Thursday
April 24, 2014

Homework Help: math

Posted by crystal on Sunday, August 25, 2013 at 6:40pm.

You are hosting a cookout for 24 people and are supplying the main dishes and several sides. You must take a trip to the grocery store in order to purchase all of the items you need.

You know that hotdogs are $1.50 per package and there are 8 hotdogs in each package. You also know that hamburger is $1.59 per pound and that you can purchase the hamburger in pound increments.

You estimate that of the people will eat hotdogs and 1/2 will eat hamburgers.

Half of those eating hotdogs will eat 2 hotdogs; the remainder will eat one hotdog. You can make 4 hamburger patties from each pound of hamburger. Determine the cost for the meat.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

algebra - I hope they are hungry mr. bratwurst has donated 1513 hot dogs, and Mr...
math - the recipe for pasta salad will serve 6 people, and there are 32 people ...
math - 1. Hot dogs come 10 to a package, and hot dog buns come 8 to a package. ...
math - the numerical expression for 7/8-3/4(2-1/6)-2/3 is equal to I made a ...
math - Are my answers right please? 1. Hot dogs come 10 to a package, and hot ...
algebra - You are hosting a party at a restaurant. The restaurant charges $150 ...
Math - Which of the following is NOT a possible set of whole number factors of +...
Math - WKOD-13% WCLM-24% WANR-22% WWCN-41% this is a circle graph of 400 people ...
math - only 40% of people between the ages of 18 and 24 read the newspaper. what...
Math (Check problem - Add the fractions 1) 3/4 + 1/24 my answear: 19/24 i think ...

Search
Members