ( a + b ) Example : Original number: x = 23 a = 2 , b = 3 x = 10 a + b = 10 * 2 + 3 = 20 + 3 = 23 Reverse number: y = 10 b + a = 10 * 3...
March 8, 2016

database
Find answer on wikipedia.
March 8, 2016

maths
x = 0.27272727... 100 x = 100 * 0.27272727... 100 x = 27.27272727... 100 x - x = 99 x = 27.27272727... - 0.27272727... = 27 99 x = 27 9 * 11 x = 9 * 3 Divide both sides by 9 11 x = 3 Divide both sides by 11 x = 3 / 11
March 7, 2016

Math
A golden rectangle is a rectangle whose side lengths are in the golden ratio: phi = 1 / [ ( 1 + sqroot 5 ) / 2 ] W = L * phi W = 12 * 1 / [ ( 1 + sqroot 5 ) / 2 ] = 12 * 2 / ( 1 + sqroot 5 ) = 24 / ( 1 + sqroot 5 ) = 24 / ( 1 + 2.236068 ) = 24 / 3.236068 = 7.416408 ft W = 7.4 ...
March 7, 2016

Math
x ^ 2 + 10 = 7 x Subtract 7 x to both sides x ^ 2 + 10 - 7 x = 7 x - 7 x x ^ 2 - 7 x + 10 = 0 Now you must solve this quadratic equation. The solutions are : x = 2 and x = 5 Proof : 2 ^ 2 + 10 = 4 + 10 = 14 = 7 * 2 5 ^ 2 + 10 = 25 + 10 = 35 = 7 * 5
March 6, 2016

math
x1 = score math = 65 x2 = score arts = 86 x3 = score science = 84 x4 = score social studies = 78 x5 = score grammar average = ( x1 + x2 + x3 + x4 + x5 ) / 5 = 80 ( 65 + 86 + 84 + 78 + x5 ) / 5 = 80 ( 313 + x5 ) / 5 = 80 Multiply both sides by 5 313 + x5 = 80 * 5 313 + x5 = 400...
March 5, 2016

Maths
Copy your question in google. You will find answer.
March 5, 2016

math
(e ^ 3 / f ^ 2 ) ^ - 3 = 1 / (e ^ 3 / f ^ 2 ) ^ 3 = 1 / ( e ^ 9 / f ^ 6 ) = f ^ 6 / e ^ 9 ( e ^ - 4 / f ) ^ - 1 = 1 / [ ( 1 / e ^ 4 ) / f ] = 1 / [ 1 / ( e ^ 4 * f ) ] = e ^ 4 * f / 1 = e ^ 4 * f (e ^ 3 / f ^ 2 ) ^ - 3 * ( e ^ - 4 / f ) ^ - 1 = ( f ^ 6 / e ^ 9 ) * e ^ 4 * f = ...
February 21, 2016

Algebra
Yes y = 3 x + 7 = 4 * 7 = 28 3 x + 7 = 28 3 x = 28 - 7 = 21 x = 21 / 3 = 7 yrs 7 ft + 7 * 3 ft = 7 ft + 21 ft = 28 ft = 4 * 7 ft
February 21, 2016

Math Help!
6 - ( - 3 ) = 9 15 - 6 = 9 24 - 15 = 9 33 - 24 = 9 42 - 33 = 9 51 - 42 = 9 - 3 ,6 ,15 , 24 , 33 , 42 , 51 Arithmetic progression. Initial term a1 = - 3 Common difference d = 9
February 17, 2016

PLZ HELP MATH
p = pressure d = depth p = 14.7 + 14.7 ( d / 30 ) = 14.7 ( 1 + d / 30 ) In this case d = 1000 ft p = 14.7 ( 1 + 1000 / 30 ) = 14.7 ( 1 + 33.33 ) = 14.7 * 34.33 = 504.7 psi
February 14, 2016

Algebra ASAP
x ^ - 2 = 1 / x ^ 2 ( 6 x ^ - 2 ) ^ 2 = ( 6 / x ^ 2 ) ^ 2 = 6 ^ 2 / ( x ^ 2 ) ^ 2 = 36 / x ^ 4 ( 0.5 x ) ^ 4 = 0.5 ^ 4 * x ^ 4 = 0.0625 x ^ 4 ( 6 x ^ - 2 ) ^ 2 0.5 x ^ 4 = ( 36 / x ^ 4 ) * 0.0625 x ^ 4 = 36 * 0.0625 * x ^ 4 / x ^ 4 = 36 * 0.0625 = 2.25
February 14, 2016

Math
Probability that the 7th grader is a boy = number of boys/number of students = 3 / ( 3 + 3 ) = 3 / 6 = 1 / 2 Probability that the 8th grader is a boy = number of boys/number of students = 1 /( 4 + 1 ) = 1 /5 Probability that both are boys = 1 / 2 * ( 1 / 5 ) = 1 / 10 = 0.1 = 10 %
February 14, 2016

math
a1 = first number a2 = second number a3 = third number a2 = a1 + 2 a3 = a2 + 2 = a1 + 2 + 2 = a1 + 4 a1 + a2 + a3 = a1 + a1 + 2 + a1 + 4 = 3 a1 + 6 = 147 Subtract 6 to both sides 3 a1 + 6 - 6 = 147 - 6 3 a1 = 141 Divide both sides by 3 a1 = 141 / 3 = 47 a1 = 47 a2 = 47 + 2 = ...
February 13, 2016

math
n = Number of nickels q = Number of quarters He has 10 more nickels than quarters mean : n = q + 10 Justin has a total of 50 coins that are all nickels and quarters mean : n + q = 50 n = q + 10 so : n + q = 50 q + 10 + q = 50 2 q + 10 = 50 Subtract 10 to both sides 2 q + 10 - ...
February 10, 2016

Algebra
94 % = 94 / 100 = 0.94 $ 560,000 / 0.94 = $ 595744.68
February 9, 2016

Math
L = Lita's age J = Joe's age Lita is three times Joe's age mean : L = 3 J The difference of their ages is 10 mean : L - J = 10 L = 3 J so : L - J = 10 3 J - J = 10 2 J = 10 Divide both sides by 2 J = 10 / 2 = 5 L = 3 J = 3 * 5 = 15 Lita's present ages = 15 Joe...
February 9, 2016

algebra equations
x = a number 4 less than 5 times itself mean : 5 x - 4 x + 5 x - 4 = 27 6 x - 4 = 27 Add 4 to both sides 6 x - 4 + 4 = 27 + 4 6 x = 31 Divide both sides by 6 x = 31 / 6 Are you shure that the result is 27?
February 9, 2016

math
6 / 27 = 3 * 2 / ( 3 * 9 ) = 2 / 9
February 6, 2016

Algebra
4. 3 ( 4 - 2 x ) = - 2 x 3 * 4 - 3 * 2 x = - 2 x 12 - 6 x = - 2 x Add 6 x to both sides 12 - 6 x + 6 x = - 2 x + 6 x 12 = 4 x Divide both sides by 4 3 = x x = 3 Answer d 5. 5.4 + 0.2 x = - 1.4 x + 8.6 Subtract 5.4 to both sides 5.4 - 5.4 + 0.2 x = - 1.4 x + 8.6 - 5.4 0.2 x...
February 1, 2016

math
8 / 270 = x / 72.5 Multiply both sides by 72.5 72.5 * 8 / 270 = x 580 / 270 = x 2.148148 = x x = 2.148148 x = 2.1 fluid ounces Rounded to the nearest tenth.
January 30, 2016

Math
Substitute the values a = 4 , b = - 9 , c = - 9 into the quadratic formula x1/2 = [ - b +OR- sqroot( b ^ 2 - 4 a c ) ] / 2 a x1/2 = [ - ( - 9 ) +OR- sqroot( ( - 9 ) ^ 2 - 4 * 4 * ( - 9 ) ) ] / 2 * 4 x1/2 = [ 9 +OR- sqroot( 81 - 4 * ( - 36) ) ] / 8 x1/2 = [ 9 +OR- sqrt ( 81 + ...
January 29, 2016

Math
1 / 4 = 1 * 8 / ( 4 * 8 ) = 8 / 32 5 * 16 = 5 * 2 / ( 16 * 2 ) = 10 / 32 Your answer is correct.
January 26, 2016

Algebra
2 y - 8 = 3 y - 18 Subtract 2 y to both sides 2 y - 8 - 2 y = 3 y - 18 - 2 y - 8 = y - 18 Add 18 to both sides - 8 + 18 = y - 18 + 18 10 = y y = 10
January 25, 2016

Math
[ ( 8.3 + x ) / 11.2 ] * 8 ) = 16 Divide both sides by 8 [ ( 8.3 + x ) / 11.2 ] * 8 ) / 8 = 16 / 8 ( 8.3 + x ) / 11.2 = 2 Multiply both sides by 11.2 11.2 * ( 8.3 + x ) / 11.2 = 2 * 11.2 8.3 + x = 22.4 Subtract 8.3 to both sides 8.3 + x - 8.3 = 22.4 - 8.3 x = 14.1
January 24, 2016

Math
12 : 18 = 2 * 6 : ( 3 * 6 ) = 2 : 3 2 : x = 2 : 3 x = 3 Answer A 5 : 15 = 5 : ( 3 * 5 ) = 1 : 3 1 : 3 = x : 3 x = 1 Answer C
January 21, 2016

math
Did you read my answer?
January 21, 2016

math
r = first number r + 1 = second number r + 2 = third number r + r + 1 + r + 2 = 144 3 r + 3 = 144 Subtract 3 To both sides 3 r + 3 - 3 = 144 - 3 3 r = 141 Divide both sides by 3 r = 141 / 3 = 47 r + 1 = 48 r + 2 = 49 47 + 48 + 49 = 144
January 21, 2016

Math
75 % = 75 / 100 = 0.75 L = 124 ft W = 0.75 * L = 0.75 * 124 = 93 ft P = 2 L + 2 W = 2 ( L + W ) = 2 * ( 124 + 93 ) = 2 * 217 = 434 ft A = L * W = 124 * 93 = 11,532 ft ^ 2
January 21, 2016

Maths
L = 3 W d = sqroot ( L ^ 2 + W ^ 2 ) d = sqroot [ ( 3 W ) ^ 2 + W ^ 2 ] = sqroot ( 9 W ^ 2 + W ^ 2 ) = sqroot ( 10 W ^ 2 ) = 6 * sqroot ( 10 ) sqroot ( 10 ) * W = 6 * sqroot ( 10 ) Divide both sides by sqroot ( 10 ) W = 6 cm L = 3 W = 3 * 6 = 18 cm P = 2 L + 2 W = 2 ( L + W...
January 21, 2016

Math
y - 2 = 6 x + 3 Subtract 6 x + 3 to both sides y - 2 - ( 6 x + 3 ) = ( 6 x + 3 ) - ( 6 x + 3 ) y - 2 - 6 x - 3 = 0 y - 6 x - 5 = 0
January 21, 2016

math
1 h = 60 min Speed = ( 4 / 5 ) mile * 60 min / 9 min Speed = ( 4 / 5 ) * 60 / 9 = 4 * 60 / 5 * 9 = 240 / 45 = 2 * 2 * 2 * 2 * 3 * 5 / ( 3 * 3 * 5 ) = 2 * 2 * 2 * 2 / 3 = 16 / 3 miles / hour
January 21, 2016

Math
150 % = 150 / 100 = 1.5 1.5 * 25,800 = 38,700
January 13, 2016

Algebra
In google type : functions graphs online When you see list of results click on : Draw Function Graphs - Plotter - Rechneronline When page be open in blue rectangle type : x + 3 In gray rectangle type : - 2 x - 3 Then click option : Draw Solution : x = - 2 , y = 1
January 13, 2016

Math 10
1 yd = 91.44 cm 5 yd = 5 * 91.44 = 457.2 cm 457.2 cm / 50 cm = 9.144 = 9 + 0.144 pieces 9 pieces + 0.144 * 50 cm = 9 pieces + 7.2 cm
January 5, 2016

Math
b ) ( 2 / 5 ) ^ 3 = 8 / 125
January 5, 2016

Math
If two polygons are similar, the ratio of their areas is equal to the square of the ratio of their corresponding sides. If two polygons are similar, the ratio of their volumes is equal to the cube of the ratio of their corresponding sides. a) ( 1 / 4 ) ^ 2 = 1 / 16 b ) ( 2 / 5...
January 5, 2016

Maths
As = Area of the smaller triangle = 28 square Al = Area of the larger triangle In two similar triangles, the ratio of their areas is the square of the ratio of their sides. As = Al * ( 2 / 5 ) ^ 2 As = Al * 4 / 25 As = 4 Al / 25 Multiply both sides by 25 25 As = 4 Al Divide ...
January 4, 2016

Algebra! Errr, whatever it is.
j = r b Divide both sides by b j / b = r r = j / b Answer d M = 300 J / P Multiply both sides by P P M = 300 J Divide both sides by 300 P M / 300 = J J = P M / 300 Answer d
January 4, 2016

Math
P2 = second pile
December 23, 2015

Math
P1 = first pile P3 = second pile P3 = third pile The first has 5 more books than the 2nd pile. This mean : P1 = P2 + 5 The number of books in the second pile is twice the number of books in the third pile. This mean : P2 = 2 P3 So if : P2 = 2 P3 and P1 = P2 + 5 then : P1 = P2...
December 23, 2015

Math
Type mistake. y = - 2 x - 12 = - 2 * ( - 8 ) - 12 = 16 - 12 = 4
December 18, 2015

Math
y = - 2 x - 12 = - 2 * ( - 8 ) - 2 = 16 - 12 = 4
December 18, 2015

Math
3 x + 4 ( x - 6 ) - 3 ( x - 7 ) 3 x + 4 * x + 4 * ( - 6 ) - 3 * x - 3 * ( - 7 ) = 3 x + 4 x - 24 - 3 x + 21 = 4 x - 3 Answer B
December 18, 2015

Math
- 6 - 7 ( c + 10 ) = - 6 - 7 * c - 7 * 10 = - 6 - 7 c - 70 = - 76 - 7 c Answer B
December 18, 2015

Maths plz help
x + y = 5 Possible combinations : x = 1 , y = 4 x = 2 , y = 3 x = 3 , y = 2 x = 4 , y = 1 x = 1 , y = 4 x ^ x + y ^ y = 31 1 ^ 2 + 2 ^ 2 = 31 1 + 4 = 31 Incorrect. x = 2 , y = 3 x ^ x + y ^ y = 31 2 ^ 2 + 3 ^ 3 = 31 4 + 27 = 31 Correct. x = 3 , y = 2 x ^ x + y ^ y = 31 3 ^ 3...
December 18, 2015

math
C = Present Chase's age R = Present Rosa's age Chase is 34 years younger than Rosa. This mean : C = R - 34 8 years ago, Rosa's was R - 8 yrs , Chase was C - 8 yrs 8 years ago, Rosa's age was 3 times Chase's age. This mean : R - 8 = = 3 ( C - 8) R - 8 = 3 * ...
December 18, 2015

Math
a = apples o = oranges 1 week : a + o = 108 2 week : 5 a + 3 o = 452 Now you must solve system of 2 equations with 2 unknown : a + o = 108 5 a + 3 o = 452 The method of substitution: a + o = 108 Subtract o to both sides a + o - o = 108 - o a = 108 - o 5 a + 3 o = 452 5 * ( 108...
December 18, 2015

math
Convert the numbers in decimal form. 2 / 3 = 0.6666 65 % = 65 / 100 = 0.65 7 / 10 = 0.7 Order : 0.64 , 65 % , 2 / 3 , 7 / 10
December 18, 2015

Math
My type mistake. s = ( 100 + 250 + 275 ) / 2 = 625 / 2 = 312.25 m
December 11, 2015

Math
Heron's Formula for the area of a triangle : A = sqrootÿ[ s ( s - a ) ( s - b ) ( s - c ) ] s is half the perimeter . s = ( a + b + c ) / 2 a = ( 100 + 250 + 275 ) / 2 = 625 / 2 = 312.25 m A = sqrootÿ[ s ( s - a ) ( s - b ) ( s - c ) ] A = sqrootÿ[ 312.25 ( ...
December 11, 2015

Algebra
x = - 2 / 3 - 6 x + 7 y = 11 - 6 * ( - 2 / 3 ) + 7 y = 11 12 / 3 + 7 y = 11 4 + 7 y = 11 Subtract 4 to both sides 4 + 7 y - 4 = 11 - 4 7 y = 7 Divide both sides by 7 y = 1 Coordinate x = - 2 / 3 , y = 1 OR ( - 2 / 3 , 1 )
December 9, 2015

Math
16 / 36 = 4 * 4 / ( 4 * 9 ) = 4 / 9
December 9, 2015

Mathxxx!!!
1. 4 x + 3 = 2 ( 2 x + 9 ) 5. a. 7 x - 12 = 8 x + 29 - x 7 x - 12 = 7 x + 29 Incorrect No solutions b. - 4 + 5 x = 2 ( 3 x - 4 ) - 4 + 5 x = 2 * 3 x - 2 * 4 - 4 + 5 x = 6 x - 8 Subtract 5 x to both sides - 4 + 5 x - 5 x = 6 x - 8 - 5 x - 4 = x - 8 Add 8 to both sides - 4 + 8...
December 8, 2015

math
f ( 17 ) = 0.01 ( 2 ) ^ x = 0.01 ( 2 ) ^ 17 = 0.01 * 131072 = 1310.72 f ( 10 ) = 0.01 ( 2 ) ^ x = 0.01 ( 2 ) ^ 10 = 0.01 * 1024 = 10.24 The average rate of change : [ f ( 17 ) - f ( 10 ) ] / ( 17 - 10 ) = [ f ( 17 ) - f ( 10 ) ] / 7 = ( 1310.72 - 10.24 ) / 7 = 1300.48 / 7 = ...
December 8, 2015

Math
Straight line equations: y = mx + b m = slope b = y-intercept ( Point on the graph where x is zero ) Difference between y coordinates is constant = 15 29 - 14 = 15 44 - 29 = 15 59 - 44 = 15 Slope = 15 y-intercept = y coordinate when x = 0 y-intercept = 14 So : m = 15 b = 14 y...
December 8, 2015

Math
You can write : y = ( x - 1896 ) / 150 like : P / Q = ( x - 1896 ) / 150
December 8, 2015

Math
If the ratio is a linear function then : Two point equation of straight line : y = y1 + [ ( y2 - y1 ) / ( x2 - x1 ) ] * ( x - x1 ) In this case : x1 = 1996 y1 = 2 / 3 x2 = 2001 y2 = 7 / 10 y = y1 + [ ( y2 - y1 ) / ( x2 - x1 ) ] * ( x - x1 ) y = 2 / 3 + [ ( 7 / 10 - 2 / 3...
December 8, 2015

math
60 percent = 60 % = 60 / 100 = 0.6 0.6 * 30 = 18 18 questions
December 8, 2015

Algebra
My misprint. 1.2912 * 100 % = 129.12 %
December 3, 2015

Algebra
412.99 / 319.85 = 1.2912 1.2912 * 100 = 129.12 % 129.12 % - 100 % = 29.12 % 29 % To the nearest whole percent.
December 3, 2015

  1. Pages:
  2. <<Prev
  3. 1
  4. 2
  5. 3
  6. 4
  7. 5
  8. 6
  9. 7
  10. 8
  11. 9
  12. 10
  13. 11
  14. 12
  15. 13
  16. 14
  17. 15
  18. Next>>