Friday
December 19, 2014

Homework Help: math

Posted by B8 on Sunday, January 12, 2014 at 1:26pm.

Jesse rents 2 movies and 4 video games for a total of $18.70. At the same time, Dan rents 3 movies and 2 video games for a total of $15.25.
How much does their friend Sabrina need to rent a combination of one game and one movie from the same video rental store?
SO I HAD V= VIDEO GAME RENTAL
m= movie rental

2m+4v=18.70
-2(3m+2v=15.25)
2m+4v=18.70
-6m-4v=-30.50
-4m=-11.8
----------
-4 -4 dividing each side by -4
m=$2.95

Then 2m +4v =18.70
2(2.95)+4v =18.70
5.90+4v=18.70
-5.90 -5.90
4v=12.80
--------
4 4 divide each side by 4
v=$3.20
2.95 +3.20=$6.15
the cost for one movie was $2.95, and the cost for one video game was $3.20. Sabrina would need a total of $6.15

Is this correct?
Thanks for checking over my work

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math - Irma rents movies online each month it costs her a fee of $4.99 per month...
Algebra - One month Ivanna rented 5 movies and 3 video games for a total of $29...
psy - Cathy owes six overdue movies to her local video store. Since each of ...
Economics - Multiple Choice: If the price of movies on video rises while the ...
agebra - Sam and Chris went to “Lots O Fun” to play laser tag and video games ...
Statistics - A large video rental chain recently decided to change its rental ...
math 2 - A video arcade offers 6 free games to first time costomers. Each game ...
psy - )]}> Many are concerned that playing violent games may lead to violent ...
math - haris has 20.92 to spend on videos-games rentals at a local video store. ...
Math - Fun video rents videos for $1 per video plus chafes a $5 membership fee. ...

Search
Members