Wednesday
November 26, 2014

Homework Help: math

Posted by JAINIE on Friday, May 17, 2013 at 12:06am.

13. A package of ground beef costs $6.98. The price per pound is $1.86. How many pounds of ground beef are in the package? Round to the nearest hundredth.



A. 3.86
B. 3.75
C. 3.55
D. 3.64

I think this one is B

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math - Ground beef costs $3.95 per pound at the grocery store. One customer ...
math - 8 pounds of ground beef costs 23.31 what is the cost per pound? how would...
Accounting - A restaurant has a beginning inventory for the month of 150 pounds...
Math - 3. What are the next three terms of the sequence 6, 12, 18, 24 a; 28, 34...
math - The typical American eats 96.3 pounds of beef each year. If the average ...
microeconomic - Suppose you consume three pounds of beef and five pounds of pork...
Math - At a butcher shop, 1 pound of beef and 2 pounds of chicken costs 859 ...
math - Ivan bought 4.6 pounds of beef at the market for total of $36.57. He ...
college alg - A meat market has ground beef that is 40% fat and extra lean ...
math - calvin buys 3/5 pound of ground beef. he divides the beef into 6 equal ...

Search
Members