December 1, 2015

Homework Help: math

Posted by Monica on Monday, June 24, 2013 at 4:41pm.

Walnuts sell for $10 per pound and pecans for $18 per pound. How much of each type of nut would produce 40 pounds of a mix that sells for $15 per pound?

Answer this Question

First Name:
School Subject:

Related Questions

More Related Questions