Friday
December 19, 2014

Homework Help: math

Posted by john on Monday, July 28, 2014 at 7:10pm.

Mrs. Richmond bought some apples and pears in the ratio 3:5. After she gave away 3/5 of the apples and 40 pears, the ratio of apples to pears became 2:5. An apple costs 30 cents. A pear costs 15 cents more than an apple. How much did Mrs. Richmond pay for the fruit?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math/ratio - apples,oranges and pears are packed into a basket in the ratio 3:5:...
math - a crate contains apples, pears, and oranges.There are 184 apples and ...
Help!Math.... - Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples...
Algebra!! - Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples ...
math - Which line would have the steepest slope? regular apples y = $2.00 ...
Algebra! - Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost...
Math Mania - A fruit stand carries apples, oranges, lemons, and pears. There are...
Math - A local animal shelter houses only cats and dogs. This week of all the ...
math - Alex bought twice as many pears as apples. He bought 4 more pears than ...
Math - There is a bowl of fruit on the table. There are twice as many apples as...

Search
Members