Sunday
April 20, 2014

Homework Help: Business Math

Posted by Jessica on Wednesday, September 18, 2013 at 6:01pm.

Bloomingdales purchases imported perfume for $24.30 per ounce. If the store policy's to mark up all merchadise in that department 39% based on selling price, what is the retail selling price of the perfume?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - Bloomingdale’s purchases imported perfume for $24.30 per ounce. If the ...
math - Bloomingdale’s purchases imported perfume for $24.30 per ounce. If the ...
math - Bloomingdale’s purchases imported perfume for $24.30 per ounce. If the ...
algebra - An herbalist has 30 oz of herbs costing $2 per ounce. how many ounces ...
math - An 8 ounce bottle of hairspray costs $3.66. Find the unit price in cents ...
Math - 1. A box of crackers has 24 grams of fat. the box contain 8 servings. ...
business math - Fantasia Florist Shop purchases an order of imported roses with ...
Algebra 1 - In 2000, the internatonal price of gold was $270 per ounce, and the ...
math - A certain diet requires at least 60 units of carbohydrates, 45 units of ...
business math - 3. Fantasia Florist Shop purchases an order of imported roses ...

Search
Members