Post a New Question

math

posted by .

A candy store currently sells almonds for $8.50 per kilogram and peanuts for $4.50 per kilogram. It wants to create 20 kilograms of mixed nuts that will equivalently sell for $5.30 per kilogram. How many kilograms of almonds should they use?

Answer This Question

First Name
School Subject
Your Answer

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question