Post a New Question

math

posted by on .

Walnuts sell for $10 per pound and pecans for $18 per pound. How much of each type of nut would produce 40 pounds of a mix that sells for $15 per pound?

  • math - ,

    You've received answers for several of your problems.

    Now it's your turn.

    We'll be glad to check your work in solving this problem.

  • math - ,

    And I am very appreciative of the help I've gotten so far. I sincerely am. I am unsure how to set up this problem?

  • math - ,

    Try different methods until you find a reasonable answer.

  • math - ,

    I would love to try that, but I have no idea where to begin. I don't have class until tomorrow night, so I cannot ask my instructor. I am not trying to be selfish with the help I've received from this site. I am grateful and I genuinely need help.

  • math - ,

    The best way to learn is to try to do these math problems. We all learn by trial and error and failing sometimes.

    You know that you'll need more than half the mixture must be walnuts. There will probably be around 25 or so pounds of walnuts.

  • math - ,

    Also -- check out the Related Questions below. They should give you some clues about how to approach this problem.

  • math - ,

    Let walnut w and pecan p
    p = 40-w

    10w + 18(40-w) = 40(15)

    10w + 720 -18w = 600

    -8w + 720 = 600

    Solve for w

  • math - ,

    Any chance you gals would like to go to class with me tomorrow evening? It's 6:00-9:45 pm eastern time in Richmond, IN?
    Thank you very much for the assistance, I really do appreciate it more than you know.

  • math - ,

    :-)

    You're very welcome.

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question