# Posts by Bosnian

Total # Posts: 2,401

**math**

a triangular prism

*March 21, 2017*

**Math**

In google type: math limit calculator online When you see list of results click on: Limit Calculator - eMathHelp When page be open in rectangle type you funcktion and click option CALCULATE You will see solution step-bystep By the way square root is write sqrt not just root. ...

*March 21, 2017*

**math**

If it is an isosceles triangle the two base angles will be equal. Let the base angle be a, then the vertex angle will be: 180° - 2 a According to the condition: Top vertex is twice the of the sum of the base angle: 180° - 2 a = 2 ( a + a ) 180° - 2 a = 2 * 2a 180&...

*March 21, 2017*

**Mathematics**

Did you ever heard about google? Paste your question in google and you will find couple proves.

*March 16, 2017*

**Pre-cal**

a = first number b = second number b = 2 a - 5 b + a ^ 2 = 115 2 a - 5 + a ^ 2 = 115 - 5 + a ^ 2 + 2 a = 115 Subtract 115 to both sides - 5 + a ^ 2 + 2 a - 115 = 115 - 115 - 5 + a ^ 2 + 2 a - 115 = 0 Try to slove this equation. The solutions are : a = - 12 and a = 10 - 12 isn...

*March 15, 2017*

**MATH HELP! CHECK MY ANSWER ASAP!**

1. V = l w h Divide both sides by l w V / l w = h 2. x = y + z Subtract y to both sides x - y = y + z - y x - y = z 3. r t = d Divide both sides by t r = d / t r = 7.5 / 1.5 = 5 mph

*March 15, 2017*

**m240**

If -2x3 mean: - 2 x^3 your answer is correct.

*March 14, 2017*

**m240**

Correct answer.

*March 14, 2017*

**math**

t = total practice time s = shooting practice time d = dribbling practice time s = ( 7 / 10 ) t = 0.7 t d = t - s = t - 0.7 t = 0.3 t d = 18 min 0.3 t = 18 Divide both sides by 0.3 t = 18 / 0.3 = 60 min s = 0.7 t = 0.7 * 60 = 42 min

*March 14, 2017*

**math**

L1 = Length of the first rectangle W1 = Width of the first rectangle A1 = Area of the first rectangle L2 = Length of the second rectangle W2 = Width of the second rectangle A1 = Area of the second rectangle L1 = 2 W1 A1 = L1 * W1 = 2 W1 * W1 = 2 W1 ^ 2 L2 = L1 + 3 = 2 W1 + 3 ...

*March 14, 2017*

**Algebra 1**

1. ( a + b ) ^ 2 = a ^ 2 + 2 a * b + b ^ 2 so ( 3 ?6 + 5 ?10 ) ^ 2 = ( 3 ?6 ) ^ 2 + 2 * 3 ?6 * 5 ?10 + ( 5 ?10 ) ^ 2 ( 3 ?6 + 5 ?10 ) ^ 2 - 286 + 60 ?15 = ( 3 ?6 ) ^ 2 + 2 * 3 ?6 * 5 ?10 + ( 5 ?10 ) ^ 2 - 286 + 60 ?15 = 3 ^ 2 * 6 + 6 * ?6 * 5 ?10 + 5 ^ 2 * 10 - 286 + 60 ?15 = ...

*March 13, 2017*

**Math**

a = numbers of adults s = number of students 120 people attended the baseball game mean: a + s = 120 Adults cost $6 and students cost $4 to attend the game. The game raised $600 from the attendance mean: a * &6 + s * $4 = $600 OR 6 a + 4 s = 600 Now you must solwe system: a + ...

*March 13, 2017*

**HELP MATH**

Let x be the amount of money he has. Let m be price of one mango. Let o be price of one orange. Suppose he can just buy n of each fruit. Then: n * m + n * o = x You know 20 mangoes cost x so m = x / 20 likewise o = x / 30 So you have: n * m + n * o = x n * x / 20 + n * x / 30...

*March 13, 2017*

**D S S LIMAWA MINNA NIGER STATE**

mass = m = 20 g = 20 / 1000 = 0.02 kg speed = v = 150m/s The workdone to stop bullet must be equal to its kinetic energy: W = m v ^ 2 / 2 W = 0.02 * 150 ^ 2 / 2 = 0.02 * 22500 / 2 = 450 / 2 = 225 J 225 Joules

*March 13, 2017*

**Math**

A A C

*March 13, 2017*

**Math**

1. 40% = 40 / 100 = 0.4 85 / 0.4 = 212.5 ANSWER A 2. 5% = 5 / 100 = 0.05 0.05 * 1250 = 62.5 Answer A 3. 6.25% = 6.25 / 100 = 0.0625 0.0625 * 249.99 = 15.624375 15.624375 + 249.99 = 265.614375 OR Price of a desk = 100% Tax rate = 6.25% Total price = 100% + 6.25% = 106.25% = 106...

*March 13, 2017*

**math**

1 - 1 / 3 = 3 / 3 - 1 / 3 = 2 / 3 2 / 3 * 12 = 24 / 3 = $8

*March 13, 2017*

**math**

If you think about triangular numbers then: xn = n ( n + 1 ) / 2 n = 1 x1 = 1 * ( 1 + 1 ) / 2 = 1 * 2 / 2 = 2 / 2 = 1 1 is less than 10. n = 2 x2 = 2 * ( 2 + 1 ) / 2 = 2 * 3 / 2 = 6 / 2 = 3 3 is less than 10. n = 3 x3 = 3 * ( 3 + 1 ) / 2 = 3 * 4 / 2 = 12 / 2 = 6 6 is less than...

*March 13, 2017*

**Algebra**

a1 = 25 an = a1 + ( n- 1 ) d a20 = a1 + ( 20 - 1 ) d 500 = 25 + 19 d Subtract 25 to both sides 500 - 25 = 25 + 19 d - 25 475 = 19 d Divide both sides by 19 475 / 19 = d 25 = d d = 25

*March 13, 2017*

**Math**

If you think about this question: Winnie wrote the following riddle: I am a number between 60 and 100. My ones digit is two less than my tens digit. I am a prime number. Part A What number does Winnie’s riddle describe? Explain. Part B Winnie’s friend Marco guessed ...

*March 12, 2017*

**MATH**

All answers is correct.

*March 8, 2017*

**Algebra 2**

Multiply first equation by ? 1 The result: 2 x - 2 y - 3 z = 0 Add the result to the second equation 2 x - 2 y - 3 z = 0 + - 2 x - y + z = - 3 _______________ 0 - 3 y - 2 z = - 3 - 3 y - 2 z = - 3 Add the first equation to the third equation - 2 x + 2 y + 3 z = 0 + 2 x + 3 y...

*March 8, 2017*

**Math**

W = L - 22 A = L ( L - 22 ) L = 39 in A = L ( L - 22 ) = 39 ( 39 - 22 ) = 39 * 17 = 663 in ^ 2

*March 7, 2017*

**maths(PLEASE HELP!)**

LCD = 12 1 / 3 = 1 * 4 / 3 * 4 = 4 / 12 3 / 4 = 3 * 3 / 4 * 3 = 9 / 12 5 / 12 = 5 / 12 1 / 2 = 1 * 6 / 2 * 6 = 6 / 12 5 / 6 = 5 * 2 / 6 * 2 = 10 / 12

*March 4, 2017*

**calculus**

a L = ? [ sqrt 1 + ( y´ )^ 2 ] dx b In this case: y´= 3 * 5 * x ^ 2 + 9 = 15 x ^ 2 + 9 1 + ( y´ )^ 2 = 1 + ( 15 x ^ 2 + 9 ) ^ 2 a = - 3 b = 1 f(x) = sqroot [ 1 + ( 15 x ^ 2 + 9 ) ^ 2 ]

*March 4, 2017*

**math**

Ask Pirates of the Caribbean.

*March 3, 2017*

**maths**

Profit of 10% = 100% + 10% = 110% Loss of 10% = 100% - 10% = 90% Let selling price of each table be x Total selling price = 2 x Total cost price = 100 x /110 + 100 x / 90 = 9 * 100 x / ( 11 * 90 ) + 100 * 11 x / ( 90 * 11 ) = 900 x / 990 + 1100 x / 990 = 2000 x / 990 = 10 * ...

*March 3, 2017*

**Math help plz?!!**

arcsin(0.89) = 1.09734517 radians arcsin(0.89)= 62.87325° arcsin(0.89)= 62.87° to the nearest hundredth of a degree

*March 3, 2017*

**math**

t = tulips r = roses c = carnations For every 10 tulips, there are 4 roses and 6 carnation mean: r = ( 4 / 10 ) t = 0.4 t c = ( 6 / 10 ) t = 0.6 t t + r + c = 100 t + 0.4 t + 0.6 t = 100 2 t = 100 Divide both sides by 2 t = 100 / 2 = 50 tulips r = 0.4 * 50 = 20 roses c = 0.6...

*March 3, 2017*

**Maths**

Volume of a cube side 3 cm = 3 ^ 3 = 27 cm ^ 3 Volume of a cube side 1 / 2 cm = ( 1 / 2 ) ^ 3 = 1 / 8 cm ^ 3 27 / ( 1 / 8 ) = 27 * 8 = 216 cubes OR 3 cm / ( 1 / 2 ) cm = 6 6 ^ 3 = 216 cubes

*March 3, 2017*

**Math**

Triangular pyramid

*March 3, 2017*

**Math(precalc)**

4 ^ ( 4 x - 3 ) = 3 ^ ( 9 x - 6 ) ( 2 ^ 2 ) ^ ( 4 x - 3 ) = 3 ^ ( 9 x - 6 ) Take the natural logarithm of both sides and use the identity: log ( a ^ b ) = b * log a log 2 ^ 2 = 2 * log ( 2 ) log [ ( 2 ^ 2 ) ^ ( 4 x - 3 ) ] = log ( 2 ^ 2 ) * ( 4 x - 3 ) = 2 * log ( 2 ) * ( 4 x...

*March 2, 2017*

**Math**

If your figure a circle then: C = d * pi C = 23 * 3.1415926535 = 72.2566310305 ft approximate = 72 ft

*February 28, 2017*

**calculus**

Correct answer? Quotient Rule for Derivatives: [ f ( t ) / g ( t ) ] ´ = g ( t ) * f ´( t ) - f ( t ) * g ´( t ) / g ( t ) ^ 2 In this case g ( t ) = c + t so: w ( t )´ = [ ( c + t ) * f´( t ) - f ( t ) * ( c + t )´ ] / ( c + t ) ^ 2 = [ ( c...

*February 28, 2017*

**Maths**

g = numbers of girls b = number of boys There are 15 more boys than girls mean: b = g + 15 The ratio of the number of girls to the number of boys in a sports club is 3:6 mean: g / b = 3 / 6 3 / 6 = 1 / 2 so: g / b = 1 / 2 Replace b = g + 15 in this equation. g / ( g + 15 ) = 1...

*February 28, 2017*

**Math Plz help ASAP**

1) p = 3 f 2) 2 x + 3 3) -7 x 4) y = 3 x for x = 0 , y = 3 * 0 = 0 for x = 1 , y = 3 * 1 = 3 for x = 2 , y = 3 * 2 = 6 for x = 3 , y = 3 * 3 = 9 0 , 3 , 6 , 9 Answers: B C A [ if y = -7 x ] B

*February 28, 2017*

**math 1**

9 x - 4 y = - 3 Multiply both sides by 8 72 x - 32 y = - 24 8 x - 3 y = - 1 Multiply both sides by 9 72 x - 27 y = - 9 72 x - 32 y = - 24 - 72 x - 27 y = - 9 ___________________ - 32 y - ( - 27 y ) = - 24 - ( - 9 ) - 32 y + 27 y = - 24 + 9 - 5 y = - 15 Divide both sides by - 5...

*February 28, 2017*

**math 1**

Correct answer. But 82=-82 Isn't correct. Least Common Denominator of 6 and 8 is 24, not 48. 6 x + 8 y = 4 Multiply both sides by 4 24 x + 32 y = 16 8 x - 3 y = 19 Multiply both sides by - 3 - 24 x + 9 y = - 57 24 x + 32 y = 16 + - 24 x + 9 y = - 57 ___________________ 41 ...

*February 28, 2017*

**math**

a) x = numbers of marbles when the container is filled ( 3 / 5 ) x = 45 Multiply both sides by 5 3 x = 5 * 45 3 x = 225 Divide both sides by 3 x = 225 / 3 x = 75 b ) 2 / 5 marbles are needed to completely fill. ( 2 / 5 ) * 75 = 2 * 75 / 5 = 150 / 5 = 30 OR a) 3 / 5 = 2 * 3 / 2...

*February 28, 2017*

**math 1**

Correct answer

*February 28, 2017*

**Math**

1. ? 13 ^ 2 = 13 3 ? 13 ^ 2 = 3 * 13 = 39 2. ( 2 / 3 ) ^ 5 = ( 2 / 3 ) ^ 4 * ( 2 / 3 ) = [ ( 2 / 3 ) ^ 2 ] ^ 2 * ( 2 / 3 ) ? ( 2 / 3 ) ^ 5 = ? [ ( 2 / 3 ) ^ 2 ) ^ 2 ] * ? ( 2 / 3 ) = ( 2 / 3 ) ^ 2 * ? ( 2 / 3 ) = ( 4 / 9 ) * ? ( 2 / 3 ) = 4 * ? ( 2 / 3 ) / 9 = 4 * ? 2 / 9 * ? 3

*February 28, 2017*

**Math**

A. Flat doesn't change 2 changes with x y = 2 x + 5 B. y-intercept is a point on the graph where x is zero. y = 2 * 0 + 5 = 0 + 5 = 5 x = 0 , y = 5 x-intercept is a point on the graph where y is zero. 2 x + 5 = 0 2 x = - 5 x = - 5 / 2 = - 2 .5 x = - 2.5 , y = 0 Draw ...

*February 24, 2017*

**Math**

x = first number x + 1 = second number 1 / x + 1 / ( x + 1 ) = 17 / 72 [ 1 * ( x + 1 ) + 1 * x ] / [ x * ( x + 1 ) ] = 17 / 72 [ ( x + 1 ) + x ] / [ x * x + x * 1 ) ] = 17 / 72 ( 2 x + 1 ) / ( x ^ 2 + x ) = 17 / 72 Multiply both sides by 72 72 * ( 2 x + 1 ) / ( x ^ 2 + x ) = ...

*February 24, 2017*

**math**

2 ^ ( - 3 x ) = 1 / 2 ^ ( 3 x ) = 1 / 4 so: 2 ^ ( - 3 x ) = 1 / 4 1 / 2 ^ ( 3 x ) = 1 / 4 Take reciprocials of both sides: 2 ^ ( 3 x ) = 4 2 ^ ( 3 x ) = 2 ^ 2 Take the logarithm base 2 of both sides 3 x = 2 Divide both sides by 3 x = 2 / 3

*February 24, 2017*

**Calculus**

A constant factor within an integrand can be separated from the integrand and multiplied by the integral. In this case: integral [ ( 1 / 2 ) * e ^ ( t / 2 ) dt ] = 1 / 2 integral e ^ ( t / 2 ) Substitute: u = t / 2 du = dt / 2 Multiply both sides by 2 2 du = dt dt = 2 du 1 / 2...

*February 23, 2017*

**math**

a = first numbner b = second number b = 3 a a + b = 20 a + 3 a = 20 4 a = 20 Divide both sides by 4 a = 5 b = 3 a = 3 * 5 = 15 The two numbers: 5 and 15

*February 23, 2017*

**Algebra**

3 n ^ 2 + 21 n = 3 n * n + 3 n * 7 = 3 n ( n + 7 ) 6 n ^ 2 + 18 n = 6 n * n + 6 n * 3 = 6 n ( n + 3 )

*February 23, 2017*

**math**

52 % of 825 = ( 52 / 100 ) * 825 = 52 * 825 / 100 = 42900 / 100 = 429 boys When more boys joined the school numbers of boys will be: 429 + x total number of pupils will be 825 + x ( 429 + x ) / ( 825 + x ) = 64 % = 64 / 100 = 0.64 ( 429 + x ) / ( 825 + x ) = 0.64 Multiply both...

*February 23, 2017*

**Math**

The ratio: 5 : 3 : 2 5 + 3 + 2 = 10 5 / 10 = 0.5 = 50 % peanuts 3 / 10 = 0.3 = 30 % walnuts 2 / 10 = 0.2 = 20 % cashews 0.3 * 12 = 3.6 Answer c

*February 20, 2017*

**calculus**

v = ds / dt = s´(t) = 1/ ( 1 + t ) ^ 2

*February 20, 2017*

**math**

12 days / 10 days = 12 / 10 = 1.2 1.2 * 20 men = 24 men

*February 20, 2017*

**math**

t1 = 75 = results of the first test t2 = 81 = results of the secondt test t3 = 88 = results of the third test t4 = 92 = results of the fourth test t = results of the fifth test average of 5 test a = ( t1 + t2 + t3 + t4 + t ) / 5 Nick needs a test average of 80 or better mean...

*February 20, 2017*

**math**

N = Present Nancy ages C = Present Cathy ages Nancy is 3 times as old as Cathy mean: N = 3 C In seven years Nancy will be N + 7 yrs old , Cathy will be C + 7 yrs old In seven years, she will be ten years older than Cathy Mean: N + 7 = C + 7 + 10 N + 7 = C + 17 Subtract 7 to ...

*February 20, 2017*

**Algebra**

Every odd integer can be written in the form 2 k + 1 So your first integer is a1 = 2 k + 1 Second integer is a2 = first integer + 2 = a1 + 2 = 2 k + 1 + 2 = 2 k + 3 Third integer is a3 = second integer + 2 = a2 + 2 = 2 k + 3 + 2 = 2 k + 5 Product of the first integer and the ...

*February 20, 2017*

**algebra**

x = 5 y = - 2 x + 9 = - 2 * 5 + 9 = - 10 + 9 = - 1 x = 5 , y = - 1

*February 19, 2017*

**algebra**

2 x + y = 9 Subtract 2x to both sides 2 x + y - 2 x = 9 - 2 x y = 9 - 2 x y = - 2 x + 9 Now put x values in this formula x = - 3 y = - 2 x + 9 = - 2 * ( - 3 ) + 9 = 6 + 9 = 15 x = - 3 , y = 15 x = 1 y = - 2 x + 9 = - 2 * 1 + 9 = - 2 + 9 = 7 x = 1 , y = 7 x = 4 y = - 2 x + 9...

*February 19, 2017*

**math**

Correction y > ( 99 / 13 ) / - 15 y > - 99 / 13 * 15 y > - 33 * 3 / 13 * 5 * 3 y > - 33 / 13 * 5 y > - 33 / 65

*February 19, 2017*

**math**

If ?15/9y < 11/13 mean: ?( 15 / 9 ) y < 11 / 13 then multiply both sides by 9 - 15 y < 99 / 13 Divide both sides by - 15 When you multiply or divide both sides of an inequality by a negative number, you must reverse the direction of the inequality. y > ( 99 / 13...

*February 19, 2017*

**math**

J = Justin's age S = Sam's age Justin is 3 years older then Sam mean: J = S + 3 Justin’s age in 2 years will be twice what Sam’s age was 3 years ago mean: J + 2 = 2 ( S - 3 ) Replace J = S + 3 in this equation. S + 3 + 2 = 2 * S - 2 * 3 S + 5 = 2 S - 6 ...

*February 19, 2017*

**math**

R = L + 6 R + 5 + L + 5 = 2 ( R - 4 + L - 4 ) R + L + 10 = 2 ( R + L - 8 ) R + L + 10 = 2 * R + 2 * L - 2 * 8 R + L + 10 = 2 R + 2 L - 16 Replace R = L + 6 in this equation L + 6 + L + 10 = 2 ( L + 6 ) + 2 L - 16 2 L + 16 = 2 * L + 2 * 6 + 2 L - 16 2 L + 16 = 2 L + 12 + 2 L - ...

*February 19, 2017*

**maths**

25 m

*February 19, 2017*

**algebra**

a = first integer a + 1 = second integer a + 2 = third integer first integer + third integer: a + a + 2 = 16 2 a + 2 = 16 Subtract 2 to both sides 2 a + 2 - 2 = 16 - 2 2 a = 14 Divide both sides by 2 a = 14 / 2 = 7 Three consecutive integers are 7, 8 , 9 7 + 9 = 16

*February 19, 2017*

**math**

x = present age One half of her age two years from now: ( x + 2 ) / 2 One third of her age three years ago: ( x - 3 ) / 3 ( x + 2 ) / 2 + ( x - 3 ) / 3 = 20 Multiply both sides by 2 2 * ( x + 2 ) / 2 + 2 * ( x - 3 ) / 3 = 20 * 2 ( x + 2 ) + 2 * ( x - 3 ) / 3 = 40 Multiply both...

*February 19, 2017*

**Math**

V = L * W * D V = 25 * 10 * 2 = 500 m ^ 3

*February 19, 2017*

**Ordinary Differential Equation**

Straight line in slope intercept form: y = m x + b Differentiate: dy = m dx + 0 dy = m dx dy / dx = m

*February 19, 2017*

**algebra**

1) b = ? ( c ^ 2 - a ^ 2 ) b = ? ( 20 ^ 2 - 15 ^ 2 ) b = ? ( 400 - 225 ) b = ? ( 175 ) b = ? ( 7 * 25 ) b = ? 7 * ? ( 25 ) b = ? 7 * 5 2) c = ? ( a ^ 2 + b ^ 2 ) c = ? ( 9 ^ 2 + 12 ^ 2 ) c = ? ( 81 + 144 ) c = ? ( 225 ) c = 25

*February 16, 2017*

**math**

L1 = Length of 1st piece L2 = Length of 2st piece L3 = Length of 3st piece The 1st piece is 4.25 feet longer than the second piece mean: L1 = L2 + 4.25 The 3rd piece is 2.24 feet longer than the second mea. L3 = L2 + 2.24 L1 + L2 + L3 = 10 ft L2 + 4.25 + L2 + L2 + 2.24 = 10 3 ...

*February 12, 2017*

**math**

Aare you kidding? 78 + 99 = 177 100 - 98 = 2 ( 78 + 99 ) + ( 100 - 98 ) = 177 + 2 = 179

*February 12, 2017*

**math**

13 x ? 6 y = 2 Multiply both sides by 4 52 x - 24 y = 8 3 x ? 4 y = ? 10 Multiply both sides by - 6 - 18 x + 24 y = 60 Now solve system: 52 x - 24 y = 8 - 18 x + 24 y = 60 52 x - 24 y = 8 + - 18 x + 24 y = 60 __________________ 34 x + 0 = 68 34 x = 68 Divide both sides by 34 x...

*February 11, 2017*

**Math**

7 / 10 = 7 * 4 / 10 * 4 = 28 / 40 11 / 20 = 11 * 2 / 20 * 2 = 22 / 40 4 / 5 = 4 * 8 / 5 * 8 = 32 / 40 Smallest to largest: 22 / 40 , 28 / 40 , 32 / 40 11 / 20 , 7 / 10 , 4 / 5

*February 11, 2017*

**slope intercept, math**

The two-point form of a line passing through the points (x1 , y1 ) and ( x2 , y2 ) is given by: y - y1 = [ ( y2 - y1 ) / ( x2 - x1 ) ] * ( x - x1 ) In this case: x1 = 4 , y1 = 7 x2 = - 5 , y2 = - 5 y - y1 = [ ( y2 - y1 ) / ( x2 - x1 ) ] * ( x - x1 ) y - 7 = [ ( - 5 - 7...

*February 11, 2017*

**math**

n = numerator d = denominator A fraction reduces to 2 / 3 when 3 is adding to both its numerator mean: ( n + 3 ) / ( d + 3 ) = 2 / 3 Reduces to 3 / 5 when 1 is added to both its numreator and denominator mean: ( n + 1 ) / ( d + 1 ) = 3 / 5 Now: ( n + 3 ) / ( d + 3 ) = 2 / 3 ...

*February 11, 2017*

**maths**

Replace n = 19 in formula 4 n + 3 4 * 19 + 3 = 76 + 3 = 79

*February 11, 2017*

**Math (calc)**

In an open box you have square base with area a ^ 2 and 4 rectangle with area a * h where: a = length of base h = height of box Volume of box: V = a ^ 2 * h = 12 ft ^ 3 a ^ 2 * h = 12 Divide both sides by a ^ 2 h = 12 / a ^ 2 Area of an open box: A = a ^ 2 + 4 a * h A = a ^ 2...

*February 8, 2017*

**Math**

3 / 4

*January 31, 2017*

**Algebra**

0.54 is a rational number = 54 / 100 = 2 * 27 / 2 * 50 = 27 / 50 But if 0.54 mean 0.5454545454 then: 100 * 0.5454545454 = 54.54545454 100 * 0.5454545454 - 0.5454545454 = 99 * 0.5454545454 = 54.54545454 - 0.54545454 = 54 99 * 0.5454545454 = 54 Divide both sides by 99 0....

*January 31, 2017*

**math**

18 / ( 2 / 3 ) = 3 * 18 / 2 = 54 / 2 = $27

*January 27, 2017*

**Algebra**

1 m = 100 cm 1 cm = 1 m / 100 60.5 / 100 = 0.605 m

*January 27, 2017*

**College Algebra**

x + 2 y = 0 Subtract 2 y to both sides x + 2 y - 2 y = 0 - 2 y x = - 2 y x + 2 y = 0 + x + 3 y + z = 1 + - 4 x - y - z = 23 ___________________ - 2 x + 4 y = 24 - 2 * ( - 2 y ) + 4 y = 24 4 y + 4 y = - 24 8 y = 24 Divide both sides by 8 y = 24 / 8 = 3 x = - 2 y = - 2 * 3 = - 6...

*January 27, 2017*

**Algebra**

12 - 3 = 9 21 - 12 = 9 31 - 21 = 9 The common difference of successive members is 9 This is arithmetic progression. In arithmetic progression: an = a1 + ( n - 1 ) * d In this case: a1 = 3 , d = 9 an = a1 + ( n - 1 ) * d an = 3 + ( n - 1 ) * 9 an = 3 + 9 n - 9 an = 9 n - 6 n = ...

*January 26, 2017*

**math**

If the initial term of an arithmetic sequence is a1, and the common difference of successive members is d, then the nth term of the sequence is given by: an = a1 + ( n -1 ) * d In this case: a1 = p , a2 = 2 p + 2 , a3 = 5 p + 3 so a2 = a1 + ( 2 -1 ) * d = p + 1 * d = p + d a2 ...

*January 22, 2017*

**Finite math**

a = adults c = childrens s = students With a full audience: a + c + s = 900 There were half as many adults as children and students combined mean: a = ( s + c ) / 2 Replace this in equation: a + c + s = 900 ( s + c ) / 2 + c + s = 900 Multiply both sides by 2 s + c + 2 c + 2 s...

*January 22, 2017*

**Basic math**

tan ( A + B ) = ( tan A + tan B ) / ( 1 - tan A * tan B ) In this case: A = 2 alpha , B = beta so tan ( 2 alpha + beta ) = [ tan ( 2 alpha ) + tan ( beta ) ] / [ 1 - tan ( 2 alpha ) * tan ( beta ) ] Since the: tan ( 2 alpha ) = 2 * tan ( alha ) / [ 1 - tan ^ 2 ( alpha ) ] put...

*January 22, 2017*

**Algebra 7th grade**

(3,4) m = 2 mean x = 3 , y = 4 , m = 2 slope intercept form: y = m x + b 4 = 2 * 3 + b 4 = 6 + b Subtract 6 to both sides 4 - 6 = 6 + b - 6 - 2 = b b = - 2 Now: y = m x + b y = 2 x + ( - 2 ) y = 2 x - 2

*January 19, 2017*

**Algebra**

( x - x1 ) ( x - x2 ) = [ x - ( - 2 ) ] ( x - 3 ) = ( x + 2 ) ( x - 3 ) = 0 Answer c.

*January 19, 2017*

**Algebra**

The n-th term of a geometric sequence with initial value a and common ratio r is given by: an = a * r ^ ( n - 1 ) a is the first term r is common ratio In this case: a1 = a * r ^ ( 1 - 1 ) = a * r ^ 0 = a * 1 = a a2 = a * r ^ ( 2 - 1 ) = a * r ^ 1 = a * r a3 = a * r ^ ( 3 - 1...

*January 15, 2017*

**Algebra 2**

and yes : (base of logarithm)^ log ( x ) = x log 6 (36) = 2 log base (6) (36) = 2 becouse 6 ^ 2 = 36

*January 14, 2017*

**Algebra 2**

log ( x ^ n ) = n * log ( x ) log ( 36 ) = log ( 6 ^ 2 ) = 2 * log ( 6 )

*January 14, 2017*

**math**

If the initial term of an arithmetic progression is a1 and the common difference of successive members is d, then the nth term of the sequence an is given by: an = a1 + ( n -1 ) * d a1 = 5 a100 = a1 + ( 100 - 1 ) * d = - 292 a100 = 5 + 99 d = - 292 5 + 99 d = - 292 Subtract 5 ...

*January 14, 2017*

**mathematical literacy**

( 6 x 3 ) - 4 + 26 ÷ 2 = 18 - 4 + 13 = 14 + 13 = 27

*January 14, 2017*

**Algebra**

2 , 6 , 12 , 20... n = 1 a1 = 2 = 1 + 1 = 1 ^ 2 + 1 = n ^ 2 + n n = 2 a2 = 6 = 4 + 2 = 2 ^ 2 + 2 = n ^ 2 + n n = 3 a3 = 12 = 9 + 3 = 3 ^ 2 + 3 = n ^ 2 + n n = 4 a3 = 20 = 16 + 4 = 4 ^ 2 + 4 = n ^ 2 + n an = n ^ 2 + n

*January 14, 2017*

**math**

2 * 48 * 1 + 2 * ( 40 - 2 ) * 1 = 96 + 2 * 38 = 96 + 76 = 172 cm ^ 2 OR 2 * 40 * 1 + 2 * ( 48 - 2 ) * 1 = 80 + 2 * 46 = 80 + 92 = 172 cm ^ 2 OR New dimensions of a picture : 48 - 2 = 46 cm and 40 - 2 = 38 cm 48 * 40 - 46 * 38 = 1920 - 1748 = 172 cm ^ 2

*January 14, 2017*

**Maths**

l = length w = width P = 2 ( w + l ) If each side is a whole number, then: 1. w = 1 , l = 7 P = 2 ( w + l ) P = 2 ( 1 + 7 ) = 2 * 8 = 16 1 x 7 2. w = 2 , l = 6 P = 2 ( w + l ) P = 2 ( 2 + 6 ) = 2 * 8 = 16 2 x 6 3. w = 3 , l = 5 P = 2 ( w + l ) P = 2 ( 3 + 5 ) = 2 * 8 = 16 3 x ...

*January 14, 2017*

**algebra**

x ^ 2 - 3 x = 4 The x-term coefficient = ? 3 The half of the x-term coefficient = ? 3 / 2 After squaring you have ( ? 3 / 2 ) ^ 2= 9 / 4 x ^ 2 - 3 x = 4 Add 9 / 4 to both sides x ^ 2 - 3 x + 9 / 4 = 4 + 9 / 4 x ^ 2 - 3 x + 9 / 4 = 16 / 4 + 9 / 4 x ^ 2 - 3 x + 9 / 4 = 25 / 4 ...

*January 7, 2017*

**math**

P = x + 2 x - 1 + 2 x + 1 = 40 5 x = 40 Divide both sides by 5 x = 8 cm 2 x - 1 = 2 * 8 - 1 = 16 - 1 = 15 cm 2 x + 1 = 2 * 8 + 1 = 16 + 1 = 17 cm Largest angle = 90° becouse your triangle is right triangle. Use the Pythagorean theorem. The square of the hypotenuse is equal...

*January 6, 2017*

**Algebra**

x ^ 2 * y ^ 2 + x ^ 3 * y ^ 4 = ( 3 x y ) ^ 2 x ^ 2 * y ^ 2 + x ^ 2 * y ^ 2 ( x * y ^ 2 ) = 9 x ^ 2 * y ^ 2 x ^ 2 * y ^ 2 * ( 1 + x * y ^ 2 ) = 9 * x ^ 2 * y ^ 2 Divide both sides by x ^ 2 * y ^ 2 1 + x * y ^ 2 = 9 Subtract 1 to both sides 1 + x * y ^ 2 - 1 = 9 - 1 x * y ^ 2...

*January 2, 2017*

**integral calculus**

My typo. Integrate sin ^ 2 (x) dx = x / 2 - sin (2x) / 4 + C

*January 2, 2017*

**integral calculus**

If (((cos^2(x)*sin(x)/(1-sin(x)))-sin(x)) mean: cos ^ 2 (x) * sin (x) / [ 1 - sin(x) ] - sin (x) then: cos ^ 2 (x) * sin (x) / [ 1 - sin(x) ] - sin (x) = sin (x) * { cos ^ 2 (x) / [ 1 - sin(x) ] - 1 } = sin (x) * { [ 1 - sin ^ 2 (x) ] / [ 1 - sin(x) ] - 1 } = sin (x) * { [ 1...

*January 2, 2017*