Wednesday
October 1, 2014

Homework Help: Algebra 1

Posted by Shaniqua on Wednesday, December 18, 2013 at 10:05pm.

How do I model "A market sells chicken for $2.99 a pound" with a linear function and graph?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math - how do you model this situation with a linear function: A market sells ...
algebra - Kenny buys mixed nuts at a corner market for per pound. The cost is a ...
Math - Determine whether each verbal description represents a linear function or...
Math - Determine whether each verbal description represents a linear function or...
Math - Determine whether each verbal description represents a linear function or...
College Algebra - A merchant blends tea that sells for $5.45 a pound with tea ...
intermediate algebra - Oh Nuts! sells pistachio kernels for $6.50 per pound and ...
algebra - Wild rice sells for $6 pound, and plain rice sells for $1 per pound. A...
Algebra - Mixed nuts. Oh Nuts! sells pistachio kernels for $6.50 per pound and ...
Algebra 1 - 1)A farmer plans to create a rectangular garden that he will enclose...

Search
Members