Wednesday
August 5, 2015

Homework Help: Math

Posted by Math Help on Tuesday, January 14, 2014 at 1:26pm.

1. A box of crackers has 24 grams of fat. the box contain 8 servings. What is the unit rate?

A. 16 grams of fat pre serving

B. 8 grams of fat per serving

C. 4 grams of fat per serving

D. 3 grams of fat per serving

2. A 16-fluid ounce bottle of juice costs $2.00. what is the unit cost?

A. $0.075/fluid ounce
B. $0.125/fluid ounce
C. $0.36/fluid ounce
D. $0.40/fluid ounce

4. Which of the following has the lowest unit price?
Brand A: 5 lb for $3.50

Brand B: 8 lb for $5.20

Brand C: 3 lb for $2.25

A. Brand A
B. Brand B
C. Brand C
D. All brands have the same unit price.

My Answers

1: D
2: A
4: D

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Members