Tuesday
March 31, 2015

Homework Help: algebra 1

Posted by Jan on Thursday, May 9, 2013 at 4:59pm.

Madison is making a vinaigrette for her catering service using olive oil that costs forty cent per ounce and apple cider vinegar that costs twenty-five cents an ounce.The ideal batch of vinaigrette has 25% vinegar.If she has already combined 3 cups of vinegar and 1 cup of oil,how many cups of oil should she add? What is the total cost of her completed recipe?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - An 8 ounce bottle of hairspray costs $3.66. Find the unit price in cents ...
algebra - A jeweler wants to make a silver alloy to be used to make necklaces. ...
math - Linear Programming word problem Full Question: Madison is preparing a ...
Math - Aaron has two types do iodine in his lab. He has brand 213 iodine, which ...
math - A jeweler wants to make a silver alloy to be used to make necklaces. How ...
math - A jeweler wants to make a silver alloy to be used to make necklaces. How ...
chemistry - platinum metal currently costs $1700 per troy ounce ( note: this is ...
Math - A 6-pack of 4oz containers of yogaurt costs 2.99. what is the unit price ...
pre calc - A jeweler wants to make a 1 ounce ring composed of gold and silver, ...
Algebra 1 - In 2000, the internatonal price of gold was $270 per ounce, and the ...

Members