Wednesday
April 16, 2014

Homework Help: math

Posted by Shohanur on Friday, February 8, 2013 at 7:19pm.

calvin buys 3/5 pound of ground beef. he divides the beef into 6 equal portions.
a)find the weight of 1 portion of beef.
b)fin the weight of 4 portions of beef.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - If there are 1200 calories in one pound of ground beef, how many calories...
Math - At a butcher shop, 1 pound of beef and 2 pounds of chicken costs 859 ...
math - 13. A package of ground beef costs $6.98. The price per pound is $1.86. ...
Math - Ground beef costs $3.95 per pound at the grocery store. One customer ...
math - Ivan bought 4.6 pounds of beef at the market for total of $36.57. He ...
college alg - A meat market has ground beef that is 40% fat and extra lean ...
microeconomic - Suppose you consume three pounds of beef and five pounds of pork...
Math ASAP please - 13. Mia charges $2.25 per hour when she babysits, plus $5.00 ...
math - 8 pounds of ground beef costs 23.31 what is the cost per pound? how would...
6th Grade Math - A farmer grows 196 pounds of potatoes.He sells them to a ...

Search
Members