Sunday
April 26, 2015

Homework Help: Algebra

Posted by Summer on Thursday, November 7, 2013 at 7:44pm.

1.The ratio of nickels to dimes to quarters in 3 : 8 : 1. If all the coins were dimes, the amount of money would be the same. Show that there are infinitely many solutions to this problem.

2.A grocer wants to make a mixture of three dried fruits. He decides that the ratio of pounds of banana chips to apricots to dates should be 3:1:1. Banana chips cost $1.17/lb, apricots cost $3.00/lb, and dates cost $2.30/lb. What is the cost per pound of the mixture?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Members