Thursday
March 26, 2015

Homework Help: math

Posted by brianne on Sunday, May 4, 2014 at 9:58pm.

a case of diet cola costs $7.23. If there are 24 cans in a case, find the cost per can. Round to the nearest cent. then find the number of cans you can buy per $1. Round to the nearest ten. Which number is more useful? why?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

College Math - A cooler contains 7 cans of cola: 6 regular colas and 4 diet ...
math - Stacey used her 20% discount card to buy 7 cans of tomatoes and 15 cans ...
algebra - Elsie took all her cans and bottles from home to the recycling plant. ...
math - If you can buy 12 cans of juice for $8, how much will 18 cans cost ?
maths - find a6 for an arithmetic sequence where a1=3x+1 and d=2x+6. 2.A display...
MATH - Elsie is starting a recycling club at her school and hopes to use the ...
math 156 - Liz needs to buy soft drinks for 30 people. At the store she finds ...
Math help practice test - Harvey has 3 pets. On Monday she uses d cans of pet ...
algebra 2 - the number N of aluminum cans used each year varies directly as the ...
Please Help!! Math - A display of cans on a grocery shelf consists of 20 cans on...

Members