Saturday
March 28, 2015

Homework Help: Math

Posted by Elizabeth on Thursday, October 10, 2013 at 8:12pm.

Aaron has two types do iodine in his lab. He has brand 213 iodine, which costs 36 cents per ounce. He also has brand 856 iodine, which costs 1.58$ per ounce. How many ounces of brand 213 should be used if he has 63 ounces of brand 856 and wants to make a mixture that costs approximately 0.53$ an ounce

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math - 1. A box of crackers has 24 grams of fat. the box contain 8 servings. ...
math - one more Brand A: 6 ounce can for $1.20 Brand B: 7 ounce can for $1....
math - An 8 ounce bottle of hairspray costs $3.66. Find the unit price in cents ...
math - A jeweler wants to make a silver alloy to be used to make necklaces. How ...
math - A jeweler wants to make a silver alloy to be used to make necklaces. How ...
math - Linear Programming word problem Full Question: Madison is preparing a ...
algebra - A jeweler wants to make a silver alloy to be used to make necklaces. ...
math help - Brand x cost $1.56 for 12 ounces. Brand y cost 2 more per ounce. ...
Chemistry - Iodine pentafluoride is an incendiary agent, a substance that ...
math help - Brand x cost $1.56 for 12 ounce. Brand y cost 2 more per ounce. ...

Members