Friday

August 22, 2014

August 22, 2014

Posted by **Shreyas** on Monday, January 6, 2014 at 1:09am.

How fast is the blue car going 3.6 seconds after it starts? Answer: 12.96 m/s

How fast is the blue car going 8.8 seconds after it starts? Answer: 16.2 m/s

How far does the blue car travel before its brakes are applied to slow down? Answer: 154.71 m/s

These problems I had difficulty solving for. So any help is greatly appreciated. Thanks.

What is the acceleration of the blue car once the brakes are applied?

What is the total time the blue car is moving?

What is the acceleration of the yellow car?

- Physics -
**Damon**, Monday, January 6, 2014 at 2:59amat 3.6 seconds v = a t = 3.6*3.6 = 12.96 m/s

at 4.5 s

v = a t = 3.6*4.5 = 16.2 m/s

x(position) = d (distance traveled)

= average speed (16.2/2) * time (4.5)

= 8.1 m/s * 4.5 s = 36.45 meters

speed remains 16.2 until t = 4.5+7.3 = 11.8 seconds

at 4.5 + 7.3 = 11.8 seconds

v = 16.2 still

d = 16.2 * 7.3 = 118.26 m

so

x = 118.26 + 36.45 = 154.71 meters

at end

v = 0

so

average v = (16.2+0)/2 = 8.1 m/s

d = 201 - 154.71 = 46.29 meters to stop

time to stop = 46.29/8.1 = 5.71

acceleration while braking = (0-16.2)/5.71 = -2.84 m/s^2

so

total time = 5.71 + 11.8 = 17.5 s

so

yellow car goes 201 meters in 17.5 seconds

201 = a t^2 = a (17.5)^2

a yellow = .656 m/s^2

**Related Questions**

Physics - Two cars start from rest at a red stop light. When the light turns ...

math - There are 25 cars in a parking lot. Nine of the cars are red. The rest ...

Physics - Two cars start from rest at a red stop light. When the light turns ...

physics - Two cars start from rest at a red stop light. When the light turns ...

physics with 6 questions - Two cars start from rest at a red stop light. When ...

geometry - There are 2 red cars and 3 blue cars. The 5 cars contain a total of ...

ALGEBRA - I went to the car show this weekend and that is what I saw: Every red ...

science - Two bumper cars collide. Both cars stop. How do you know that a force ...

physics - A 1970 kg car traveling at 13.8 m/s collides with a 2960 kg car that ...

Math - The ratio of blue to red cars in the parking lot is 3 to 5. If there were...