Friday
November 28, 2014

Homework Help: Math 25 College

Posted by Tye on Monday, March 31, 2014 at 3:34pm.

Sharlise bought a commuter pass and after riding 3 days to and from scool the pass is worth $22.40. After 6 days of riding to and from school the pass is worth $12.80. Rosa pays $50 for an unlimited rides monthly pass lasting 30 days? Can the monthly cost of these students' bus fares be modeled by the same linear equation? Explain why or why not?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - james said that it would cost him $6.55 per day to ski each of the five ...
chemistry - The disintegration of a radioisotope, such as I-131 to Xe-131, is ...
Math - 2 cyclists start at the same tiem from opposite ends of a course that is ...
Math 156 - Jackie bought a stock for $34 a share. the daily changes for the next...
science - which of the following is the smallest conceivable amount of time that...
Math - If Steven rock climbs every 5 days and bikes every 3 days. If he runs and...
Art - Could you please check these few examples? Thank you very much, ...
time n work - a and b together can do a piece of work in16 days.b and c can do ...
Chemistry - a) 45.02% of the sample remains after 85 days. Consider how you can ...
set - of 250 candidates writing a exam, 147 passed in math,150 pass in chemistry...

Search
Members