Post a New Question

Algeba - Math

posted by .

A truck rental company offers two plans. One rental plan is $78 per day and $.12 per mile driven. Te other truck plan offers no daily fee but it is $.36 per mile driven. Determine the number of miles that must be driven in one day for the cost to be the same.

  • Algeba - Math -

    let the number of miles be m

    .36m = .12m + 78
    .24m = 78
    m = 78/.24 = 325

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question