Wednesday
October 22, 2014

Homework Help: advance algebra

Posted by Nialleen on Tuesday, July 22, 2014 at 6:44am.

A doll can make a Jennifer doll at a cost of $35 per doll. if the selling price of the doll is x pesos and the number of dolls sold per month is 500-x.

a. express the monthly profit in dollars as a function of x.

b. if the selling price of the doll is $85, determine the monthly profit. use the result in no.1

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

algebra - A company produces doll houses and sets of doll furniture. The doll ...
Math - The Look Alike Doll Company makes dolls that resemble people. Pam's mom ...
The Crucible (English) - Did Mary Warren purposelly give the rag doll she made ...
statistics - 2. A researcher measures the heart rate in a population of runners ...
Comparative Essay - I need help on a camparative essay between Barbie Doll and ...
phys2 - Grace is playing with her dolls and decides to give them a ride on a ...
literature - What are the major events in Act I of A Doll's House?
spelling - What is a synonym for 'patch doll'? (has to have a 'J' sound and 7 ...
algebra - lura has 4 yards of material.she is making clothes for her doll. each ...
Science - In the topic of centre of gravity why is it difficult to topple a doll...

Search
Members