Sunday
April 20, 2014

Homework Help: Math

Posted by Jerald on Wednesday, April 3, 2013 at 7:16pm.

1.The cost of a soda at Paul's Pizza is $1.69. Refills are $0.45 each. Gabe ordered a cola and had it refilled 3 times. Which equation can be used to find d, the cost in dollars of Gabe's cola?
A.d=3(1.69+0.45)
B.d=1.69+3(0.45)
C.d=1.69+0.45+3
D.d=3(1.69)+0.45
B

2.Ricky told Elias that the total number of goals scored in his soccer game was one less than twice as many in Elias' game. Elias knows that his team scored 5 goals. WHich equation could Elias use to find x, the number of goals Ricky's team scored?
A.x=2(5)
B.x=1-2(5)
C.x=2(5)-1
D.x=7
c

3.Susan, Charlie, and Keisha ordered a large meatball sandwich for $6.75,3 drinks for $1.05 each, and 2 bags of chips for $0.95 each. If they split the cost equally, which equation can be used to find a, the amount in dollars and cents each person should pay not including tax?
A.a=(6.75+3 x 1.05 + 2 x 0.95)/3
B.a=6.75+(3 x 1.05 + 2 x 0.95)/3
C.a=3(6.75 + 1.05 + 0.95)/3
D.a=(6.75+1.05+0.95)/3
B

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

maths please check my answer - paul orders a pizza. chef carl randomly chooses ...
Macroeconomics - Dave is buying pizza and soda. Suppose that a slice of pizza ...
macroeconomics - I have tried this 3 ways and this is my last chance to get ir ...
Math - How do you solve this problem: Jack brought 3 slices of cheese pizza and ...
English - e.g. I have a soda to recommend. ( What is 'soda'? Are both Coke and ...
Math - You and three friends bought a pizza. You paid $2.65 for your share (1/4 ...
Geometry check my answer? - Small Pizza- radius 6 in. cost $9.75 Medium- radius...
Math - Jack bought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza for a...
Math 157 - A 7 inch pizza cost $8 and a 14 inch pizza costs $20. Tommy says the ...
math - Explain how to solve: Sam is ordering pizza. Tony's Pizza charges $7 for ...

Search
Members