Wednesday
October 1, 2014

Homework Help: MATH (Algebra)

Posted by Shakeena Benton on Friday, March 15, 2013 at 12:52am.

All-mixed-up nut shop sells mix consisting of cashews and pistachios. how many pounds of cashews, which sell for $7 per pound , should be mixed with 4 pounds of pistachios which sell for $4 per pound to get a mix of $5 per pound?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

college algebra - A store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1....
Math - A grocery store wants to make a mixture of nuts consisting of cashews and...
finitemath - a store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per...
Math - Peanuts sell for $3.00 per pound. Cashews sell for $6.00 per pound. How ...
algebra - A store sells mixtures of almonds and cashews for $6.50 per pound. ...
Math - A manager bought 12 pounds of peanuts for $30. He wants to mix $5 per ...
algebra - To make a special mix, the owner of a fruit stand wants to combine ...
algebra - walnuts that sell for $3 a pound and macadamia nuts that sell for $4 ...
algebra - The manager of a bulk foods establishment sells a trail mix for $6 per...
Algebra Word Problem - Peanuts are selling for $2 per pound, and cashews are ...

Search
Members