Saturday
April 19, 2014

Homework Help: Math

Posted by J on Monday, February 11, 2013 at 10:27am.

A 7 4/5 ounce can of cat food costs 38 cents. What is the unit rate (price per ounce) of the cat food?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - dr.chen told miranda that her new puppy needs a diet that includes at ...
math - A Cat-Food Company makes a special kind of cat food. It consist of 40% ...
Math - Jessica purchased a bag of cat food. She feeds her cat 1 cup of cat food ...
calc - Nutrition Ruff, Inc. makes dog food out of chicken and grain. Chicken has...
math - A cat owner wants to put equal amounts of food into dishes. If she has ...
chemistry - platinum metal currently costs $1700 per troy ounce ( note: this is ...
Math - Aaron has two types do iodine in his lab. He has brand 213 iodine, which ...
math - An 8 ounce bottle of hairspray costs $3.66. Find the unit price in cents ...
math - A 1 1/2-pound piece of turkey costs $7.98. A 6-ounce package of the same ...
algebra - Sophie bought 23 cans of cat food for x dollars. Write an expression ...

Search
Members