Post a New Question

chemistry

posted by on .

A 76.00-pound flask of mercury costs $151.50. The density of mercury is 13.534 g/cm3. What is the price of one gram of mercury?

  • chemistry - ,

    1 lb Hg x (151.50/76 lb) = cost of 1 lb.
    cost 1 lb x (1g/453.6 g) = cost of 1 g.

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question