Post a New Question

math

posted by .

a case of diet cola costs $7.23. If there are 24 cans in a case, find the cost per can. Round to the nearest cent. then find the number of cans you can buy per $1. Round to the nearest ten. Which number is more useful? why?

  • math -

    7.23 / 24 = 0.30 per can

    1/0.3 = 3 cans per dollar

Answer This Question

First Name
School Subject
Your Answer

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question