Post a New Question

algebra

posted by on .

If refreshments cost $45 for 18 people, at the same rate how much would refreshments cost for 26 people?

  • algebra - ,

    Let n = cost of refreshments for 26 people.
    We can do ratio and proportion here. For every 18 people, the cost of refreshments is $45, while for every 26 people, the cost of refreshments is $ n. Thus,
    18 / 45 = 26 / n
    We cross-multiply:
    18n = 45 * 26
    18n = 1170
    Divide both sides by 18 to get n alone:
    18n / 18 = 1170 / 18
    n = $65

    Hope this helps :3

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question