# Posts by Bosnian

Total # Posts: 2,471

algebra 1 help
1) V = b w h V = sqrt ( 12 ) * sqrt ( 6 ) * sqrt ( 8 ) = sqrt ( 12 * 6 * 8 ) = sqrt ( 576 ) = 24 " ^ 3 2 ) 576 = 24 * 24 = 24 ^ 2 sqrt ( 576 ) = sqrt ( 24 ^ 2 ) = + OR - 24 3 ) 400 = 20 * 20 = 20 ^ 2 sqrt ( 400 ) = sqrt ( 20 ^ 2 ) = + OR - 20 4 ) 256 = 16 * 16 = 16 ^ 2 ...

mathematics
Go on wolframalpha dot com When page be open in rectangle type : plot f(x)=tanx , g(x)=2cosx, x=0 to 2pi and click option = Graph of g( x ) = 2 cos ( x ) are same graph of cos ( x ) but all values of cos ( x ) are multiply by 2 Remark : 360 ° = 2 pi radians

Maths
A + B + B = 35 A + 2 B = 35 B + B + C = 25 2 B + C = 25 A + B + B + B + C = 55 A + 3 B + C = 55 You have 3 equations : A + 2 B = 35 2 B + C = 25 A + 3 B + C = 55 A + 2 B = 35 Subtract A to both sides A + 2 B - A = 35 - A 2 B = 35 - A 2 B + C = 25 Subtract C to both sides 2 B...

math
6 x - 2 y = 2 Subtract 6 x to both sides 6 x - 2 y - 6 x = 2 - 6 x - 2 y = 2 - 6 x Divide both sides by - 2 - 2 y / - 2 = 2 / - 2 - 6 x / - 2 y = - 1 + 3 x y = 3 x - 1 Equations : y = 3 x - 1 and 6 x - 2 y = 2 are same equation. On interval 0 < = x < = 25 you have 26 ...

In google type : add fractions with different denominators You wil find many, many sites.

math
6 * 616 / 77 = 3696 / 77 = 48

math
0.04 x - 79.02 = 1.1 Add 79.02 to both sides 0.04 x - 79.02 + 79.02 = 1.1 + 79.02 0.04 x = 80,12 Divide both sides by 0.04 x = 80.12 / 0.04 x = 2003

Math
1 ha = 100 X 100 m 1 ha = 0.1 km X 0.1 km 1 ha = 0.01 km ^ 2 1 km ^ 2 = 1 / 0.01 1 km ^ 2 = 100 ha Area of land = 1.2 * 3.6 = 4.32 km ^ 2 4.32 * 100 = 432 ha 432 * 1,500 = 648,000 \$

algebra 2
24 * 30 * 0.73 = 216 \$

Math
¡Ù mean : different of f ( ¨C 1 ) = ¨C 9 + 6 + 29 ¨C 10 = 16 ¡Ù 0 mean : f ( - 1 = 16 differen of 0

Math
9 x ^ 3 + 6 x ^ 2 - 29 x - 10 Since the constant in the given equation is a 10 , we know that the integer root must be a factor of 10. The possible values are : + OR - 1 + OR -2 + OR - 5 and + OR - 10 You can use the factor theorem to test the possible values by trial and ...

trg
pi / 12 = 15 ° pi / 12 = 30 ° / 2 sin 30 ° = 1 / 2 cos 30 ° = sqrt ( 3 ) / 2 cot ( theta / 2 ) = ( 1 + cos theta ) / sin theta cot 15 ° = ( 1 + cos 30 ° ) / sin 30 ° cot 15 ° = [ 1 + sqrt ( 3 ) / 2 ] / ( 1 / 2 ) cot 15 ° = 2 * [ 1 + sqrt ( 3...

Math
Go on wolframalpha dot com When page be open in rectangle type : 4 x + 9 = 1234 and lick option =

algebra
45 - 3 y = 15 x Divide both sides by 3 15 - y = 5 x Subtract 15 to both sides - y = 5 x - 15 Multiply both sides by - 1 y = - 5 x + 15 y + 9 = ( 1 / 5 ) x - 5 x + 15 + 9 = x / 5 - 5 x + 24 = x / 5 Subtract x / 5 to both sides - 5 x + 24 - x / 5 = 0 Subtract 24 to both sides - ...

math
( 84 + 65 + 76 + x ) / 4 = 80 84 + 65 + 76 + x = 4 * 80 225 + x = 320 x = 320 - 225 = 95

Average of three quizzes : Av = ( 83 + 91 + n ) / 3 must be equal or greater of 85 and equal or less of 90 85 <= ( 83 + 91 + n ) / 3 <= 90

math
72 * 70 / 100 = 5040 / 100 = 50.4

algebra 1 help
5 ) 12 x - 3 x + 11 < 4 x - ( 17 - 9 x ) 12 x - 3 x + 11 < 4 x - 17 + 9 x 9 x + 11 < 13 x - 17 Subtract 11 to both sides 9 x + 11 - 11 < 13 x - 17 - 11 9 x < 13 x - 28 Subtract 13 x to both sides 9 x - 13 x < 13 x - 28 - 13 x - 4 x < - 28 Divide both sides...

Algebra 2.....
- 3 x ^ 2 ( 6 x y - 2 x ^ 3 y ^ 2 z ) = - 3 x ^ 2 * 6 x y - 3 x ^ 2 ( - 2 x ^ 3 y ^ 2 z ) = - 18 x ^ 3 y + 6 x ^ 5 y ^ 2 z = 6 x ^ 5 y ^ 2 z - 18 x ^ 3 y

Math
7.063329 * 10 ^ 4

algebra 1
b ( b - 1 / 2 )

Algebra
- 2 x + 1 > 7 Subtract 1 to both sides - 2 x + 1 - 1 > 7 - 1 - 2 x > 6 ________________________________________ Remark : When you multiply or divide left and right sides of inequality WITH NEGATIVE NUMBER , you MUST CHANGE the direction of the inequality. ...

Inequality Sum
OR x + y = 201 y = 201 - x z − x = 200 z = 200 + x x + y + z = x + 201 - x + 200 + x x + y + z = 401 + x x + y = 201 mean : x < 201 / 2 x < 100.5 ________________________________________ For example : If x = 101 y = 201 - x = 201 - 101 = 100 That not satisfie ...

Inequality Sum
x + y = 201 y = 201 - x y > x that's why x < 201 / 2 x < 100.5 Nearest integer: x = 100 x + y = 201 y = 201 - x y = 201 - 100 y = 101 z − x = 200 z = 200 + x z = 200 + 100 z = 300 x + y + z = 100 + 101 + 300 = 501

math
17 m - 3 / 2 = 5 m + 14 Subtract 5 m to both sides 17 m - 3 / 2 - 5 m = 5 m + 14 - 5 m 12 m - 3 / 2 = 14 Add 3 / 2 to both sides 12 m - 3 / 2 + 3 / 2 = 14 + 3 / 2 12 m = 14 + 3 / 2 12 m = 28 / 2 + 3 / 2 12 m = 31 / 2 Divide both sides by 12 m = ( 31 / 2 ) / 12 m = 31 / ( 2 * ...

math
( a + b ) * c = 7 Divide both sides by ( a + b ) c = 7 / ( a + b )

math
a = first number b = a + 1 = socond number a b = 156 a ( a + 1 ) = 156 a ^ 2 + a = 156 Add 1 / 4 to both sides a ^ 2 + a + 1 / 4 = 156 + 1 / 4 a ^ 2 + a + 1 / 4 = 624 / 4 + 1 / 4 a ^ 2 + a + 1 / 4 = 625 / 4 ________________________________________ Remark : ( x + y ) ^ 2 = x ^ ...

Math
7 / a Multiply Numerator and Denominator by b 7 / a = 7 b / a b 9 / b Multiply Numerator and Denominator by a 9 / b = 9 a / a b 7 / a - 9 / b = 7 b / a b - 9 a / a b = ( 7 b - 9 a ) / a b

math

arithmetic mean
( 88 + 94 + 98 + 84 ) / 4 = 364 / 4 = 91

math
2 csc ( x ) - 3 = - 5 Add 3 to both sides 2 csc ( x ) - 3 + 3 = - 5 + 3 2 csc ( x ) = - 2 Divide both sides by 2 csc ( x ) = - 1 Solutions: x = 2 pi n - pi / 2 and x = 2 pi n + 3 pi / 2 n is an integer

algebra
You must solve equation: - 16 t ^ 2 + 64 t + 80 = 0 - 16 t ^ 2 + 64 t + 80 = 0 Divide both sides by - 16 - 16 t ^ 2 / - 16 + 64 t / - 16 + 80 / - 16 = 0 t ^ 2 - 4 t - 5 = 0 Add 5 to both sides t ^ 2 - 4 t - 5 + 5 = 0 + 5 t ^ 2 - 4 t = 5 Add 4 to both sides t ^ 2 - 4 t + 4 = 5...

math
For x = 27 / 4 y = 17 x / 27 = 17 / 4 x + y = 27 / 4 + 17 / 4 = 44 / 4 = 11

math
x ^ 2 + x y + x = 81 x ( x + y + 1 ) = 81 Divide both sides by x x + y + 1 = 81 / x y ^ 2 + x y + y = 51 y ( y + x + 1 ) = 51 y ( x + y + 1 ) = 51 Divide both sides by y x + y + 1 = 51 / y x + y + 1 = x + y + 1 81 / x = 51 / y Multiply both sides by x y 81 x y / x = 51 x y / y...

Algebra
7 p ^ 4 + p ^ 3 + 2 p ^ 2 + p = p ( 7 p ^ 3 + p ^ 2 + 2 p + 1 )

algebra 1
x ^ 2 - 4 x - 21 = 0 Add 21 to both sides x ^ 2 - 4 x - 21 + 21 = 0 + 21 x ^ 2 - 4 x = 21 Add 4 to both sides x ^ 2 - 4 x + 4 = 21 + 4 x ^ 2 - 4 x + 4 = 25 ________________________________________ Remark : ( a - b ) ^ 2 = a ^ 2 - 2 a b + b ^ 2 That's why : x ^ 2 - 4 x + 4...

algebra 1
a = first number b = a + 1 = second number c = b + 1 = a + 1 + 1 = a + 2 third number a + b + c = 99 a + a + 1 + a + 2 = 99 3 a + 3 = 99 Subtract 3 to both sides 3 a + 3 - 3 = 99 - 3 3 a = 96 Divide both sides by 3 a = 32 a = first number = 32 b =second number = 32 + 1 = 33 c...

maths
n = number of a ball 1 - 4 / 5 = 5 / 5 - 4 / 5 = 1 / 5 number of a red balls: n / 5 = 35 Multiply both sides by 5 n = 5 * 35 = 175 Number of a black balls : 175 * 4 / 5 = 700 / 5 = 140 140 - 35 = 105

Math
If your expression mean : ( 28 a ^ 11 b ^ 7 ) / ( 4 a ^ 3 b ) then : ( 28 a ^ 11 b ^ 7 ) / ( 4 a ^ 3 b ) = ( 28 / 4 ) * ( a ^ 11 / a ^ 3 ) * ( b ^ 7 / b ) = 7 a ^ 8 b ^ 6

Math
2 x ^ 2 + 7 x = 0 x ( 2 x + 7 ) = 0 Obviously solution x = 0 2 x + 7 = 0 Subtract 7 to both sides 2 x + 7 - 7 = 0 - 7 2 x = - 7 Divide both sides by 2 x = - 7 / 2 Solutions x = 0 and x = - 7 / 2 x ^ 2 - 4 = 2 x - 4 Add 4 to both sides x ^ 2 - 4 + 4 = 2 x - 4 + 4 x ^ 2 = 2 x ...

math
y / 9 = - 5 / 3 Multiply both sides by 9 y * 9 / 9 = - 5 * 9 / 3 y = - 5 * 9 / 3 y = - 5 * 3 * 3 / 3 y = - 5 * 3 y = - 15

maths
1 Ml = 1,000,000 l 13.5 Ml = 13,500,000 l 13,500,000 / 5 = 2,700,000 s = 45,000 min = 750 h = 31 day 6 h

college math
L = Length W = Width P = Perimeter L = W + 6 P = 2 L + 2 W = 2 ( L + W ) 120 = 2 ( W + 6 + W ) 120 = 2 ( 2 W + 6 ) 120 = 4 w + 12 Subract 12 to both sides 120 - 12 = 4 W 108 = 4 W Divide both sides by 4 27 = W W = 27 in L = W + 6 L = 27 + 6 L = 33 in

algebra
0.25 = 1 / 4 250 x 0.25 = 250 / 4 = 62.5

precalculus
( a - b ) ^ 2 = a ^ 2 - 2 a * b + b ^ 2 [ sin ( t ) - 1 ] ^ 2 = sin ^ 2 ( t ) - 2 * sin ( t ) * 1 + 1 ^ 2 = sin ^ 2 ( t ) - 2 sin ( t ) + 1 so : sin ^ 2 ( t ) - 2 sin ( t ) + 1 = [ sin ( t ) - 1 ] ^ 2 [ sin ^ 2 ( t ) - 2 sin ( t ) + 1 ] / [ sin ( t ) - 1 ] = [ sin ( t ) - 1...

precalculus
sin ( x ) = + OR - sqrt [ 1 - cos ( x ) ^ 2 ] sin ( x ) = + OR - sqrt ( 1 - 0.6 ^ 2 ) sin ( x ) = + OR - sqrt ( 1 - 0.36 ) sin ( x ) = + OR - sqrt ( 0.64 ) sin ( x ) = + OR - 0.8 In IV quadrant sin ( x ) are negative so : sin ( x ) = - 0.8 sin ( 2 x ) = 2 * sin ( x ) * cos ( x...

precalculus
3 pi /2 < x < 2 pi mean x lie in IV quadrant tan ( x ) = + OR - sqrt [ 1 - cos ( x ) ^ 2 ] / cos ( x ) in this case: tan ( x ) = + OR - sqrt ( 1 - 0.6 ^ 2 ) / 0.6 tan ( x ) = + OR - sqrt ( 1 - 0.36 ) / 0.6 tan ( x ) = + OR - sqrt ( 0.64 ) / 0.6 tan ( x ) = + OR - 0.8 / 0...

Math
C = d pi C = Circumference d = diameter C = d * pi In this case: C = 0.4 pi C = 0.4 * 3.14 = 1.256 m 1 km = 1000 m 1000 / 1.256 = 796.17834395 turns 797 turns rounded for full turn

math
Ó mean summ

math
( a + b + c) ^ n = Ó n ! / ( i! j! k! ) a ^ i b ^ j c ^ k where i + j + k = n So exponent of x ^ 3 y ^ 2 z ^ 2 = 7! / (3! 2! 2!) = 5040 / ( 6 * 2 * 2 ) = 5040 / 24 = 210

x1/2 = [ - b + OR - sqrt ( b ^ 2 - 4 a c ) ] / 2a

Diiscriminant : D = b ^ 2 - 4 a c in this case : a = - 1 b = - 1 c = 30 D = ( - 1 ) ^ 2 - 4 * ( - 1 ) * 30 D = 1 + 4 * 30 = 1 + 120 = 121 x1/2 = - b + OR - sqrt ( b ^ 2 - 4 a c ) / 2a in this case : x1 = - b + sqrt( b ^ 2 - 4 a c ) / 2a x1 = [ - ( - 1 ) + sqrt ( 121 ) ] / [ 2...

triple digit digit product
269 2 * 6 * 9 = 108

math
3 sqrt ( 8 ) * 2 sqrt ( 5 ) = 3 * 2 * sqrt ( 8 ) * sqrt ( 5 ) = 6 sqrt ( 8 * 5 ) = 6 sqrt ( 40 ) = 6 sqrt ( 4 * 10 ) = 6 sqrt ( 4 ) * sqrt ( 10 ) = 6 * 2 * sqrt ( 10 ) = 12 sqrt ( 10 )

Math
( 42 / 24 ) * 50.88 = 1.75 * 50.88 = 89.04 \$

Pre-Calculus
12. 3 / 12 = 3 / ( 3 * 4 ) = 1 / 4 5 / 15 = 5 / ( 5 * 3 ) = 1 / 3 ( x + 3 / 12 ) / ( 4 x - 5 / 15 ) = ( x + 1 / 4 ) / ( 4 x - 1 / 3 ) = ( 4 x / 4 + 1 / 4 ) / ( 4 x * 3 / 3 - 1 / 3 ) = [ ( 4 x + 1 ) / 4 ] / [ ( 12 x - 1 ) / 3 ] = ( 4 x + 1 ) * 3 / [ 4 * ( 12 x - 1 ) ] = ( 3 / 4...

precal
- 4 ln ( x + 1 ) + 9 ln ( x ) = 9 ln ( x ) - 4 ln ( x + 1 ) ________________________________________ n * ln ( a ^ n ) ln ( a ) - ln ( b ) = ln ( a / b ) ________________________________________ 9 ln ( x ) - 4 ln ( x + 1 ) = ln [ x ^ 9 / ( x + 1 ) ^ 4 ]

Math
( 9 / 11 ) * 66 = 594 / 11 = 54 OR In 11 matches team have 9 won. 66 = 6 * 11 Tim will hawe 6 * 9 = 54 won

math
As = Asia's land An = Antarctica's land L = Earth's land As = 3 An As + An = 2 L / 5 3 An + An = 2 L / 5 4 An = 2 L / 5 Multiply both sides by 5 4 * 5 An = 2 L 20 An = 2 L Divide both sides by 20 An = 2 L / 20 An = L / 10

Algebra 2
remark: y < - 6 ( x + 1 ) / 4 are same as y < 6 ( x + 1 ) / - 4

Algebra 2
- 2 ( 3 x + 2 y - 3 ) > 12 - 2 * 3 x - 2 * 2 y - 2 * ( - 3 ) > 12 - 6 x - 4 y + 6 > 12 - 4 y > 12 + 6 x - 6 - 4 y > 6 x + 6 - 4 y > 6 ( x + 1 ) Divide both sides by - 4 If you multiply or divide both sides of an inequality by a negative number, you must ...

Math
6 / 3 = 2 7 x - 6 / 3 + 4 ( 8 + 2 x ) = 7 x - 2 + 4 ( 8 + 2 x ) = 7 x - 2 + 4 * 8 + 4 * 2 x = 7 x - 2 + 32 + 8 x = 15 x + 30 = 15 ( x + 2 )

math
log x ^ n = n * log ( a ) log ( 100 ^ ( 4 z ) ) = 4 z * log ( 100 ) If " log " mean a logarithm to the base 10 then: log ( 100 ) = 2 so : log ( 100 ^ ( 4 z ) ) = 4 z * 2 = 8 z

a1 = the length side of the smaller square a2 = the length side of the larger square

a1 = the side length side of the smaller square a2 = the side length side of the larger square The area of the smaller square is 36 A1 = a1 ^ 2 = 36 a1 ^ 2 = 36 a1 = sqrt ( 36 ) = 6 Perimeter of square = 4 side length In this case : 4 a2 / 4 a1 = 5 / 4 a2 / a1 = 5 / 4 a2 / 6...

Math
( 3 / 4 )( 8 x + 4 x ) + 5 y + 4 = ( 2 / 3 )( 12 x + 9 ) = 3 * 8 x / 4 + 3 * 4 x / 4 + 5 y + 4 = 2 * 12 x / 3 + 9 * 2 / 3 = 3 * 2 * 4 x / 4 + 3 * 4 x / 4 + 5 y + 4 = 2 * 4 * 3 x / 3 + 3 * 3 * 2 / 3 = 3 * 2 * x + 3 * x + 5 y + 4 = 2 * 4 * x + 3 * 2 = 6 x + 3 x + 5 y + 4 = 8 x...

Math
x2 = beta / 2 + alpha = [ 3 + sqrt ( 17 ) ] / ( 2 * 2 ) + [ 3 - sqrt ( 17 ) ] / 2 = [ 3 + sqrt ( 17 ) ] / 4 + 2 * [ 3 - sqrt ( 17 ) ] / ( 2 * 2 ) ] = [ 3 + sqrt ( 17 ) ] / 4 + 2 * [ 3 - sqrt ( 17 ) ] / ( 2 * 2 ) = [ 3 + sqrt ( 17 ) ] / 4 + [ 6 - 2 sqrt ( 17 ) ] / 4 = [ 3 + ...

Math
The zeroes of the polynomial x ^ 2 - 3 x - 2 are [ 3 - sqrt ( 17 ) ] / 2 [ 3 + sqrt ( 17 ) ] / 2 so: alpha = [ 3 - sqrt ( 17 ) ] / 2 beta = [ 3 + sqrt ( 17 ) ] / 2 x1 = alpha / 2 + beta = [ 3 - sqrt ( 17 ) ] / ( 2 * 2 ) + [ 3 + sqrt ( 17 ) ] / 2 = [ 3 - sqrt ( 17 ) ] / 4 + 2...

Algebra
In google type : factor the difference of two squares You will find answers with explain

math
C = d * pi = 4 pi = 4 * 3.14 = 12.56 in

( 17.90 / 22.95 ) * 100 % = 0.779956 * 100 % = 77.9956 % rounded 78 %

Algebra 2
1 th term a1 = 4 * 1 + 16 = 4 + 16 = 20 2 th term a2 = 4 * 2 + 16 = 8 + 16 = 24 3 th term a3 = 4 * 3 + 16 = 12 + 16 = 28 4 th term a4 = 4 * 4 + 16 = 16 + 16 = 32 etc. Arithmetic sequence with first term a1 = 20 and common difference d = 4 General formula for arithmetic ...

math
( 3 p ^ 2 - 6 p q + 7 q ^ 2 ) - ( 5 p ^ 2 - 10 p q + 11 q ^ 2 ) = 3 p ^ 2 - 6 p q + 7 q ^ 2 - 5 p ^ 2 + 10 p q - 11 q ^ 2 = - 2 p ^ 2 + 4 p q - 4 q ^ 2 = - 2 ( p ^ 2 - 2 p q + 2 q ^ 2 )

Precalculus
cos ^ 2 ( x ) - sin ^ 2 ( x ) = 2 cos ^ 2 ( x ) - 1 Subtract cos ^ 2 ( x ) to both sides cos ^ 2 ( x ) - sin ^ 2 ( x ) - cos ^ 2 ( x ) = 2 cos ^ 2 ( x ) - 1 - cos ^ 2 ( x ) - sin ^ 2 ( x ) = cos ^ 2 ( x ) - 1 Add 1 to both sides - sin ^ 2 ( x ) + 1 = cos ^ 2 ( x ) - 1 + 1 1 - ...

math
( 6 p + 4 q ) ( - 2 p + 9 q ) = 6 p * ( - 2 p ) + 4 q * ( - 2 p ) + 6 p * 9 q + 4 q * 9 q = - 12 p ^ 2 - 8 p q + 54 p q + 36 q ^ 2 = - 12 p ^ 2 + 46 p q + 36 q ^ 2

Roman Numerals
1. XVIII = 18 XXII = 22 XVIII + XXII = 40 = XL 2. VI = 6 XIX = 19 VI +XIX = 6 + 9 = 25 = XXV 3. M = 1000 CC = 200 M - CC = 1000 - 200 = 800 = DCCC 4. LXXXIV = 84 XLII = 42 LXXXIV - XLII = 84 - 42 = 42 = XLII 5. VI = 6 XI = 11 VI x XI = 6 * 11 = 66 = LXVI 6. X = 10 V = 5 I = 1 ...

Math
1. 8 = 40 / 5 8 2 / 5 = 40 / 5 + 2 / 5 = 42 / 5 Answer a. 2. 3 / 5 = 0.6 2 / 3 = 0.666 You must find number between 0.6 and 0.666 3 / 6 = 1 / 2 = 0.5 3 / 4 = 0.75 5 / 8 = 0.625 7 / 10 = 0.7 Ansver c.

geometry
Rectangles, squares and rhombuses

Alg 1
L = Length W = Width L / W = ( 1 + sqrt 5 ) / 2 Reciprocally : W / L = 1 / [ ( 1 + sqrt 5 ) / 2 ] W / L = 2 / [ ( 1 + sqrt 5 ) ] Multiply both sides by L W = 2 L / 2 / [ ( 1 + sqrt 5 ) ] W = 2 * 32 / [ ( 1 + sqrt 5 ) ] W = 64 / [ ( 1 + sqrt 5 ) ]

math
0.06 % = 0.0 6 / 100 = 6 / 10,000 250 * 0.06 % = 250 * 6 / 10,000 = 1,500 / 10,000 = 0.15 OR 250 * 0.06 / 100 = 15 / 100 = 0.15

math
Correction : 6 / 10 + 7 / 12 = 36 / 60 + 35 / 60

math
60 = 6 * 10 60 = 5 * 12 6 / 10 = 6 * 6 / ( 6 * 10 ) = 36 / 60 7 / 12 = 7 * 5 ( 5 * 12 ) = 35 / 60 6 / 10 + 7 / 12 = 36 / 60 + 25 / 60 = 71 / 60 = ( 60 + 11 ) / 60 = 60 / 60 + 11 / 60 = 1 11 / 60 6 / 10 + 7 / 12 = 71 / 60 = 1 11 / 60

Math 0098
a = first number b = second number c = thirdt number b = 3 c a = c - 7 a + b + c = 113 c - 7 + 3 c + c = 113 5 c = 113 + 7 5 c = 120 c = 120 / 5 c = 24 a = c - 7 = 24 - 7 = 17 b = 3 c = 3 * 24 = 72 first number = 17 b = 72 c = 24 17 + 72 + 24 = 113

maths
( 2 ^ n + 2 ^ ( n - 1 ) ) / ( 2 ^ ( n + 1 ) - 2 ^ n ) Multiply both sides by ( 2 ^ ( n + 1 ) - 2 ^ n ) ________________________________________ ( 2 ^ n ) * 2 ^ ( n + 1 ) = 2 ^ ( 2 n + 1 ) 2 ^ ( n - 1 ) * (2 ^ ( n + 1 ) ) = 2 ^ 2 n 2 ^ ( 2 n + 1 ) + 2 ^ 2 n = 3 * 4 ^ n 2 ^ ( 2 ...

college algebra
Squaring both sides 3 x + 7 = ( 3 x + 5 ) ^ 2 3 x + 7 = 9 x ^ 2 + 2 * 3 x * 5 + 5 ^ 2 3 x + 7 = 9 x ^ 2 + 30 x + 25 0 = 9 x ^ 2 + 30 x + 25 - 3 x - 7 9 x ^ 2 + 27 x + 18 = 0 Divide both sides by 9 x ^ 2 + 3 x + 2 = 0 If you don't know how to solve this equation then in ...

Algebra
5 / ( 2 - i ) Multiply Numerator and Denominator by 2 + i 5 ( 2 + i ) / ( ( 2 - i ) ( 2 + i ) ) = 5 ( 2 + i ) / ( 4 - 2 i + 2 i - i ^ 2 ) = 5 ( 2 + i ) / ( ( 4 - ( - 1 ) ) = 5 ( 2 + i ) / ( 4 + 1 ) = 5 ( 2 + i ) / 5 = 2 + i 5 / ( 2 - i ) = 2 + i

Math-Population Word Problem
a ) Now t = 0 8,600 + 650 ln( t + 1 ) = 8,600 + 650 ln( 0 + 1 )= 8,600 + 650 ln ( 1 ) = 8,600 + 650 * 0 = 8,600 + 0 = 8,600 b ) 8,600 + 650 ln( t + 1 ) = 12,000 650 ln( t + 1 ) = 12,000 - 8,600 650 ln( t + 1 ) = 3,400 ln( t + 1 )= 3,400 / 650 ln( t + 1 )= 5.23076923 t + 1 = e...

math
OR 3 / 16

math
9 / 48

algebra
Slope-Intercept Form: 5 x + 2 y = 8 Subtract 5 x to both sides 5 x + 2 y - 5 x = 8 - 5 x 2 y = - 5 x + 8 Divide both sides by 2 y = - 5 x / 2 + 4 For graph : In google type: functions graphs online When you see list of results click on: rechneronline.de/function-graphs/ When ...

geometry
d = sqrt [ ( x2 - x1 ) ^ 2 + ( y2 - y1 ) ^ 2 ]

math
When you type : abs(x-1)+2 you must click option : Draw

math
In google type: functions graphs online When you see list of results click on: rechneronline.de/function-graphs/ When page be open in blue recatacangle type: abs(x-1)+2 you will see graph The domain of definition or simply the domain of a function is the set of "input&...

ap calculas
In google type : derivative online When you see list of results click on : Wolfram|Alpha Widgets: "Derivative Solver" - Free Mathematics Widget When page be open in rectangele " derivative of " type : (-x^3+3)(3x+2)^3 and click option : Submit When you see ...

Algebra 2
a ^ 2 - b ^ 2 = ( a + b ) ( a - b ) 1 / 81 - 1 / x ^ 2 = ( 1 / 9 ) ^ 2 - ( 1 / x ) ^ 2 = ( 1 / 9 + 1 / x ) ( 1 / 9 - 1 / x ) ( 1 / 9 - 1 / x ) / ( 1 / 81 - 1 /x ^ 2 ) = ( 1 / 9 - 1 / x ) / [ ( 1 / 9 + 1 / x ) ( 1 / 9 - 1 / x ) ] = 1 / ( 1 / 9 + 1 / x ) = 1 / [ ( x + 9 ) / 9 x...

math
- 10 k + ( - 4 m ) - 8 k + 2 m = - 10 k - 4 m - 8 k + 2 m = - 18 k - 2 m = 2 ( - 9 k - m ) = - 2 ( 9 k + m )

math
6 - 4 t = 2 ( 3 - 2 t ) = 2 ( - 2 t + 3 ) = - 2 ( 2 t - 3 )

math
P = 3 a a = P / 3 = ( 15 x + 18 ) / 3 = 5 x + 6

Algebra
1-th term ( n = 1 ) : 3 n + 5 = 3 * 1 + 5 = 3 + 5 = 8 2-th term ( n = 2 ) : 3 n + 5 = 3 * 2 + 5 = 6 + 5 = 11 3-th term ( n = 3 ) : 3 n + 5 = 3 * 3 + 5 = 9 + 5 = 14 4-th term ( n = 4 ) : 3 n + 5 = 3 * 4 + 5 = 12 + 5 = 17 8 , 11 , 14 , 17 Answer B

Algebra
f ( x ) mean : " f is a function of x " f ( 1.5 ) are value of FUNCTION 3 x - 2 when x = 1.5 so of f ( 1.5 ) = 2.5

Post a New Question