Friday
September 19, 2014

Homework Help: 6th grade math

Posted by Chris on Tuesday, September 17, 2013 at 10:31pm.

The lasagna recipe requires two pounds of ground beef for ever six cups of tomato sauce. How much beef is necessary if you only have one cup of tomato sauce?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math - Ground beef costs $3.95 per pound at the grocery store. One customer ...
college alg - A meat market has ground beef that is 40% fat and extra lean ...
Accounting - A restaurant has a beginning inventory for the month of 150 pounds...
math - The typical American eats 96.3 pounds of beef each year. If the average ...
math - 13. A package of ground beef costs $6.98. The price per pound is $1.86. ...
math - calvin buys 3/5 pound of ground beef. he divides the beef into 6 equal ...
Math - Bertha has a cake recipe that requires four cups of flour, four eggs, one...
algebra - mike wants to make meatloaf and the recipe calls for six pounds of ...
Math - 3. What are the next three terms of the sequence 6, 12, 18, 24 a; 28, 34...
microeconomic - Suppose you consume three pounds of beef and five pounds of pork...

Search
Members