Monday
September 22, 2014

Homework Help: Math

Posted by J on Monday, February 11, 2013 at 10:27am.

A 7 4/5 ounce can of cat food costs 38 cents. What is the unit rate (price per ounce) of the cat food?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - An 8 ounce bottle of hairspray costs $3.66. Find the unit price in cents ...
math - A Cat-Food Company makes a special kind of cat food. It consist of 40% ...
math - dr.chen told miranda that her new puppy needs a diet that includes at ...
Math - Jessica purchased a bag of cat food. She feeds her cat 1 cup of cat food ...
Math - 1. A box of crackers has 24 grams of fat. the box contain 8 servings. ...
calc - Nutrition Ruff, Inc. makes dog food out of chicken and grain. Chicken has...
math - A) which is the better value a 12 ounce jar of honey for $2.25 or an 18 ...
math - A cat owner wants to put equal amounts of food into dishes. If she has ...
Algebra 1 - In 2000, the internatonal price of gold was $270 per ounce, and the ...
Math - A 6-pack of 4oz containers of yogaurt costs 2.99. what is the unit price ...

Search
Members