Wednesday
July 23, 2014

Homework Help: Math Word Problem

Posted by Betty on Monday, February 11, 2013 at 2:49pm.

Tristen mixes nuts that cost $2.00 per pond with nuts that cost $4.00 per pound. He buys triple as much of the $2.00 per pound nut than he buys of the $4.00 per pound nut. If he spent a total of $32.00, how many pounds of the $2.00 per pound nut did he buy?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Algebra - Mixed nuts. Oh Nuts! sells pistachio kernels for $6.50 per pound and ...
Algebra - The Nutty Professor sells cashews for $6.75 per pound and Brazil nuts ...
algebra - Kenny buys mixed nuts at a corner market for per pound. The cost is a ...
algebra - walnuts that sell for $3 a pound and macadamia nuts that sell for $4 ...
Math - A grocery store wants to make a mixture of nuts consisting of cashews and...
Math- urgent - Harry buys American cheese at the deli. He buys 1/4 pound at the ...
intermediate algebra - Oh Nuts! sells pistachio kernels for $6.50 per pound and ...
Intermediate Algebra(Math) - Mixed nuts. Oh Nuts! sells pistachio kernels for $6...
Intermediate Algebra (Math) - Mixed nuts. Oh Nuts! sells pistachio kernels for $...
math - Walnuts sell for $10 per pound and pecans for $18 per pound. How much of ...

Search
Members