Monday
April 27, 2015

Homework Help: Math help plz check my answers!

Posted by sally on Saturday, November 23, 2013 at 2:34pm.

1. Write the ratio in the simplest form.
50:10

25:5
10:2
5:1
1:5
2. Solve the following proportion.
r/5= 9/21

r = 9
r = 2.14
r = 11.66
r = 37.8
3. A recipe calls for 3 cups of flour to make 3 dozen cookies. Use the proportion to calculate how much flour is needed to make 9 dozen cookies.

three cups over three dozen equals x cups over nine dozen

6 cups
3.5 cups
9 cups
12 cups
4. Jake sold 39 tickets to the school fair, and Jeanne sold 12 tickets. What is the ratio, in simplest form, of the number of tickets Jeanne sold to the number of tickets Jake sold? (
thirteen over four

thirty-nine over twelve
twelve over thirty-nine
four over thirteen

5. In 10 months, 62.6 gallons were used. Find the unit rate. (1 point)
0.16 gallons/month
10 gallons/month
6.3 gallons/month
626 gallons/month
6. You pay $2.97 for 3 cookies. What is the unit price? (1 point)
$0.97 per cookie
$0.99 per cookie
$1.00 per cookie
$2.97 per cookie

My answers:

1. 10:2
2.?
3. 3.5
4. 4/ 13
5.6.3
5.?

Plz, plz help me.....

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Members