Post a New Question

math

posted by on .

a pumpkin pie costs $12.55 at a bakery. if the pie has a diameter of 12 inch. what is the cost per square inch of the pie?

  • math - ,

    area = pi d^2/4 = 3.14159 (144)/4 = 113.1 in^2

    12.55 /113.1 = .1109 dollars/in^2
    or about 11.1 cents / square inch

  • math - ,

    i actually need the anwser my self

  • algebra - ,

    11 cents

  • math - ,

    11 cents

  • math - ,

    22

  • math - ,

    I don't know

  • math - ,

    11 cents ;)

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question