Friday
April 18, 2014

Homework Help: Discrete Mathematics

Posted by Joy on Tuesday, July 30, 2013 at 4:54am.

A 24 pack of soda costs $8 each and bags of chips cost $6 each. You have $120 to spend and there is a 16 items or fewer fast lane open. How many sodas should you purchase to spend all the money and be able to use that fast lane?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Unit rate - 100 into 40 in 5 hrs http://www.eduplace.com/math/mathsteps/6/e/ 500...
Math - Soda comes in packs of 6. Candy comes in 4 bags per pack. What is the ...
MATH - chris buys a chocolate bar and a pack of gum for 1.75 if the chocolate ...
MATH - A six pack of soda pop is $3.99. How much is one soda pop, rounded to the...
English - e.g. I have a soda to recommend. ( What is 'soda'? Are both Coke and ...
Microeconomics - Cournot - X is a monopolist of a soda source that costlessly ...
11th grade math algebra 2 trig - you are buying beads and string to make a ...
math - A 6 pack of 4oz. containers of yogurt costs $2.99. What is the unit price...
science - if 8 g of vinegar is added to baking soda to form 24 g of c02 and ...
11th grade math algebra 2 trig - Dr. Bob222 Iam sorry for my improper use of ...

Search
Members