October 7, 2015

Homework Help: algebra

Posted by Anonymous on Wednesday, February 20, 2013 at 1:51pm.

You are buying beads and string to make a necklace. The string costs $1.50, a package of 10 decorative beads costs $.50, and a package of 25 plain beads costs $.75. You can spend only $7.00 and you need 150 beads. How many packages of each type of bead should you buy?

Answer this Question

First Name:
School Subject:

Related Questions

More Related Questions