Thursday
September 18, 2014

Homework Help: math

Posted by ki on Wednesday, February 27, 2013 at 8:40pm.

At Newport Dunes, it costs $15 to rent a paddleboard, plus $2 for each hour. Over a Balboa Bay club, the members can rent a paddleboard for only $10, but have to pay $4 for each hour. After how many hours would the paddleboards cost the same amount?

Please show work!

I don't understand!

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - AT Mr. Hoopers Video rentals you can join a video club for a monthly fee ...
Math - At Mr.Vid's Rentals you can join his VID Club for a monthly membership ...
Math - At Mr.Vid's Rentals you can join his VID Club for a monthly membership ...
Math, Please help :/ - At Mr.Vid's Video Rentals you can join his VId Club for a...
math math math - HELP ME PLEASE I AM ABOUT TO DIE Should I join the Club? At Mr...
math - At Mr. Vid's Rentals you can join his VID for a monthly membership fee of...
Algebra - Members of the Lake Shawnee club pay $40 per summer season plus $7.50 ...
Math - Please help me solve this.. It costs $10 plus $8 per hour to rent a canoe...
algebra - Suppose a video store charges nonmembers $4 to rent each video. A ...
Math - Tricia spent $12 to rent ice skates. She rented them for 4 hours. Which ...

Search
Members