Post a New Question

Math

posted by on .

LeAnn is a carpet layer. She has agreed to carpet a house for $18 per square yard. The carpet will cost her $11 per square yard, and she knows that there is approximately 12% waste in cutting and matching. If she plans to make a profit of $580.80, how many yards of carpet will she buy?

  • Math - incomplete - ,

    What is the area that she's carpeting?

  • Math - ,

    A house.

  • Math - ,

    What size is this house? 800 square feet? 1500 square feet? 3,000 square feet?

  • Math - ,

    The question I put in is all the information that was stated.

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question