Saturday
October 25, 2014

Homework Help: Math

Posted by Sadia on Wednesday, May 8, 2013 at 8:27am.

A pen costs twice as much as a pencil. If Susan spends $ 1.50 for a pen and a pencil, how much does a pencil cost ?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math - A pen costs twice as much as a pencil. If Susan spends $ 1.50 for a pen ...
mircoeconomic - Lakshani has $5 to spend on pens and pencils. Each pen costs $0....
Math - Upon examining the contents of 38 backpacks, it was found that 23 ...
math - Upon examining the contents of 38 backpacks, it was found that 23 ...
English - 1. I want something for writing;any pen or pencil will be OK. 2. I ...
math - Jenifer bought 2 notebooks and a pencil.One notebook cost twice as much ...
maths-urgent - Arjun spent Rs.12 to purchase some pens and pencils.The cost of a...
To:BobPursley - Earlier you told me "hold a pencil up. A real pencil. I bet you ...
mircoeconomic - For each of the following situations, decide whether the bundle ...
English - 1. I want something for writing;any pen or pencil will be OK. 2. I ...

Search
Members