Post a New Question

5TH GRADE MATH PLEASE HELP

posted by on .

Draw an equation or function table. The cost of shipping mittens purchased online is $2 plus $6 for each of pair of mittens. What is the total cost of buying 5 pairs? P = pair of mittens. Can you please help me with this problem?

  • 5TH GRADE MATH PLEASE HELP - ,

    cost=6P+2

    cost for 5 pairs=6*5+2=32 dollars

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question