Wednesday
August 20, 2014

Posts by Bosnian


Total # Posts: 1,692

integrated math
y=210-6b
January 10, 2011

math
In mathematics, an irrational number is any real number which cannot be expressed as a fraction a/b 30=2*3*5 sqroot(30)=sqroot(2)*sqroot(3)*sqroot(5) sqroot(2), sqroot(3) and sqroot(5) is irrational numbers. sqroot(30) is irrational too. The real numbers are the numbers that ...
January 10, 2011

Math
2*log(x)-log(4)-log(3)+log(x)=2logx+logx-log4-log3 =3*log(x)-[log(4)+log(3)] log(x^n)=n*log(x) 3*log(x)=log(x^3) log(a)+log(b)=log(a*b) log(4)+log(3)=log(4*3)=log(12) log(a)-log(b)=log(a/b) 3*log(x)-[log(4)+log(3)]=log[(x^3)/12]
January 10, 2011

math
|60| = 60 |-60| = 60 60-60=0
January 10, 2011

math
You also can write fraction: 3.9/1.2=x/500 1.2*x=3.9*500 1.2*x=1950 Divide with 1.2 x=1950/1.2 x=1625
January 8, 2011

math
copper/nickel=3.9/1.2=3.25 500*3.25=1625 kg of copper
January 8, 2011

Math
7/20=(7*5)/(20*5)=35/100=0.35
January 7, 2011

math
1meter=100 centimeters=10^2 centimeters 1m=10^2cm 1m^3=(10^2)^3=10^6 cm^3=1000000 cm^3 1kilometer=1000meters=10^3 meters 1km^2=(10^3)^2=10^6 cm^2=1000000 cm^2
January 6, 2011

math
1meter=100cm=10^2cm 1m^3=(10^2)^3=10^6 cm^3=1000000 cm^3
January 6, 2011

math
1 liter= 1cubic decimeter 1dm= 10cm 1dm=10^2cm 1L=1dm^3=(10^2)^3=10^6 cm^3=1000000 cm^3 2L=2*10^6 cm^3=2000000 cm^3 One litre of water has a mass of one kilogram. Two litre of water has a mass of 2 kilograms.
January 6, 2011

Math (algebra)
(y-1)/2u+x=m (y-1)/2u=m-x y-1=2u*(m-x) Divide with (m-x) 2u=(y-1)/(m-x) Divide with 2 u=(y-1)/[2*(m-x)]
January 6, 2011

Math 3
11*13=143 6/11=(6*13)/143=78/143 2/13=(2*11)/143=22/143 6/11+2/13=(78/143)+(22/143)=100/143
January 6, 2011

math
8.7
January 2, 2011

8th grade math
3x+3y=-6 3y=-6-3x Divide with 3 y=-2-x 7x+4y=1 7x+4*(-2-x)=1 7x-8-4x=1 3x-8=1 3x=1+8 3x=9 Divide with 3 x=9/3 x=3 y=-2-x y=-2-3 y=-5 x=3 y=-5 Cheking of results: 3x+3y=3*3+3*(-5)=9-15=-6 7x+4y=7*3+4*(-5)=21-20=1
December 21, 2010

math
x+5y=-4 y=3x-4 x+5*(3x-4)=-4 x+15x-20=-4 16x=-4+20 16x=16 Divide wth 16 x=1 y=3x-4 y=3*1-4 y=3-4=-1 x=1 y=-1 Cheking of result: y=3x-4 -1=3*1-4 -1=3-4 -1=-1 x+5y=-4 1+5*(-1)=-4 1-5=-4 -4=-4
December 21, 2010

art
Go to images.google com and type scgraffito any you can see some examples.
December 21, 2010

Math Problem Solving
6n+(8n-2n)+3/2=6n+8n-2n+3/2 6n+8n-2n=14n-2n=12n 6n+8n-2n+3/2=12n+(3/2)
December 21, 2010

math
A=(1/2)*a*h A=255 - Area h=15 - hight a - lenght of base 255=(1/2)*a*15 Multiply with 2 510=15*a Divide with 15 a=510/15=34 a=34ft Checking of results: A=(1/2)*a*h A=(1/2)*34*15 A=(1/2)*510 A=255ft squared
December 21, 2010

math
x+9-6=7 x+3=7 x=7-3 x=4
December 21, 2010

MAth
If your solution x=315 you solve it correctly.
December 18, 2010

Math
A secant line of a curve is a line that (locally) intersects two points on the curve. You must know equation of curve f(x) if you want to find secant line.
December 18, 2010

math
liter is unit of volume not of force
December 18, 2010

math
1cm=(1/100)m 1m=100cm 100m=100*100=10000cm
December 17, 2010

MATH
-7+2=-5 |-5|=5 |-4|=4 5-4=1
December 15, 2010

Math
In google type: "quadratic equation online " When you see results clik on webgraphingcom/quadraticequation_quadraticformula.jsp type you equation and click solve it and you will see solution step by step.
December 15, 2010

Aims math [help please very appreciated]
15x-2x=21-4 13x=17 Divide wit 13 x=17/13
December 15, 2010

5th math
(1/4)*(2/2)=2/8 (1/4)=(2/8) (1/4)+(1/8)= (2/8)+(1/8) =3/8
December 15, 2010

math
2x^2 -12x +23=2*(x^2-6x+23/2) (x-a)^2= x^2-2ax+a^2 (x-3)^2= x^2-2*3*x+3^2= x^2-6x+3^2 2*(x^2-6x+23/2)= =2*(x^2-2*3*x +3^2+ 23/2 -3^2) =2(x^2-6x+3^2)+2*(23/2)-2*(3^2) =2*(x-3)^2+23-2*9 =2*(x-3)^2+23-18 =2*(x-3)^2 +5 Proof: 2*(x-3)^2+5=2*(x^2-2*3*x+3^2)+5 =2*(x^2-6x+9)+5 =2x^2-...
December 10, 2010

math
sqroot(5*1215)=sqroot(6075)=77.9423
December 9, 2010

Math
2/3=0.66666666 7/11=0.6363636 Larger is 0.67
December 6, 2010

Math
a=first number b=second number a+b=44 b=5+2a a+b=a+5+2a =3a+5= 44 3a+5=44 3a=44-5 3a=39 Divided with 3 3a/3=39/3 a=13 b=5+2a b=5+2*13 b=5+26 b=31 a+b=13+31=44
December 6, 2010

math
(ã2y*ã8y*ã3=ã(2*8*y^2)*ã3=ã(16*y^2)*ã3 =-4y*ã3 OR =4y*ã3 Becouse ã16= -4 OR 4 and ãy^2=y
December 5, 2010

Math
x^2+5x-3x-15=9 x^2+2x=9+15 x^2+2x=24 x^2+2x+1=24+1 (x+1)^2=25 Becouse: (x+1)^2=x^2+2x+1 x+1=sqroot(25) x+1=5 and x+1=-5 x+1=5 x=5-1=4 x+1=-5 x=-5-1=-6 Solutions is: x=4 and x=-6
December 4, 2010

Math
a=shorter leg b=longer leg c=hypotenuse a=b-14 c^2=a^2+b^2 26^2=(b-14)^2+b^2 676=b^2-2*b*14+14^2+b^2 676=2b^2-28b+196 676-196=2(b^2-14b) 480=2(b^2-14b) Divide with 2 240=b^2-14b b^2-14b=240 b^2-14b+7^2=240+7^2 Becouse: (b-7)^2=b^2-14b+7^2 (b-7)^2=240+49 (b-7)^2=289 b-7=sqroot(...
December 4, 2010

math
3x^2+11x+5=15 3x^2+11x+5-15=0 3x^2+11x-10=0 ax^2+bx+c=0 a=3 , b=11 , c=-10 In google type "square equation online" and select some site.
December 1, 2010

Math
71%=71/100=0.71 510*0.71=362.1 million square kilometers
November 30, 2010

math
Area=a*b A=a*b=12 Area=12 12=a*b Divide with b 12/b=a a=12/b Perimeter=2*a+2*b P=25 25=2*(12/b)+2*b 25=(24/b)+2*b Mulitiple with b 25b=24+2*b^2 Solutions of this equation is: b=[sqroot(433)]/4+(25/4) =5.202163 +6.25=11.452163 a=12/b=(12/11.452163)=1.047837 a=1.047837 b=11....
November 29, 2010

math
The angles of a parallelogram satisfy the identities: A=C B=D A+B=180° A+B+C+D=360°. C=A=(2x+25) D=B=(3x-5) A+B=180° 2x+25+3x-5=180° 5x+20°=180° 5x=180°-20° 5x=160° x=160°/5 x=32° A=C=(2x+25°)=2*32°+25°=64°+25°=89...
November 25, 2010

math
33=3*11 65=5*13 33/65=(3*11)/(5*13)
November 23, 2010

Math
18=2*3*3 24=2*2*2*3 18/24=(2*3*3)/(2*2*2*3)=3/(2*2)=3/4 9=3*3 12=2*2*3 9/12=(3*3)/(2*2*3)=3/(2*2)=3/4 15=3*5 20=2*2*5 15/20=(3*5)/(2*2*5)=3/(2*2)=3/4 6=2*3 9=3*3 6/9=(2*3)/(3*3)=2/3
November 21, 2010

math
C=d*pi= 200*pi= 200*3.14= 628 meters
November 21, 2010

Algebra
-y=4-3x Multiply with(-1) y=3x+4 (Slope=3) Remember, any two perpendicular lines are negative reciprocals of each other. So if you're given the slope of 3, you can find the perpendicular slope by this formula: mp=(-1)/m where: m-slope of line y=3x+4 mp is the perpendicular...
November 21, 2010

Math
F-lenght of first size S-lenght of second size T-lenght of third size S=F+3 T=(4/5)*F F+S+T=F+F+3+(4/5)F=384 2F+3+(4/5)F=384 2F+(4/5)F=384-3 2F+(4/5)F=381 Multiply with 5 10F+4F=381*5 14F=1905 Divide with 14 F=1905/14 S=F+3=(1905/14)+(42/14) Becouse (42/14)=3 S=1947/14 T=(4/5...
November 21, 2010

6th grade Math
11-7=4 4/11 not red
November 20, 2010

Math
s=v^1/3=third root(v) s=third root(729)=9
November 20, 2010

Math
a1=34-9*d Becouse nth member in arithmetic progression is: an=a1+(n-1)*d a10=a1+(10-1)*d a10=a1+9*d a10-9*d=a1 a a1=a10-9*d a1=34-9*d an=a1+(n-1)*d a25=a1+(25-1)*d a25=a1+24*d a25=7+24*3 a25=7+72=79
November 19, 2010

Math
The sum of members of a arithmetic progression is: Sn=(n/2)*[2a1+(n-1)*d] a1-first number in arithmetic progression d-common difference of successive members n-numbers of members In this case: n=20 , (n/2)=10 , n-1=19 a1=a10-9*d a1=34-9*d Sn=(n/2)*[2a1+(n-1)*d] =10*[2*(34-9*d...
November 19, 2010

Algebra
z-5-7(z-3)+3(5z+1)=z-5-7z+21+15z+3 =9z+19
November 19, 2010

math
50/20=2.5lb
November 19, 2010

math
30%=30/100 (30*74)/100=22.2 74-22.2=51.8$ OR 30%=30/100=0.3 1-0.3=0.7 0.7*74=51.8$
November 19, 2010

algebra
5a+7a^2+3a= 8a+7a^2= a(8+7a)
November 18, 2010

Algebra 2
an=a1+(n-1)*d a8=a1+(8-1)*5 a8=a1+7*5 a8=a1+35 a8-35=a1 a1=a8-35 a1=56-35 a1=21 So this arithmetic sequence is: 21,26,31,36,41,46,51,56
November 18, 2010

arithmetic
In wikipedia type "Arithmetic progression" you wil find everythink about Arithmetic progression Sn=sum of numbers Sn=(n/2)*[2a1+(n-1)*d] In this case: n=40 a1=19 d=5 S40=(40/2)*[2*19+(40-1)*5]=20*(38+39*5)=20*(38+195)=20*233=4660
November 17, 2010

Algebra II
(ã3mn)^9=(ã3)^9*(mn)^9 =3^(9/2)*(mn)^9 =3^(9/2)*m^9*n^9 Becouse: ã3=3^(1/2) (3^(1/2))^9= 3^(9/2)
November 17, 2010

Math
24=2^3*3
November 17, 2010

Math
3*4*2*(x^2*x*x^3)=24x^6
November 17, 2010

math
1000/10=100 tens in 1000 6000/100=60 hundreds in 6000 2000000/1000=2000 thousands in 2000000
November 11, 2010

8th grade math
100%-93.2% = 6.8%
November 10, 2010

math
1.035^20.148791684000665883041124279516 =2 2*1000=2000
November 9, 2010

math
1000*1.035^n=2000 Divide with 1000 1.035^n=2 n*log(1.035)=log(2) Divide with log (1.035) n=log(2)/log(1.35) =20.148791684000665883041124279516 OR 1000*1.035^n=2000 Divide with 1000 1.035^n=2 n*ln(1.035)=ln(2) Divide with ln (1.035) n=ln(2)/ln(1.35)=20....
November 9, 2010

Math
ln[e^5x/[x*(x^4+1)]] =ln(e^5x)-ln([x)*(x^4+1)] =5x-[1n(x)+ln(x^4+1] =5x-ln(x)-ln(x^4+1)
November 9, 2010

math
34/123.08 3400:12308=0.276243 34000 -24616 ------- 93840 -86156 ------- 76840 -73848 -------- 29920 -24616 --------- 53040 -49232 ---------- 38080 -36924 ----------- 1156
November 8, 2010

calculus
Go to site: calc101 com Click option derivates Then type x*cos[x] And clik option DO IT You will see solution STEP-BY-STEP
November 8, 2010

Math
a-lenght of two sides of triangle c- lenght of third side of triangle c=2a-4 Perimeter: P=a+a+c= 2a+(2a-4)= 2a+2a-4= = 4a-4 =4(a-1) P=16 4(a-1)=16 Divided with 4 a-1= 16/4 a-1= 4 a=4+1= 5 a=5 meters c=2a-4 = 2*5-4 = 10-4= 6 c=6 meters Perimeter=a+a+c=5+5+6=10+6= 16 meters
November 7, 2010

math
Correct OR 3*20=60
November 6, 2010

math
0.5*100%= 50%
November 6, 2010

Math
s=10 5s=5*s=5*10= 50
November 5, 2010

math
sqtr(1575^4)=1575^2=2480625 Becouse sqrt of fourth power is two
November 5, 2010

calculus
Go to calc101 com Click derivates and type x e^(-2x) with space betven x and e^(-2x) and click DO IT
November 5, 2010

calculus
In google type "library wolfram step by step derivate" then click for first term in list.
November 5, 2010

Math
5%=5/100=0.05 1000*(1+0.05)^19=1000*1.05^19= =1000*2.5269501953756382228051721572876 =2526.9501953756382228051721572876
November 5, 2010

math
2.59*100%=259%
November 4, 2010

math
(68*13)/100=8.84
November 4, 2010

Math
n ÷ d is n divide with d
November 4, 2010

math
0.7*100%=70%
November 4, 2010

Algebra
(x-4)^5(x^2-11)(x^2+49)=0 (x-4)^5*(x^4-11x^2+49x^2-539) =(x-4)^5*(x^4+38x^2-539) (x-4)^5* 5 degre (x^4+38x^2-539) 4 degre 5+4=9 Polynome have 9 degres and have 9 roots.
November 4, 2010

7th grade
Most important events in 1914 was Assassination in sarajevo and consequence of assassination WWI (World War I) Firs in google type assassination in sarajevo 1914 After you read some pages of that events in google type WWI and read abut that war.
November 4, 2010

math grade 11
Slope of any function is first derivate of that function. Quadratic function in your case have first dervate: 3*2*x+4=6*x+4 Linear function in your case have first dervate: m Line will be tangent of quadratic parabola when first derivates is egual. m=6*x+4 m*x-5=(6*x+4)*x-5=6*...
November 3, 2010

math
1 yard= 3 feet 29029/3=9676.333yard
November 3, 2010

Math
8/4=2 12/6=2 Area of first rectacangle: A1=4*6=24 Area of second rectacangle: A2=8*12=96 96/24=4 Scale for dimensions 2 Scale for areas 4
November 3, 2010

Math
y-intercept f(0)=9*0-0^3=0-0=0 x-intercept 9x-x^3=x*(9-x^2)=0 First solution is x=0 Next solution 9-x^2=0 x^2=9 x=+/- sqroot(9)=+/-3 You have 3 solutions x1=0 X2=-3 x3=3
November 3, 2010

math
Perimeer of recatacalgle: P=2*a+2*b P=2*(a+b) Perimeter is 16ft 16=2*(a+b) Divided with 2 8=a+b a+b=8 You mas fid numbers a and b which have sum 8. That is a=1 and b=7 a=2 and b=3 a=3 and b=5 a=4 and b=4
November 3, 2010

Math
Diagonal: d=sqroot(a^2+a^2) d=sqroot(2*a^2) d=sqroot(2)*a a=15cm d=1.41421*15 Becouse sqroot(2)=1.41421 d=21.21315 cm
November 3, 2010

Math
You also multiply that on this way: 3.0*.25 60 150 ---- .750 3.0 have 1 decimal place .25 have 2 decimal places Total numbers of decimal places is 1+2=3 Thats why you must deduct 3 decimal places in this case. 3.0*.25 =0.750 =0.75
November 3, 2010

Math
3*0.25 6 15 ---- .75 You must deducut 2 decimal places becouse 0.25 have 2 decimales. 3*0.25=0.75
November 3, 2010

Math
326^2=106276 106276=2*a*0.83 Divided with 0.83 (106276/.83)=2*a 2*a=128043,3735 Divided with 2 a=64021,68675
November 2, 2010

math
(2h-6)=2*(h-3)
November 2, 2010

Math
3!=6 3!+(6*5)-(5+0)= 31 6+30-5=36-5=31
November 2, 2010

Math
3*n-24=12+2*n 3*n-2*n=12+24 n=36
November 1, 2010

math
30° One example of circle divided into 12 equal parts is watch. Watch have 360°divided into 12 equal parts.
November 1, 2010

MATH
(24*7)/8= 168/8= 21
November 1, 2010

Math
A=(1/2)*b*h A=(b*h)/2 Multiple with 2 2*A=b*h Divided with h (2*A)/h= b b=2A/h
November 1, 2010

math
Also in google type "wikipedia quadratic equation" In this case when Discriminant is negative equation have two distinct complex roots.
November 1, 2010

math
Discriminant is: Ä=b^2-4*a*c In this case: a=-3 b=-4 c=-3 Ä=(-4)^2-4*(-3)*(-3) =16-4*9 =16-36 =-20 Go to en wikipedia and type "Discriminant" Heare you have all about Discriminant
November 1, 2010

Math
For more information in google type "wikipedia arithmetic progression"
November 1, 2010

sports math
20=3+3+3+11 20=3+3+5+9 20=3+3+5+7 20=3+3+7+7
November 1, 2010

Math
a=leght of side of original square b=leght of side of new square b=a+7 a=b-7 Area of new square is: A=b^2=121 b=sqroot(121)=11 a=b-7=11-7=4 Length of a side of the original square is 4
October 31, 2010

math
One of angle in right angle triangle is 90° Other two angles is x+17 Sum of angles in triangle is 180°. Thats mean: 90°+2*(x+17)=180° 2*(x+17)=180°-90°=90° 2*(x+17)=90° Divided with 2 x+17=(90°/2)=45° , x+17=45° x=45-17=28° x=28&...
October 31, 2010

ALgebra
a-b=7 , a=7+b a+b=25 (7+b)+b=25 (Becouse a=7+b) 7+2b=25 2b=25-7 2b=18 Divided with b=(18/2)=9 a=7+b=7+9=16 a=16 , b=9 a-b=16-9=7 a+b=16+9=25
October 31, 2010

basic math
27%=(27/100) 27%*500=(27/100)*500 =(27*500)/100 =27*5=135 Correct answer
October 31, 2010

Pages: <<Prev | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | Next>>

Search
Members