Monday

March 30, 2015

March 30, 2015

Total # Posts: 121

**math**

Show your work and your answer first.
*February 25, 2015*

**Physics**

A 2 kg brick falls at 5.1 m/s from a height of 6 m above a spring that has a spring constant of 47 N/m. The brick strikes and compresses the spring until it stops moving. Ignore friction effects. How much is the spring compressed by the brick? Assume that there is no Eg after ...
*March 14, 2014*

**STATISTICS**

What research steps must you go through to use the relationship between a person’s intelligence and grade average in high school so that, if you know a person’s IQ, you can more accurately predict the person’s grade average?
*February 10, 2014*

**Physics :(( help please TT**

So finally crow what's the answer ?
*April 12, 2013*

**Physics :(( help please TT**

hEY CROW ! What's Mr ?
*April 12, 2013*

**maths**

Let σ(n) be the sum of the positive divisors of an integer n and ϕ(n) be the number of positive integers smaller than n that are coprime to n. If p is a prime number, what is the maximum value σ(p)ϕ(p)?
*February 8, 2013*

**maths**

Consider the polynomial f(x)=17x4+21x3+60x2+Ax+B. Suppose that for every root λ of f(x)=0, 1/λ is also a root of f(x)=0. What is the value of A+B?
*February 7, 2013*

**mathematics**

The numbers 1,2,…,17 are divided into 5 disjoint sets. One set has 5 elements, one set has 4 elements, two sets have 3 elements and the last set contains the 2 remaining elements. Two players each choose a number from 1 to 17 at random. The probability they choose numbers...
*February 6, 2013*

**math**

6 for $2.10 1 is for 35cents
*November 28, 2010*

**math**

10 servimgs per quart, how many serving per gallon? i think 40
*November 28, 2010*

**math**

150 miles in 3 hours;how many miles in 30 minutes? my answer is 1.30
*November 28, 2010*

**math**

6 feet in 2 yards; how many yards in 10feet? i think the answer is 3
*November 28, 2010*

**math**

64 miles on 2 gallons;how many miles on 3 gallons? n=96
*November 28, 2010*

**math**

the fee to join the local pool is $445.00 for the season. the pool is advertising a 25% discount for a new members. how much will a family save if they join my answer is $111.25
*November 28, 2010*

**math**

sara wants to buy a jacket on sale. its original price is $15.00.The sale is 25% off.How much will sara save by buying the jacket on sale ? my answer is $3.75 is it correct?
*November 28, 2010*

**math**

-7+(-8)=-15
*September 15, 2010*

**math**

-5-(-5)=0
*September 15, 2010*

**math**

4+(-4)=0
*September 15, 2010*

**math**

-2-8=6
*September 15, 2010*

**math**

0-(-8)=8
*September 15, 2010*

**math**

0-8=-8
*September 15, 2010*

**math**

-2+6=4
*September 15, 2010*

**math**

0+(-5)=-5
*September 15, 2010*

**math**

-7-(-4)=-3
*September 15, 2010*

**math**

4+(-6)=-2
*September 15, 2010*

**math**

5-3=2
*September 15, 2010*

**math**

7.36+w=8.94 8.94-7.36=1.58 w=1.58
*September 14, 2010*

**math**

m+18=78 78-18=60 m=60
*September 14, 2010*

**math**

n - 4.7 = 8.4 8.4 - 4.7 = 3.7 n-3.7
*September 14, 2010*

**math**

y+18=39 y+18-18=39-___ 39-18=21 21+18-18=39-21 Answer-18
*September 14, 2010*

**math**

5(35-18)+1 5(17)+1 51+1=52
*September 14, 2010*

**math**

(100-25)x2+25 75x2+25 150+25=175
*September 14, 2010*

**math**

60/12x(4-1) 60/12x3 5x3=15
*September 14, 2010*

**math**

(24-10)-3x3= 14-3x3 14-9=5
*September 14, 2010*

**math**

15-18/9+3 15-2+3 13+3=16
*September 14, 2010*

**math**

3/7x1/2= 3x1=3 7x2=14 3/14
*September 12, 2010*

**math**

4/5x1/6= 4x1=4 5x6=30 4/30=2/15 2/15
*September 12, 2010*

**math**

9/10-3/10=6/10
*September 12, 2010*

**math**

3/8+1/8=4/8 4/8=1/2
*September 12, 2010*

**math**

What is the GCF of 15,18 ? answer: 3
*September 12, 2010*

**math**

36=6 x 6 ^ ^ 3x2 3x2 Answer: 3^2 x 2^2
*September 12, 2010*

**math**

(-3)x(-6)= -6x-3= -18
*September 12, 2010*

**math**

c=11+(-14) C=3
*September 12, 2010*

**math**

Name the multiplicative inverse,or reciocal,of each number. 19/3 19x3 3x19
*September 12, 2010*

**math**

(9-4)/5= 9-4= 5/5=1
*September 12, 2010*

**MATH**

2/3 X 1/4= 3/12
*September 11, 2010*

**MATH**

answer is 1/3
*September 11, 2010*

**MATH**

1/2 x 2/3= 2/5
*September 11, 2010*

**MATH**

7/12 + 2/12 = 9/12
*September 11, 2010*

**MATH**

i mean 9 i got mixed up
*September 11, 2010*

**MATH**

7/9 - 4/9 = 7-4=3 ANSWER:3/7
*September 11, 2010*

**MATH**

EXPRESS EACH RATIO AS A FRACTION IN SIMPLEST FORM. 8 CHEESE PIZZA OUT OF 14 PIZZA 8/14=4/7
*September 11, 2010*

**math**

WHAT IS THE GCF 16,24 ANSWER:8
*September 11, 2010*

**math**

5^2x3
*September 11, 2010*

**math**

Find the prime factorization of the number 75 answer 5x5x5
*September 11, 2010*

**math**

9x(-6) 9x-6= -54 answer: -54
*September 11, 2010*

**maht**

-9 - (-5) = a A=4
*September 11, 2010*

**math**

2x9+5x3= How I got my Answer: 2x9=18 5x3=15 18+15=33 Answer - 33
*September 11, 2010*

**math**

200% of 7 is 1,400
*September 2, 2010*

**MATH**

The exact value of 49-24 is between 2 and 5
*September 2, 2010*

**math**

(3+4)^2= A-13 B-14 C-19 D-25 E-49 3+4=7 7X7=49 E-49
*September 2, 2010*

**math**

juan travels at the rate of 30miles per hour for 4 hours. He then return over the same route in 3 hours.What was his average rate for the return trip in miles per hour a-22 1/2 b-34 2/7 c-35 d-36 e-40 answer: f-40
*September 1, 2010*

**math**

kenny buys candy bar s at 9 for $1. How many candy bars must he sell in order for him to make a profit of exactly $10? F-27 G-30 H-45 J-60 K-90 answer:H-45
*September 1, 2010*

**math**

suppose a snail crawls 2/5 inch per second . at this rate what is the total number of inches the snail crawls in 2 minutes? a-48 b-30 c-24 d-5 e-4/5
*September 1, 2010*

**math**

the value of 3^5 + 3^5 is F-3^6 G-3^15 H-9^5 J-9^125 K-45 answer- F:3^6
*September 1, 2010*

**math**

if 15-2x<7, then for all possible values of x that make the inequality true, a - x<8 b - x>8 c - x>4 d - x<4 e - x-1/4 answer: c - x>4
*September 1, 2010*

**math**

eight years from now,Oana will be twice as old as her brother is now.Oana is now 12 year old. How old is her brother now? f-2 g-4 h-6 j-10 k-16 12/2=6 or 12+8=20 20/2=10
*September 1, 2010*

**math**

Two consecutive odd primes, such as 11 and 13, are called a pair of "twin primes" how many pairs of twin primes are there between 15 and 45? F-2 G-3 H-4 J-5 K-7
*September 1, 2010*

**math**

Two consecutive odd primes, such as 11 and 13, are called a pair of "twin patterns
*September 1, 2010*

**math :D**

which of the following is closest in value to .213 f-1/2 g-1/3 h-1/4 j-1/5 k-1/6 answer:j-1/5
*September 1, 2010*

**math**

60x30 ----- 60+30 a-2 b-20 c-200 d-2000 e-none of these 60x30=1800 60+30=90 1800/90=20 answer b-20
*September 1, 2010*

**math**

Ms. Jones has a garden plot that measures 40ftX 20ft If she increases the garden by 4 ft on each side, by what percent has she increased the plot?
*August 29, 2010*

**MATH**

what is 0.43 written as a percent
*August 27, 2010*

**math**

25% of 4,000 a-1/25 b-1/5 c-1/4 d-1/3 e-1/2
*August 27, 2010*

**math**

find 125% of 400 425
*August 27, 2010*

**math**

find 83% of 116 137.78
*August 27, 2010*

**math**

0.04 * 0.23= 23+4=27 _____0.27_____
*August 27, 2010*

**math**

8+17.43+9.2 17.43+9.2=26.63 26.63+9.2=35.63 =35.63
*August 27, 2010*

**math**

the sum of two number is 41 .one number is one less than twice the other find the larger of the two number a- 13 b- 14 c- 21 d- 27 e- 41
*August 27, 2010*

**math**

find the area of the circle if the radius is 11 a-22mm^2 b-121mm^2 c-121pimm^2 d-132mm^2 e-132mm^2
*August 27, 2010*

**math**

find the circumferrence of a if it radius is 3mm. a-3pimm b-6pimm c-9pimm d-12pimm e-15pimm 6pimm
*August 27, 2010*

**math**

7z + 1 - z = 2z -7 a - -2 b - 0 c - 1 d - 2 e - 3 a- -2
*August 27, 2010*

**math**

4x-2=10 4x2-2=10 2
*August 26, 2010*

**math**

(2r+s)14r= A-28rs B-15p^4t C-15p^4t^2 D-8p^2t e-8p^4t^2 c
*August 26, 2010*

**math**

1.032+0.987+3.07= 1.032+0.987=2.019 2.019+3.07=5.089 5.089
*August 26, 2010*

**math**

16/24=_________ 16/8=2 24/8=4 1/2
*August 26, 2010*

**math **

28/32 28/4=7 32/4=8 7/8
*August 26, 2010*

**math**

n/12=3/4= 4n=36 36/4=9 9/12=3/4 9
*August 26, 2010*

**math**

2/3=n/72 3n=144 144/3=48 48
*August 26, 2010*

**math**

4/n = 8/5 8n=20 20/8=2.5 2.5
*August 26, 2010*

**math**

x+y=7 x-y= -3 2+5=7 2-5= -3 7,-3
*August 26, 2010*

**math**

14m^2n-6m^2n= a- 20m^2 b- 8m^2n c- 8m d- 8 e- 8m^4n^2
*August 26, 2010*

**math**

50% of 182 182x.50=91 91
*August 26, 2010*

**math**

3% of 80 2.4
*August 26, 2010*

**math**

what is the prime factorization of 84 a-2^2x3x7 b-2^2x3+7 c-2^3x3^2 d-2x3^2
*August 26, 2010*

**math**

a car is traveling at the rate of 40 miles per an hour. how many minutes will it take it to travel 220 miles? 220/40=5.5 5.5*60=330 330
*August 26, 2010*

**math**

the circumference of the circle is 24cm what is the radius? 24=2 pi r 24/3.14=8 8/2=4 4cm
*August 26, 2010*

**mathhh**

two angles are complementry. one angle measures 50 degrees what is the measurement of the other angles 180-50=130 so it 130
*August 26, 2010*

**math**

in a pottery class the ratio of oys to girl is 9:15.which fraction is an equivalent form of this ratio . f-2/7 g-3/5 h-3/4 j-2/3 9/3=3 15/3=5 i think its g
*August 26, 2010*

**math**

write the following science ideas mathematically using symbolic representation you observe that one fox eats 100 rabbits each year. you have an idea that every increase of one in fox population will cause the rabbit population to decrease by 100 fx100= r-100
*August 26, 2010*