Saturday
August 23, 2014

Homework Help: math

Posted by doremi on Friday, March 21, 2014 at 9:34am.

A fruit seller bought m pears and twice as many mangoes. He also bought 10 fewer peaches than pears. Each pear cost RM 0.40 cents, each mango cost RM 0.50 cents while each peach cost RM 0.80. If the fruit seller paid RM 102. Find the value of m.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Algebra - If you bought 6 pears and 20 oranges and then bought 11 pears and 12 ...
word problem(algebra) - at the market, a pear cost b cents&an apple cost 7 cents...
math - jasmine bought 26 pieces of fruit.she bought 6 oranges.she bought twice ...
Help!Math.... - Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples...
Algebra!! - Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples ...
Math - Zelda bought pears that cost$1.72 per pound. If she has $10, what is the ...
algebra - Four pears and two apples cost $1.96. Three apples and three pears ...
Math - Sophia buys an eqaul number of oranges and pears for a party. The oranges...
math - Dozen pears cost $ 2.45 Dozen apples cost $ 3.68 Dozen peaches cost $ 1....
maths - Jill bought 10 manoges and 5 oranges. Chris bought 5 mangoes and 10 ...

Search
Members