Post a New Question

5th grade math

posted by on .

At a supermarket, pineapple juice sells at $1 per pint (16 ounces). Greg wants to buy eighteen 40-ounce cans of pineapple juice from the supermarket. How much dose he have to pay altogether?

  • 5th grade math - ,

    18 * 40 = 720 ounces

    720 / 16 = 45

    It will cost $45.00

  • 5th grade math - ,

    I need help

  • 5th grade math - ,

    Shhhhhhhh....don't worr

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question