Wednesday
April 1, 2015

Homework Help: Elementary Algebra

Posted by Takeyia Patrick on Saturday, March 16, 2013 at 10:46pm.

The manager of a farmer's market has 500lb of grain that costs $1.20 per pound. How many pounds of meal costing $.80 per pound should be mixed with the 500lb of grain to produce a mixture that costs $1.05 per pound?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

algebra - The manager of a bulk foods establishment sells a trail mix for $6 per...
math - A Cat-Food Company makes a special kind of cat food. It consist of 40% ...
MATH - A dog-food company makes a special kind of dog food. It consists of 30% ...
college algebra - A store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1....
Strayer University - a dog-food company makes a special kind of dog food. It ...
finitemath - a store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per...
Math - A farmer buys two varieties of animal feed. Type A contains ounces of ...
algebra - bill blends 5/4 pound of peanuts that sell for $2.50 per pound with 3/...
Algebra II - Bolivian coffee sells for $4.59 per pound, and Columbian coffee ...
Algebra - How many pounds of apples costing .64 per pound must be added to 30 ...

Members