Friday
August 1, 2014

Homework Help: math

Posted by Vickie on Friday, April 5, 2013 at 10:16pm.

A backery makes loaves of bread for $1.40 and sells them for $1.75 per loaf. What is the percent markup on each loaf based on cost?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math - It takes Kelly 3/4 hour to bake a small loaf of bread.how many loaves of ...
math - jenny opened a new loaf of bread to make a sandwiches for her friends. ...
Math - One jar of peanut butter and 3 loaves of bread cost $6.70. Three jars of ...
math - there are 5 loaves of bread each loaf will be cut into pieces of 1/4 loaf...
math - Spaghetti cost 99 cent a poud. A jar of sauce cost $2.59 and bread is 2 ...
Math - A loaf of bread was shared by four people. The amounts they each received...
calculus II - (A) 2 students are sharing a loaf of bread. Student A eats half of...
buss/stats - Sorry the full question is A loaf of bread is normally distributed ...
business - Please check. Mary Torres owns and operates a bakery. During the past...
Stats - A loaf of bread is normally distributed with a mean of 22 ounces and a ...

Search
Members