Saturday
April 19, 2014

Homework Help: Algebra

Posted by Sasha on Thursday, April 11, 2013 at 7:40pm.

Mickey went to Donald Dee's to buy 75 milkshakes for his party. Each milkshake cost the same integer amount of cents. In total, Mickey spent at least $124.00 on milkshakes. What is the smallest possible cost (in cents) of a milkshake?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - Mickey Mouse will be four score years in 2008.Donald Duck is six years ...
English - 1. I went to the art museum to take a lok at works of art. 2. I went ...
English - Can you please check these sentences for me, please? Thank you very ...
math - Liann works in the olde tyme Soda shoppe. The shop sells milkshakes, ...
math - which is the better buy 5lb of sugar for $4.75 or 20lb of sugar for $19....
ALGEBRA - does anyone know the answer to this. i cant get it If mickey mouse has...
English - He went on a trip. He went on a bike riding. He went on a vacation. He...
Business studies - Frank owns a soda fountain and sells milkshakes. he sells 50 ...
micro economics - Frank owns a soda fountain and sells milkshakes. he sells 50 ...
geometry - State a conclusion that seems reasonable. Donald is older than ...

Search
Members