Monday
November 24, 2014

Homework Help: math

Posted by lisa on Thursday, February 7, 2013 at 12:32pm.

A man sells a nut mixture consisting of 1/3 pecans and 2/3 cashews. Pecans cost 3 times as much as cashews. if a pund of the mixture costs him $0.40, how much did he pay for a pond of cashews? a pound of pecans?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math - A grocery store wants to make a mixture of nuts consisting of cashews and...
wossmaan - the nuttyy shoppe has 10 kg of mixed pecans and cashews which sell ...
college algebra - A store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1....
algebra 1 - The owner of the Fancy Food Shoppe wants to mix cashews selling at $...
finitemath - a store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per...
Math - This is the question given: "Peanuts sell for $5/kg and cashews for $20/...
math - How do I solve this? A mixture of nuts has a ratio of 5 parts peanuts to ...
math - 44% of adults say cashews are their favorite kind of nut. You randomly ...
Algebra - The Nutty Professor sells cashews for $6.75 per pound and Brazil nuts ...
Math Help plz!!! Really need help. - Use the Systematic Trial to solve this ...

Search
Members