Friday
August 22, 2014

Homework Help: Math

Posted by Anonymous on Tuesday, April 29, 2014 at 8:48pm.

Math - Cindy, Tuesday, April 29, 2014 at 8:44pm
At Bobs diner, it costs $8.00 to purchase two hamburgers and one order of fries. The "family pack" costs 30.00 and comes with six hamburgers and six orders of fries. If the prices are constant,how much does one hamburger cost? Use system of equations to solve.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Unit rate - 100 into 40 in 5 hrs http://www.eduplace.com/math/mathsteps/6/e/ 500...
math - At a local restaurant, you order a cheesburger that costs $3.75, an order...
English - Posted by rfvv on Tuesday, April 15, 2014 at 10:32pm. What will Sonya'...
algebra - you are planning a cookout. you figure that you will need at least 5 ...
Math - Once a month a fast food chain offers a special when a coach brings in a ...
5th Grade Math - Once a month a fast food chain offers a special when a coach ...
math - Mrs. Cindy needs to order new balls for the school students to use at ...
Math - Elanor wants to purchase two art posters. One poster costs $4.85 and the ...
math - lonny has 15$ to buy some groceroies for his mom.milk costs $2.39,bread ...
MATH - chris buys a chocolate bar and a pack of gum for 1.75 if the chocolate ...

Search
Members