Friday
March 24, 2017

Post a New Question

Posted by on .

Jenny wants to buy cereal that comes in large and small boxes. The 32 ounce box costs $4.16and the 14 oz ox costs $2.38.which box is less expensive per oz?

  • math - ,

    4.16/32 = ?

    2.38/14 = ?

    Compare the two quotients.

  • math - ,

    4.16 / 32 = 0.13 per ounce

    2.38 / 14 = _____ per ounce

  • math - ,

    8.27

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question