Monday
September 1, 2014

Homework Help: math

Posted by brianne on Sunday, May 4, 2014 at 9:58pm.

a case of diet cola costs $7.23. If there are 24 cans in a case, find the cost per can. Round to the nearest cent. then find the number of cans you can buy per $1. Round to the nearest ten. Which number is more useful? why?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

College Math - A cooler contains 7 cans of cola: 6 regular colas and 4 diet ...
economics - Suppose that the government decides to charge cola consumers an ...
Math help ms sue. - 1. What is 57% of 11? (1 point) 11 = 0.57 n; 19.3 n = 57...
Math - With the stars (*) next 2 the #'s are my answers! ! ! 1) Find the percent...
Math-- Please check - A package of 16 tea bags costs $2.29. Find the unit price ...
Math - A can of worms for fishing costs $2.60. There are 20 worms in a can. What...
math - Phillip, the proprietor of a vineyard, estimates that the first 9600 ...
math - Phillip, the proprietor of a vineyard, estimates that the first 9600 ...
math - Phillip, the proprietor of a vineyard, estimates that the first 9600 ...
math - Phillip, the proprietor of a vineyard, estimates that the first 9600 ...

Search
Members