Post a New Question

Math

posted by .

A vendor at a concert sells new and used CDs. The new CDs cost 2.5 times as much as the old CDs. If 4 used CDs and 9 new CDs cost $159, what is the price of each item?

  • Math -

    9N+4U=159
    9(2.5U)+ 4U=159
    solve for U first, then solve for N

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question