Wednesday
October 22, 2014

Homework Help: math

Posted by cora evans on Saturday, December 28, 2013 at 9:10pm.

can anybody help me to understand this problem. a family drove from Los Angeles to Miami. The trip covered 2,950 miles. If the average price for gas along the trip was $3.50 per gallon, and the family paid $377.60 for gas during the trip how many gallons of gas did they use?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - A family drove their minivan across the country traveling from los ...
algebra1 - Alan went from San Francisco to Los Angeles ,about 400 miles,...
math - A family drove 1080 miles to their vacation lodge. Because of increased ...
Math - Ms.abbot went on a road trip. The trip was 792 miles and the average ...
Economics - Opera CD buyers are located in New York and Los Angeles. At the ...
math - Hannah took a trip yo visit her cousin. She drove 120 miles to reach her ...
College Algebra - A family drove 1080 miles to their vacation lodge. Because of ...
math - Drove an average of 55mi/h on her trip to the mountains. You can use the ...
mathh - A family drove 1080 miles to their vacation lodge. Because of increased ...
math - Sheila has a 12 gallon gas tank in her heavily packed van. On a recent ...

Search
Members