Friday
August 29, 2014

Posts by Bosnian


Total # Posts: 1,705

MathLog#4
1 / a - 1 / b = c 1 / a = c - 1 / b 1 / a = c b / b - 1 / b 1 / a = ( c b - 1 ) / b Reciprocal : a = b / ( c b - 1 )
April 2, 2012

MATH HELP!
n * ln ( a ) = ln ( a ^ n ) 2 ln ( x ) = ln ( x ^ 2 ) 3 ln ( y ) = ln ( y ^ 3 ) ( 1 / 2 ) ln ( z ) = ln [ z ^ ( 1 / 2 ) ] = ln [ sqrt ( z) ] ln ( a ) + ln ( b ) = ln ( a * b ) ln ( a ) - ln ( b ) = ln ( a / b ) In this case: 2 ln ( x ) - 3 ln ( y ) + ( 1 / 2 ) ln ( z ) = 2 ln...
April 1, 2012

Trigonometry
cos ^ 2 ( x ) = 1 - sin ^ 2 ( x ) sin ^ 2 ( x ) - cos ^ 2 ( x ) = 0 sin ^ 2 ( x ) - [ 1 - sin ^ 2 ( x ) ] = 0 sin ^ 2 ( x ) - 1 + sin ^ 2 ( x ) = 0 2 sin ^ 2 ( x ) - 1 = 0 2 sin ^ 2 ( x ) = 1 Divide both sides by 2 sin ^ 2 ( x ) = 1 / 2 sin ( x ) = ± 1 / sqrt ( 2 ) ...
April 1, 2012

Intermediate Algebra
A. x = 5 f ( 5 ) = 2 * 5 + 3.50 = 10 + 3.50 = 13.50 $ B. x = 3 / 4 f ( 3 / 4 ) = 2 * 3 / 4 + 3.50 = 6 / 4 + 3.50 = 6 / 4 + 7 / 2 = 6 / 4 + 14 / 4 = 20 / 4 = 5 $ C. f ( x ) = 50 50 = 2 x + 3.5 50 - 3. 5 = 2 x 46 . 5 = 2 x Divide both sides by 2 46.5 / 2 = x 23.25 = x x = 23.25 ...
April 1, 2012

Math situations
In google type: quadratic equation online When you see list of results click on: Free Online Quadratic Equation Solver:Solve by Quadratic Formula When page be open in rectangle type: 2 x ^ 2 - 3 x = - 6 and click option: solve it! You wil see solution step-by-step
March 31, 2012

Math
When the leading coefficient a is positive, the parabola opens up ( concave up ) For function: x ^ 2 - 2 x - 8 the leading coefficient is a = 1 function is concave up When the parabola ia concawe up all walues between roots are negative. No negative number can have a real ...
March 31, 2012

algebra
V = r ^ 2 * pi * h V = 8 ^ 2 * pi * 12 V = 64 * pi * 12 V = 2412.743 ft ^ 3
March 31, 2012

maths
252 = 2 * 2 * 3 * 3 * 7
March 31, 2012

Algebra
C = Circumference A = Area r = Radius C = 2 r pi Divide both sides with 2 pi C / 2 pi = r r = C / 2 pi A = r ^ 2 pi A = ( C / 2 pi ) ^ 2 * pi A = ( C ^ 2 / 4 pi ^ 2 ) * pi A = C ^ 2 / 4 pi A = 25 ^ 2 / 4 pi A = 625 / ( 4 * 3. 14 ) A = 625 / 12.56 A = 49.761 m ^ 2 A = approx. ...
March 30, 2012

algebra
a + 6 b = 14 - a - 2 b = - 2 --------------- 6 b - 2 b = 14 - 2 4 b = 12 Divide both sides by 4 b = 12 / 4 b = 3 a + 6 b = 14 a + 6 * 3 = 14 a + 18 = 14 a = 14 - 18 a = - 4
March 30, 2012

math
A = Area W = Width L = Length P = Perimeter A = W * L 54 = W * 9 Divide both sides by 9 54 / 9 = W 6 = W W = 6 ft P = 2 ( W + L ) P = 2 ( 9 + 6 ) P = 2 * 15 P = 30 ft
March 30, 2012

Math situation
( a - 4 ) ^ 2 = a ^ 2 - 2 * a * 4 + 4 ^ 2 = a ^ 2 - 8 a + 16 2 a ^ 2 -1 6 a + 32 = 2 * [ ( a - 4 ) ]^ 2 ( 64 a ^ 2 ) / ( 2 a ^ 2 - 16 a + 32 ) * ( 2 a - 8 ) / 8 a = ( 64 a ^ 2 / 8 a ) * ( 2a - 8 ) / 2 * [ ( a - 4 ) ] ^ 2 = 8 a * ( 2 a - 8 ) / [ 2 * [ ( a - 4 ) ]^ 2 = [ 8 a * 2...
March 30, 2012

algebra
r ^ 3 + 216 / r + 6 = r ^ 3 * r / r + 216 / r + 6 r / r = ( r ^ 4 + 216 + 6 r )/ r= ( r ^ 4 + 6 r + 216 ) / r
March 30, 2012

math problem
All parts of the uneqiations must be large of 0 Less part is ( x - 12 ) Solution x > 12
March 30, 2012

Calculus
Go on: wolframalpha dot com When page be open in rectangle type: partial fractions (x - x^3) / (x^4 +1) and click option = After few seconds when you see result click option: Show steps Then type: integrate (x - x^3) / (x^4 +1) After few seconds when you see result click ...
March 30, 2012

algebra
m = 0 b = - 4 y = mx + b y = 0 * x + ( - 4 ) y = 0 - 4 y = - 4
March 30, 2012

Math Problem
c ^ 16 = c ^ 7 * c ^ 9 c ^ 7 / ( c ^ 7 * c ^ 9 ) = 1 / c ^ 9 = c ^ - 9
March 30, 2012

math
( 1 / 2 ) x + 360 = ( 4 / 5 ) x 360 = ( 4 / 5 ) x - ( 1 / 2 ) x 360 = ( 8 / 10 ) x - ( 5 / 10 ) x 360 = ( 3 / 10 ) x ( 3 / 10 ) x = 360 Multiply both sides by 10 3 x = 360 * 10 3 x = 3600 Divide both sides by 3 x = 3600 / 3 x = 1200 pennies
March 30, 2012

math problem
- 12 a ^ 2 + 3 a + 3 - ( 6 a ^ 2 + 3 ) = - 12 a ^ 2 + 3 a + 3 - 6 a ^ 2 - 3 = - 12 a ^ 2 - 6 a ^ 2 + 3 a + 3 - 3 = - 18 a ^ 2 + 3 a = 3 a ( - 6 a + 1 ) = 3 a ( 1 - 6 a ) = -3 a ( 6 a - 1 )
March 30, 2012

Math11
A) 1 / 128 B ) 30 * 128 = 3840 cm = 38.4 m Remark: 1 m = 100 cm 3840 cm / 100 cm = 38.4 m
March 30, 2012

Intermediate Algebra
2.43 * 10 ^ - 4
March 30, 2012

Tech math
y = sin ( 2 x + 75 ° ) x = 295 ° y = sin ( 2 * 295 ° + 75 ° ) y = sin ( 590 ° + 75 ° ) y = sin ( 665 ° ) y = sin ( 360 ° + 305 ° ) ------------------------------------ Remark: sin ( 360 ° + theta ) = sin ( theta...
March 30, 2012

Math
1 revolution = 2 pi radians 450 pi / 2 pi = 225 revolutions
March 30, 2012

Math
1 2 5 10 17 26 37 50 65 82 If you subtract 1 from every number is should be obvious. 0 1 4 9 16 25 36 64 81 These are the perfect squares. So the answer is: n ^ 2 + 1 Next nunbers : 10 ^ 2 + 1 = 100 + 1 =101 11 ^ 2 + 1 = 121 + 1 = 122 13 ^ 2 + 1 = 169 + 1 = 170 14 ^ 2 + 1 = ...
March 30, 2012

math
1 - ( 1 / 2 + 1 / 3 ) = 1 - ( 3 / 6 + 2 / 6 ) = 1 - 5 / 6 = 6 / 6 - 5 / 6 = 1 / 6
March 29, 2012

trig
2 sin ^ 2 ( x ) - 1 = 0 2 sin ^ 2 ( x ) = 1 Divide both sides by 2 sin ^ 2 ( x ) = 1 / 2 sin ( x ) = ± 1 / sqrt ( 2 ) sin ( x ) = 1 / sqrt ( 2 ) for x = pi / 4 and x = 3 pi / 4 sin ( x ) = - 1 / sqrt ( 2 ) for x = 5 pi / 4 and x = 7 pi / 4
March 29, 2012

geometry
350 * 24 * 30 / ( 8 * 10 ) = 350 * 720 / 80 = 350 * 9 = 3150 $
March 29, 2012

Geometry
2 / 5 = 7 / x Multiply both sides by x 2 x / 5 = 7 Multiply both sides by 5 2 x = 7 * 5 2 x = 35 Divide both sides by 2 x = 35 / 2 x = 17.5 ft
March 29, 2012

math
1 h = 60 min 60 / 4 = 15 15 * 52 = 780 miles / hour OR 52 / 4 = 13 miles / min
March 28, 2012

Math
- 3 y + 5 > 23 - 3 y > 23 - 5 - 3 y > 18 FDivide both sides by - 3 --------------------------------------- Remark : Whenever you multiply or divide an inequality by a negative number, you must reverse the inequality sign. --------------------------------------- y <...
March 28, 2012

trig
sin ( x ) * tan ( x ) = sin ( x ) * sin ( x ) / cos ( x ) = sin ^ 2 ( x ) / cos ( x )
March 26, 2012

trig
tan ( x ) = sin ( x ) / cos ( x ) sin ( x ) * tan ( x ) ) sin ( x ) * sin ( x ) / cos ( x ) = sin ^ 2 ( x ) / cos ( x ) cos( x )/ [ sin ( x ) * tan ( x ) ]= cos ( x ) / [ sin ^ 2 ( x ) / cos ( x ) ] = [ cos ( x ) / 1 ] / [ sin ^ 2 ( x ) / cos ( x ) ]= cos ( x ) * cos ( x ) / ...
March 26, 2012

math problem
In google type: quadratic equation online When you see list of results click on: Free Online Quadratic Equation Solver:Solve by Quadratic Formula When page be open in rectangle type: x ^ 2 + 14 x - 4 = 0 and click option: solve it! You wil see solution step-by-step
March 26, 2012

algebra
x + y = 38 x - y = 26 - x x + x - y = 26 2 x - y = 26 x - y = 26 - x is equivalet to : 2 x - y = 26 Your system is : x + y = 38 2 x - y = 26 Using Substitution Method. Expressing y as a function of x (from the first equation) x + y = 38 y = 38 - x Substituting this expression ...
March 25, 2012

6th Grade Math
All your answer is correct.
March 22, 2012

trig
x = 60 ° cos 60 ° = 1 / 2
March 22, 2012

Calculus
x1 = 2 x2 = -6 y1 = 3 y2 = 4 Length of first side : a = x1 - x2 a = 2 - ( - 6 ) a = 2 + 6 = 8 Length of second side : b = | ( y1 - y2 ) | b = | 3 - 4 | b = | - 1 | b = 1 P = 2 ( a + b ) P = 2 ( 8 + 1 ) P = 2 * 9 = 18 Remark : | | mean absolute value
March 22, 2012

Match Check
1 /0.125 = 80
March 22, 2012

ALGEBRA
Also you can in google type: half-life equation and click : en.wikipedia
March 21, 2012

ALGEBRA
Equation : N( t ) = N( 0 ) * ( 1 / 2 ) ^ [ t / t( 1 / 2) ] In this case : N ( 30 ) = 480 * ( 1 / 2 ) ^ ( 30 / 10 ) N ( 30 ) = 480 * ( 1 / 2 ) ^ 3 N ( 30 ) = 480 * 1 / 8 = 60 grams
March 21, 2012

ALGEBRA
After 10 days you have half left After 20 days that's half of the half again = a quarter After 30 days that's half of a quarter = an eighth 480 / 8 = 60 grams
March 21, 2012

Math
In google type : factor 81a^2 + 36a + 4 When you see lis of results: SOLUTION: Please help, factor the expression 81a^2-36ab+4b^2 ... algebra dotcom/.../Polynomials-and-rational-expressions.faq.questi
March 21, 2012

Calculus
Go on: wolframalpha dot com When page be open in rectangle type: limit (x-sin(x))/(x-tan(x)) as x->0 and click option = After few seconds when you see result click option: Show steps On wolframalpha dot com you can practice any kind of calculus.
March 21, 2012

math
A = Area L = Lenght W = Width New lenght L = 125 + x New width W = 75 + x A = W * L A = ( 125 + x ) * ( 75 + x ) A = 75 * 125 + 75 * x + x * 125 + x * x A = 9375 + 75 x + 125 x + x ^ 2 A = x ^ 2 + 200 x + 9375
March 21, 2012

maths
x / 20 = 0.6 Multiply both sides by 20 20 x / 20 = 0.6 * 20 x = 12
March 21, 2012

geometry
trapezoid In google type : Only one pair of opposite sides is parallel When you see lis of resuts click on : Quadrilaterals - Square, Rectangle, Rhombus, Trapezoid ...
March 19, 2012

precalc!!!!!
( a - b ) * ( a ^ 2 + a * b + b ^ 2 ) = a * a ^ 2 + a * a * b + a * b ^ 2 - b * a ^ 2 - b * a * b - b * b ^ 2 = a ^ 3 + a ^ 2 * b + a * b ^ 2 - a ^ 2 * b - a * b ^ 2 - b ^ 3 = a ^ 3 - b ^ 3
March 19, 2012

algebra
x = - 1 y = - 3 A x – 4 y = 9 A * ( - 1 ) - 4 * ( - 3 ) = 9 - A + 12 = 9 - A = 9 - 12 - A = -3 Multiply both sides by - 1 A = 3 4 x + B y = –1 4 * ( - 1 ) + B * ( - 3 ) = - 1 - 4 - 3 B = - 1 - 3 B = - 1 + 4 - 3 B = 3 Divide both sides by - 3 B = 3 / - 3 B = - 1
March 18, 2012

algebra
2 x – 3 y = 10 Multiply both sides by 2 4 x - 6 y = 20 5 x + 2 y = 6 Multiply both sides by 3 15 x + 6 y = 18 4 x - 6 y = 20 + 15 x + 6 y = 18 ---------------- 4 x + 15 x - 6 y + 6 y = 20 + 18 19 x = 38 Divide both sides by 19 x = 38 / 19 x = 2 To get the value of y you ...
March 18, 2012

Math
CORRECTION: ( 2 x ^ 3 ) ^ ( - 3 ) = 2 ^ ( - 3 ) * x ^ [ 3 * ( - 3 ) ] = 2 ^ ( - 3 ) * x ^ ( - 9 ) 1 / ( 2 ^ 3 * x ^ 9 ) = 1 / 8 x ^ 9
March 18, 2012

Math
( x ^ 2 ) ^ 3 = x ^ 6 ( 2 x ^ 3 ) ^ ( - 3 ) = 2 ^ ( - 3 ) * x ^ [ ( - 3 ) * ( - 3 ) ] = 2 ^ ( - 3 ) * x ^ ( - 9 ) 1 / ( 2 ^ 3 * x ^ 9 ) = 1 / 8 x ^ 9 3 /( 4 x )^ 2 = 3 / ( 4 ^ 2 x ^ 2 ) = 1 / 16 x ^ 2 ( x ^ 2 )^ 3 ( 2 x ^ 3 )^ -3 / ( 4 x ) ^ 2 = x ^ 6 * 1 / 8 x ^ 9 * 1 / 16 x...
March 18, 2012

algebra
1. 1 h = 60 min 1 h 24 min = 84 min ( 7 / 2 ) * 84 min = 7 * 84 / 2 = 588 / 2 = 294 min 4 h = 4 * 60 = 240 min 294 min = 240 min + 54 min 294 min = 2 h 54 min 2. P = 2 l + 2 w P - 2 l = 2 w 2 w = P - 2 l Divide both sides by 2 w = ( P - 2 l ) / 2 OR w = ( P / 2 ) - l
March 18, 2012

Math 2
x = - 3 , y = 8 QUADRANT II arc tan ( sqrt 73 ) = 83.324408° tan ( theta ) = - sqrt ( 73 ) theta = 180 ° - 83.324408° theta = 96.675592° theta = 96° 40' 32"
March 18, 2012

Math(Please check)
If you must simplify your answer: x ^ 2 = 106.4 / 2.5 * ( 10 / 10 ) x ^ 2 = 1064 / 25 x ^ 2 = 4 * 266 / 25 x = sqrt ( 4 * 266 / 25 ) x = ± (2 / 5 ) * sqrt ( 266 )
March 18, 2012

Math(Please check)
2.5 * 10 ^ ( - 3) = ( 0.28 ) * ( 0.38 ) / x ^ 2 Multiply both sides by x ^ 2 2.5 * 10 ^ ( - 3) * x ^ 2 = ( 0.28 ) * ( 0.38 ) 2.5 * 10 ^ ( - 3) * x ^ 2 = 0.1064 Divide both sides by 2.5 * 10 ^ ( - 3) x ^ 2 = 0.1064 / 2.5 * 10 ^ ( - 3) x ^ 2 = 0.1064 * 10 ^ 3 / 2.5 Remark: 1 / ...
March 18, 2012

Math help
Not necessary. x intercept - 4 x - 3 = 0 - 4 x = 3 Divide both sides by - 4 x = - 3 / 4 A line passing through points : x = - 3 / 4 , y = 0 and x = 0 , y = - 3
March 18, 2012

Math help
In this case : slope = - 4 y intercept = - 3 In google type: functions graphs online When you see list of results click on: rechneronline.de/function-graphs/ When page be open in blue rectangle type: -4x-3 And click option: Draw
March 18, 2012

precalc!!!!!
Go on calc 101 dot com When page be open click option : long division
March 18, 2012

pre-calculus
In google type : r=3cos2theta When you see list of results click on : Advanced Math: precal, trig identities, conversion You will see answer.
March 18, 2012

Algebra
Line x = 1 are parallel with y-axis and passing through point x = 1 The angle theta a line makes with the positive x axis is closely related to the slope m via the tangent function: m = tan ( theta ) In this case theta = 90 ° tan 90 ° = infinity Slope of line x = 1 m...
March 18, 2012

Algebra
y = m x + b m = slope b = y-intercept In this case : slope m = 5 / 3 y-intercept = - 3 y = ( 5 / 3 ) x + ( - 3 ) y = ( 5 / 3 ) x - 3
March 18, 2012

algebra 2
A = Area of the printed matter w = width a = 10 - 2 w b = 18 - 2 w ( 10 - 2 w ) * ( 18 - 2 w ) = A 18 * 10 - 18 * 2 w - 2 w * 10 - 2 w * ( - 2 w ) = A 180 - 36 w - 20 w + 4 w ^ 2 = A 4 w ^ 2 - 56 w + 180 - A = 0 Are you sre that the printed matter of a book must cover 0 cm ^ 2 ?
March 18, 2012

algebra 2
A = Area b = base h = height h = b + 3 A = b * h / 2 = 189 ft ^ 2 b * h / 2 = b * ( b + 3 ) / 2 = 189 Multiply both sides by 2 b * ( b + 3 ) = 378 b ^ 2 + 3 b - 378 = 0 The solutions are : b = 18 ft and b = - 21 ft The base can't be negative,so solution are : b = 18 ft h...
March 18, 2012

Algebra1
1 ft = 12 in 1 ft ^ 2 = ( 12 ^ 2 ) in ^ 2 1 ft ^ 2 = 144 in ^ 2 15 * 144 = 2160 15 ft ^ 2 = 2160 in ^ 2 2160 / 180 = 12 12 hours
March 18, 2012

algebra
Two point form of linear equation : y - y 1 = ( y 2 - y 1 ) * ( x - x 1 ) / ( x 2 - x 1 ) Te slope is explicitly given as m = ( y 2 - y 1) / ( x 2 - x 1 ) In this case : x 1 = - 2 x 2 = 3 y 1 = 8 y 2 = 5 m = ( y 2 - y 1 ) / ( x 2 - x 1 ) m = ( 5 - 8 ) / [ 3 - ( - 2 ) ] m = - 3...
March 18, 2012

Math
Factorisation : 4356 = 2 * 2 * 3 * 3 * 11 * 11 60 = 2 * 2 * 3 * 5 4356 / 60 = 2 * 2 * 3 * 3 * 11 * 11 / ( 2 * 2 * 3 * 5 ) = 3 * 11 * 11 / 5 = 363 / 5 = 72.6
March 18, 2012

MAT/116
- 1 + ( - 6) = - 1 - 6 = -7
March 17, 2012

Algebra
CORRECTION : When page be open in blue rectangle type: x ^ 2 - 55 x + 650 Set: Range x-axis from - 20 to 80 Range y-axis from - 200 to 800 And click option: Draw
March 16, 2012

Algebra
If you must draw function : L ^ 2 - 55 L + 650 = 0 In google type: functions graphs online When you see list of results click on: rechneronline.de/function-graphs/ When page be open in blue rectangle type: x ^ 2 - 55 x + 650 = 0 Set: Range x-axis from - 20 to 80 Range y-axis ...
March 16, 2012

Algebra
A = Area F = Fencing W = Width L = Length A = W * L = 650 m ^ 2 W * L = 650 Divide both sides by L W = 650 / L F = 2 W + 2 L = 2 ( W + L ) = 110 m 2 ( W + L ) = 110 Divide both sides by 2 W + L = 110 / 2 W + L = 55 650 / L + L = 55 Multiply both sides by L 650 + L * L = 55 L ...
March 16, 2012

5th grade maths
36 / 3 = 12 12 - 2 = 10 33 / 3 = 11 11 - 2 = 9 30 / 3 = 10 10 - 2 = 8 27 / 3 = 9 9 - 2 = 7 24 / 3 = 8 8 - 2 = 6 Your function : y = ( x / 3 ) - 2 When x decrease for 3 y decrease for 1
March 14, 2012

GEOMETRY
start -> Programs -> Accessories -> Calculator -> View -> Sceintific 4 ° 35 ' 19 "
March 14, 2012

GEOMETRY
81 ° 47 ' 12 "
March 14, 2012

Algebra 1
y = 6 x + 58 OR y + 14 = 6 x + 58 + 14 y + 14 = 6 x + 72 y + 14 = 6 ( x + 12 ) Ansver B is correct Proof: y + 14 = 6 ( x + 12 ) - 14 + 14 = 6 ( - 12 + 12 ) 0 = 6 * 0 0 = 0
March 13, 2012

Algebra 1
y = m x + b m = slope in tis case: m = 6 x = - 12 y = - 14 y = 6 x + b - 14 = 6 * ( - 12 ) + b - 14 = - 72 + b - 14 + 72 = b 58 = b b = 58 y = m x + b y = 6 x + 58
March 13, 2012

Mathematics
3 y = 84 - 6 x Divide both sides by 3 y = 28 - 2 x 3 x - 21 = 2 y 3 x - 21 = 2 ( 28 - 2 x ) 3 x - 21 = 56 - 4 x 3 x + 4 x = 56 + 21 7 x = 77 Divide both sides by 7 x = 77 / 7 x = 11 y = 28 - 2 x y = 28 - 2 * 11 y = 28 - 22 y = 6 D.6
March 13, 2012

Math
2 ( 4 y + 5 z ) - 10 z = 2 * 4 y + 2 * 5 z - 10 z = 8 y + 10 z - 10 z = 8 y
March 13, 2012

math lit
2 and half hours =120+30=150 min 2/150 = 1 exam/75 min
March 13, 2012

Help! Math
15 / 20 = 3 * 5 / ( 4 * 5 ) = 3 / 4 = 0.75 3 / 4 6 / 8 9 / 12 12 / 16 18 / 24
March 13, 2012

Math(alg2)
If 5(2)^2x - 4 = 13 mean 5 * [ 2 ^ ( 2 x ) ] - 4 = 13 then 5 * 2 ^ 2 x - 4 = 13 5 * 2 ^ 2 x = 13 + 4 5 * 2 ^ 2 x = 17 Divide both sides by 5 2 ^ 2 x = 17 / 5 2 x * log ( 2 ) = log ( 17 / 5 ) 2 x * log ( 2 ) = log ( 17 ) - log ( 5 ) Divide both sides by 2 log ( 2) x = [ log ( ...
March 13, 2012

Math - HELP !
31 students are in the drama club.
March 10, 2012

Math - HELP !
62 % = 62 / 100 62 * 50 / 100 = 3100 / 100 = 31 Proof: ( 31 / 50 ) * 100 % = 3100 % / 50 = 62 %
March 10, 2012

math
True. 40 = 2 * 2 * 2 * 5 100 = 2 * 2 * 5 * 5 40 % = 40 / 100 = ( 2 * 2 * 2 * 5 ) / ( 2 * 2 * 5 * 5 ) = 2 / 5 OR ( 2 / 5 ) * 100 % = 0.4 * 100 % = 40 %
March 10, 2012

Math: Limits
Go on : wolframalpha dot com When page be open in rectangle type : limit 6e^(x − 5) as x->5 and click option = When you see result click option: Show steps
March 10, 2012

Algebra
W = Width = 7 cm L = Length A = Area A = W * L A < 161 cm ^ 2 W * L < 161 7 * L < 161 Divide both sides by 7 L < 161 / 7 L < 23 cm
March 10, 2012

math
40 + ( x - 600 ) * 0.35 = 50 + ( x - 600 ) * 0.1 40 + 0.35 x - 600 * 0.35 = 50 + 0.1 x - 600 * 0.1 40 + 0.35 x - 210 = 50 + 0.1 x - 60 0.35 x - 170 = 0.1 x - 10 0.35 x - 0. 1 x = - 10 + 170 0.25 x = 160 Divide both sides by 0.25 x = 160 / 0.25 = 160 * 4 x = 640 Remark : ...
March 10, 2012

algebra
( 75 + 82 + 90 + 84 + 71 + n ) / 6 > OR = 80 Multiplly both sides by 6 75 + 82 + 90 + 84 + 71 + n > OR = 6 * 80 402 + n > OR = 480 n > OR = 480 - 402 n > OR = 78
March 7, 2012

math
1.) 19 / n = 0.76 Multiply both sides by n 19 = n * 0.76 Divide both sides by 0.76 19 / 0.76 = n 25 = n n = 25 2.) n : 20 = 0.55 Multiply both sides by 20 n = 0.55 * 20 n = 11 3.) n = 1 : 10 n = 0.1 4.) n % = 1 : 100 1 % = 1 : 100 5.) n % = 33 : 100 33 % = 33 : 100 6.) 99 % = ...
March 7, 2012

Calculus-verify
Your ansver is correct. Go on : calc101 dot com When page be open click option : derivatives When page be open in rectangle type: 5/3x^3-x^(3/2)+6 and click option : DO IT You will see solution step by step
March 7, 2012

Math problem solvimg
( 67 + x ) / ( 19 + x ) = 3 Multiply blth sides by ( 19 + x ) 67 + x = 3 ( 19 + x ) 67 + x = 3 * 19 + 3 * x 67 + x = 57 + 3 x 67 - 57 = 3 x - x 10 = 2x 2 x = 10 Divide both sides by 2 x = 10 / 2 x = 5 Salys age will be 19 + 5 = 24 Granfathes age will be 37 + 5 = 72 72 / 24 = 3
March 6, 2012

math
5 ^ 2 = 5 * 5 = 25 15 * ( 80 + 170 ) / 5 ^ 2 = 15 * ( 80 + 170 ) / 25 = 15 * 250 / 25 = 15 * 10 = 150 2 ^ 4 = 2 * 2 * 2 * 2 = 16 2 ^ 7 = 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 2 = 128 160 / 2 ^ 4 + 2 ^ 7 - 75 = 160 / 16 + 128 - 75 = 10 + 128 - 75 = 63
March 4, 2012

trig and geometry
A ) tan ( 42 ° ) = H / 75 H = 75 tan 42 ° H = 75 * 0.9004 H = 67.53 m B ) tan ( theta ) = H / ( 75 + 30 ) tan ( theta ) = H / 105 tan ( theta ) = 67.53 / 105 tan ( theta ) = 0.643143 theta = 32 ° 44 ' 49 "
March 2, 2012

ap
An arithmetic progression (A.P) or arithmetic sequence is a sequence of numbers such that the difference between the consecutive terms is constant. If the initial term of an arithmetic progression is a1 and the common difference of successive members is d, then the nth term of...
March 1, 2012

math
The center placed in the point (0,0) radius = sqrt ( 36 ) = 6
March 1, 2012

math
a n = - 2 ( n - 3 ) n = 19 a 19 = - 2 ( 19 - 3 ) a 19 = - 2 * 16 a 19 = - 32
March 1, 2012

math please
If g ( c ) = 19 - c 2 mean g ( c ) = 19 - c ^ 2 then g ( c ) = 19 - 4 ^ 2 g ( c ) = 19 - 16 g ( c ) = 3
March 1, 2012

math
32 77 - 64 = 13 64 - 53 = 11 53 - 44 = 9 44 - 37 = 7 37 - 32 = 5
March 1, 2012

Calculus Help!
Go on : calc101 dot com When page be open click option : derivatives When page be open in rectangle type: 8 sin [ cos [ x ^ 6 ] ] and click option : DO IT You will see solution step by step Then in rectangle type : cos [ sin [ x ^ 2 ] ] and click option : DO IT
February 28, 2012

calculus
log ( a ^ n ) = n log ( a ) x log ( 5 ) = log ( 100 ) Divide both sides by log ( 5 ) x = log ( 100 ) / log ( 5 ) x = 2.8613531 5 ^ 2.8613531 = 100
February 27, 2012

maths
5 + 3 cosec ^ 2 (theta) = 8 3 cosec ^ 2 (theta) = 8 - 5 3 cosec ^ 2 (theta) = 3 Divide both sides by 3 cosec ^ 2 (theta) = 3 / 3 cosec ^ 2 (theta) = 1 cosec (theta) = sqrt ( 1 ) cosec (theta) = + OR - 1 cosec ( theta ) = 1 / sin ( theta ) sin ( theta ) = 1 / cosec ( theta ) ...
February 27, 2012

Pages: <<Prev | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | Next>>

Search
Members